Image
9.11.2017 1 Comments

Vďaka prelomovému tranzistoru sme o krok bližšie k „tekutým“ počítačom a robotom à la Terminátor

Vedci z univerzity Carnegie Mellon vyvíjajú „tekutý“ tranzistor z netoxickej zliatiny kovov india a gália, ktorý je pri izbovej teplote kvapalný. Táto zliatina môže byť súčasťou gumy, silikónu či iných flexibilných materiálov.

Tekutý tranzistor funguje tak, že sa dve kvapôčky tohto kovu spájajú a odpájajú v závislosti od napätia. Ak sa napätie zvýši, kvapôčky sa spoja a okruh sa uzavrie, čo znamená stav 1 (vodivosť), ak napätie klesne, kvapôčky sa rozdelia a okruh sa otvorí, čo predstavuje stav 0 (odpor).

Výskumníci Carmel Majidi a James Wissman z laboratória Soft Machines na Carnegie Mellon tvrdia, že striedaním spájania a odpájania kvapôčok možno imitovať tranzistor vďaka fenoménu kapilárnej nestability.

„S kapilárnou nestabilitou sa stretávame často,“ hovorí Majidi. „Ak púšťate vodu z kohútika a prietok je veľmi malý, prúd sa zmení na jednotlivé kvapôčky, čo sa nazýva Rayleighova nestabilita.“ Vedcom sa podarilo využiť tento efekt na ovládanie vodivosti medzi dvoma kvapkami tekutého kovu.

Výskumníci tvrdia, že nový tekutý tranzistor otvára perspektívu miniatúrnych tekutých počítačov, ktoré sú biokompatibilné a môžu sa priamo prepojiť s telesnými tkanivami. Ich uplatnenie by bolo široké - od monitorovania ochorení cez pomoc pacientom po mozgovej príhode pri obnovení ich mozgových funkcií až po roboty, ktoré menia tvar. Navyše takéto tranzistory by umožnili rekonfiguráciu materiálov na zmenu ich funkcií alebo obídenie poškodených oblastí. V prípade tekutého programovateľného materiálu by oprava poškodenia bola len otázkou zmeny štruktúry.

Výskum bol publikovaný v časopise Advanced Science

Zdroj: Newatlas

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Aké sú vianočné darčeky milionárov? Záujem je o obrazy, šperky, drahé vína ale aj bitcoiny

15.12.2017 00:15

Milionári si nielen počas Vianoc doprajú dávku luxusu. Medzi vianočnými darčekmi, ktoré kupujú svojej rodine či blízkym nechýbajú obrazy, drahé umelecké predmety, mince, staré autá a motocykle, hodink ...

Výskum

Sme predpojatí a väčšinou sa nerozhodujeme racionálne

06.12.2017 00:15

Nový výskum pod vedením Stefana Palminteria z École Normale Supérieure hovorí, že ľudia sa častejšie rozhodujú podľa pocitov, než racionálne. Posudzujeme, sme predpojatí a emocionálni viac ako racioná ...

Výskum

Na MIT vyvinuli 3D tlačiareň, ktorá je 10× rýchlejšia než súčasné modely. Rýchla 3D tlač prinesie veľké zmeny

05.12.2017 00:30

Zatiaľ čo bežné 3D tlačiarne môžu vyrobiť zopár kociek vo veľkosti lega za hodinu, nový model, ktorý vyvinuli inžinieri z MIT, môže vytlačiť objekty podobnej veľkosti za niekoľko minút. Kľúčom k dosia ...

1 Comments

  1. Rozkladanie skladaní skutočností reakcia na: Vďaka prelomovému tranzistoru sme o krok bližšie k „tekutým“ počítačom a robotom ala Terminator
    9.11.2017 09:11
    Nový tekutý tranzistor otvára perspektívu miniatúrnych tekutých počítačov pre odkrývanie zašifrovaných informačných polí, pretože pri ťažbe kryptomien s využívaním takéhoto mechanizmu postupom času treba stále viacej a viacej výpočtovej sily. Podľa odhadov ekológov v roku 2020 bude treba na chod bitcoinu toľko energie čo teraz na celé Dánsko. Preto sa uvažuje o virtualizácii kryptomien prostredníctvom energomien na zabezpečenie konvertibility tovarov, služieb pri revirtualizácii spätnej kompatibility v zameniteľnosti hmôt a energií v informačných tokoch. Pre jednoduchosť pochopenia ide o to, že peňaženky budú virtualizované prostredníctvom energomerov, a toky budú vizualizované infovermi.
    Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá


SUSE 2018