Image
9.11.2017 1 Comments

Vďaka prelomovému tranzistoru sme o krok bližšie k „tekutým“ počítačom a robotom à la Terminátor

Vedci z univerzity Carnegie Mellon vyvíjajú „tekutý“ tranzistor z netoxickej zliatiny kovov india a gália, ktorý je pri izbovej teplote kvapalný. Táto zliatina môže byť súčasťou gumy, silikónu či iných flexibilných materiálov.

Tekutý tranzistor funguje tak, že sa dve kvapôčky tohto kovu spájajú a odpájajú v závislosti od napätia. Ak sa napätie zvýši, kvapôčky sa spoja a okruh sa uzavrie, čo znamená stav 1 (vodivosť), ak napätie klesne, kvapôčky sa rozdelia a okruh sa otvorí, čo predstavuje stav 0 (odpor).

Výskumníci Carmel Majidi a James Wissman z laboratória Soft Machines na Carnegie Mellon tvrdia, že striedaním spájania a odpájania kvapôčok možno imitovať tranzistor vďaka fenoménu kapilárnej nestability.

„S kapilárnou nestabilitou sa stretávame často,“ hovorí Majidi. „Ak púšťate vodu z kohútika a prietok je veľmi malý, prúd sa zmení na jednotlivé kvapôčky, čo sa nazýva Rayleighova nestabilita.“ Vedcom sa podarilo využiť tento efekt na ovládanie vodivosti medzi dvoma kvapkami tekutého kovu.

Výskumníci tvrdia, že nový tekutý tranzistor otvára perspektívu miniatúrnych tekutých počítačov, ktoré sú biokompatibilné a môžu sa priamo prepojiť s telesnými tkanivami. Ich uplatnenie by bolo široké - od monitorovania ochorení cez pomoc pacientom po mozgovej príhode pri obnovení ich mozgových funkcií až po roboty, ktoré menia tvar. Navyše takéto tranzistory by umožnili rekonfiguráciu materiálov na zmenu ich funkcií alebo obídenie poškodených oblastí. V prípade tekutého programovateľného materiálu by oprava poškodenia bola len otázkou zmeny štruktúry.

Výskum bol publikovaný v časopise Advanced Science

Zdroj: Newatlas

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci majú plán pre obnovu Sahary. Solárne a veterné elektrárne by mohli priniesť do púšte dážď a zeleň

21.09.2018 00:25

Sahara je najväčšia horúca púšť na svete, rozľahlá piesočnatá krajina trpiaca smrtiacim suchom, ktorej rozloha sa stále zväčšuje. Vďaka jej slnečným podmienkam sa však už zrodilo veľa energetických pr ...

Výskum

Na webe denníku New York Times zistíte, ako sa od vášho narodenia oteplila klíma aj vo vašom rodisku

21.09.2018 00:15

Pre klimatické zmeny spôsobené ľuďmi možno očakávať, že na väčšine miest sa bude vyskytovať čoraz viac dní, keď teplota presiahne 32 °C. Môžete sa presvedčiť o tom, že už v súčasnosti je napríklad vo ...

Výskum

Grafén umožní taktovať procesory na terahertzových frekvenciách

14.09.2018 00:10

Grafén sa považuje za sľubný materiál pre nanoelektroniku budúcnosti. Teoreticky by mal umožňovať taktovacie frekvencie až tisíckrát vyššie ako súčasná kremíková elektronika. Teraz vedci z Helmholtz Z ...

q

1 Comments

  1. Rozkladanie skladaní skutočností reakcia na: Vďaka prelomovému tranzistoru sme o krok bližšie k „tekutým“ počítačom a robotom ala Terminator
    9.11.2017 09:11
    Nový tekutý tranzistor otvára perspektívu miniatúrnych tekutých počítačov pre odkrývanie zašifrovaných informačných polí, pretože pri ťažbe kryptomien s využívaním takéhoto mechanizmu postupom času treba stále viacej a viacej výpočtovej sily. Podľa odhadov ekológov v roku 2020 bude treba na chod bitcoinu toľko energie čo teraz na celé Dánsko. Preto sa uvažuje o virtualizácii kryptomien prostredníctvom energomien na zabezpečenie konvertibility tovarov, služieb pri revirtualizácii spätnej kompatibility v zameniteľnosti hmôt a energií v informačných tokoch. Pre jednoduchosť pochopenia ide o to, že peňaženky budú virtualizované prostredníctvom energomerov, a toky budú vizualizované infovermi.
    Reagovať

Vyhľadávanie

IWAYDAY_2018

Najnovšie videáPC forum button