Image
9.11.2017 1 Comments

Vďaka prelomovému tranzistoru sme o krok bližšie k „tekutým“ počítačom a robotom à la Terminátor

Vedci z univerzity Carnegie Mellon vyvíjajú „tekutý“ tranzistor z netoxickej zliatiny kovov india a gália, ktorý je pri izbovej teplote kvapalný. Táto zliatina môže byť súčasťou gumy, silikónu či iných flexibilných materiálov.

Tekutý tranzistor funguje tak, že sa dve kvapôčky tohto kovu spájajú a odpájajú v závislosti od napätia. Ak sa napätie zvýši, kvapôčky sa spoja a okruh sa uzavrie, čo znamená stav 1 (vodivosť), ak napätie klesne, kvapôčky sa rozdelia a okruh sa otvorí, čo predstavuje stav 0 (odpor).

Výskumníci Carmel Majidi a James Wissman z laboratória Soft Machines na Carnegie Mellon tvrdia, že striedaním spájania a odpájania kvapôčok možno imitovať tranzistor vďaka fenoménu kapilárnej nestability.

„S kapilárnou nestabilitou sa stretávame často,“ hovorí Majidi. „Ak púšťate vodu z kohútika a prietok je veľmi malý, prúd sa zmení na jednotlivé kvapôčky, čo sa nazýva Rayleighova nestabilita.“ Vedcom sa podarilo využiť tento efekt na ovládanie vodivosti medzi dvoma kvapkami tekutého kovu.

Výskumníci tvrdia, že nový tekutý tranzistor otvára perspektívu miniatúrnych tekutých počítačov, ktoré sú biokompatibilné a môžu sa priamo prepojiť s telesnými tkanivami. Ich uplatnenie by bolo široké - od monitorovania ochorení cez pomoc pacientom po mozgovej príhode pri obnovení ich mozgových funkcií až po roboty, ktoré menia tvar. Navyše takéto tranzistory by umožnili rekonfiguráciu materiálov na zmenu ich funkcií alebo obídenie poškodených oblastí. V prípade tekutého programovateľného materiálu by oprava poškodenia bola len otázkou zmeny štruktúry.

Výskum bol publikovaný v časopise Advanced Science

Zdroj: Newatlas

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Začínajú práce na zvýšení luminozity veľkého hadrónového urýchľovača

20.06.2018 00:00

Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) oficiálne vstupuje do novej etapy.CERN dnes oslavuje začiatok stavebných prác na Vysokoluminozitnom LHC (HL-LHC), čo je nový míľnik v histórii CERNu. Do r. 2026 táto v ...

Výskum 1

Vedci pracujú na vakcíne, vďaka ktorej by sme boli odolní voči stresu, úzkosti a depresiám

14.06.2018 00:20

Vedci len v posledných rokoch objavili zvláštny vzťah medzi baktériami, zápalmi a náladou. Predpokladá sa, že niektoré stavy, ako napríklad depresia, môžu byť spôsobené zápalovými procesmi v mozgu, je ...

Výskum 1

Rozbité nanodiamanty umožnia vytvoriť veľmi trvácne mazivo s extrémne nízkym trením

08.06.2018 00:20

Tímu vedcov v Argonne National Laboratory patriacom americkému ministerstvu energetiky sa kombináciou rozbitých nanodiamantov s dvojdimenzionálnymi vrstvami disulfidu molybdénu podarilo vytvoriť pozor ...

q

1 Comments

  1. Rozkladanie skladaní skutočností reakcia na: Vďaka prelomovému tranzistoru sme o krok bližšie k „tekutým“ počítačom a robotom ala Terminator
    9.11.2017 09:11
    Nový tekutý tranzistor otvára perspektívu miniatúrnych tekutých počítačov pre odkrývanie zašifrovaných informačných polí, pretože pri ťažbe kryptomien s využívaním takéhoto mechanizmu postupom času treba stále viacej a viacej výpočtovej sily. Podľa odhadov ekológov v roku 2020 bude treba na chod bitcoinu toľko energie čo teraz na celé Dánsko. Preto sa uvažuje o virtualizácii kryptomien prostredníctvom energomien na zabezpečenie konvertibility tovarov, služieb pri revirtualizácii spätnej kompatibility v zameniteľnosti hmôt a energií v informačných tokoch. Pre jednoduchosť pochopenia ide o to, že peňaženky budú virtualizované prostredníctvom energomerov, a toky budú vizualizované infovermi.
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_06

Najnovšie videáPC forum button