Image
6.3.2019 2 Comments

40 Gb/s a 100 wattov. Vďaka USB 4 sa výhody Thunderboltu 3 stanú dostupnými pre všetkých

Organizácia USB Implementers Forum (USB-IF) ohlásila špecifikáciu štandardu USB 4. Hoci zatiaľ ide o koncept, nie o oficiálne špecifikácie (tie budú uverejnené v priebehu tohto roka), očakáva sazvýšenie maximálnej rýchlosti na 40 Gb/s, čo je dvojnásobok toho, čo ponúka súčasná verzia USB 3.2.

Takúto rýchlosť umožňuje aj rozhranie Thunderbolt 3, ktoré sa objavuje v zariadeniach už od roku 2015, je však viazané na licenčné poplatky. Intel už v roku 2017 sľúbil jeho oslobodenie od poplatkov a s príchodom USB 4 tento svoj sľub splní.

Ak poznáte Thunderbolt 3, viete už veľa aj o špecifikácii USB 4. Bude schopná dodať až 100 wattov energie a bude mať dostatočnú dátovú kapacitu na používanie externých grafických kariet, na napájanie dvoch 4K displejov alebo jedného displeja 5K. Na to, aby ste mohli využiť všetky jej výhody, budete musieť používať 40 Gb/s káble, ale všetky súčasné káble Thunderbolt 3 (a aj ďalšie príslušenstvo) by mali pracovať s novým portom.

V podstate to znamená, že táto verzia USB dobehne trojročnú technológiu, no keďže pôjde o otvorený štandard, je pravdepodobné, že sa stane ešte dostupnejším a lacnejším. Platí to nielen pre počítače, ale aj pre externé zariadenia, ako sú monitory, doky či externé grafiky (eGPU).

USB-IF tiež dúfa, že použije štandard USB 4 ako prostriedok na zjednodušenie ekosystému USB. Skupina chce vytvoriť zoznam funkcií, ktoré bude musieť ponúknuť každý druh zariadenia s USB 4, čo by mohlo štandardizovať funkcie, ako je napríklad obrazový či zvukový výstup. Znie to vcelku rozumne, no problém je v tom, že USB je otvorený štandard a implementácia ktoréhokoľvek z týchto odporúčaní bude čisto dobrovoľná.

Hoci rozhranie USB 4 integruje funkcie Thunderboltu 3, Intel tvrdí, že tieto dva štandardy budú existovať popri sebe. Zatiaľ čo USB 4 bude otvorený, Thunderbolt 3 taký nie je, Intel bude naďalej vyžadovať, aby výrobcovia mali certifikáciu na jeho používanie. Na oplátku im bude ponúkať väčšiu podporu a ďalšie služby Thunderbolt 3, ktoré presahujú samotný hardvér.

Publikovanie úplnej špecifikácie USB 4 sa očakáva v druhej polovici roka a potrvá ešte ďalší rok a pol, kým výrobcovia začnú ponúkať takéto zariadenia.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Projekt Silica: Ukladanie dát do skla s výdržou 10 000 rokov

14.02.2020 00:00

Microsoft pracuje na projekte Silica, ktorý umožní bezpečné uloženie cenných údajov na dobu 10 000 rokov, a to „vyleptaním“ údajov do skla. Päťminútové video demonštruje novú technológiu, ktorá by moh ...

Inovácie

Microsoft: Aktualizácie Windows 10X budú trvať „menej ako 90 sekúnd“

13.02.2020 00:11

Microsoft odhalil niektoré podrobnosti o svojom operačnom systéme Windows 10X, ktorý je určený pre nové zariadenia s dvoma displejmi. Tento špeciálny variant Windows 10 bol navrhnutý so zameraním na r ...

Inovácie

Paper: Zatiaľ asi najlepšia elektronická verzia “analógových” novín

12.02.2020 00:03

Elektronické čítačky kníh sú už v súčasnosti bežné a cenovo dostupné ale pre noviny to zatiaľ ešte neplatí. Preto Max Braun, technický riaditeľ divízie Googlu Everyday Robots, vytvoril Paper, prototyp ...

2 Comments

 1. usb reakcia na: 40 Gb/s a 100 wattov. Vďaka USB 4 sa výhody Thunderboltu 3 stanú dostupnými pre všetkých
  6.3.2019 08:03
  och už aby bola doba, kde bude len jeden druh káblu na svete na všetko a postupný prechod na e wireless.
  som rád, že prichádza nové usb, skutočne, no čo som nepochopil, bol veľmi dlhý prechod na "posledné" usbéčko. si pamätám, 5 6 rokov dozadu už vzniklo a nikto ho nechcel implementovať. A v podstate, až teraz sa začína dostávať do zariadení. Mrzí ma na tom to, že ľudia neocenia technologickú kvalitu nového kábla, ale opäť len budú nasrat... že musia meniť všetky káble, ale zase, resp. stále používať nejaké redukcie.
  preto dúfam, že nejaké usb 5 bude tak brutálne, že nebude potreba aspoň 15 rokov vyvíjať nový kábel, lebo pre 99% zariadení bude kompatibilný a dostačujúci a aby bol usb 6 už len wireless.

  toľko z rána :)
  Reagovať
  • RE: usb reakcia na: usb
   10.3.2019 11:03
   Y
   Reagovať

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá