Image
27.12.2018 1 Comments

Vaš telefón vie, kde ste strávili včerajšiu noc a nenecháva si to len pre seba

Podľa štúdie New York Times, niektoré populárne aplikácie na smartfónoch vás bez vášho vedomia špehujú a predávajú informácie o vašej polohe rôznym spoločnostiam.  Ľudia si všeobecne uvedomujú a akceptujú, že aplikácie sledujú polohu ich smartfónu, čo je kompromis, ktorý prináša výhody, ako je nájdenie si najbližšej reštaurácie, privolanie si taxi služby alebo prehliadanie si profilov atraktívnych nezadaných ľudí v okolí.

Ľudia si však nemusia uvedomiť, že majitelia aplikácií si tieto údaje nenechávajú len pre seba, ale predávajú ich spoločnostiam, o ktorých väčšina z vás ani nepočula.     Z dvadsiatich testovaných aplikácií, až sedemnásť z nich odosielalo presné lokácie smartfónov najmenej sedemdesiatim spoločnostiam.

Reportéri zistili, že aj keď používateľ povolil službu určovania polohy napríklad na zistenie premávky, väčšina aplikácií jasne neuviedla, do akej miery môžu byť zhromažďované údaje použité. Napríklad aplikácia IBM na predpoveď počasia analyzovala zozbierané dáta pre hedžové fondy, ale používateľa iba upozornila, že na lokálnu predpoveď počasia potrebuje poznať jeho polohu. 

Podľa štúdie, niektoré z týchto aplikácií aktualizujú a ukladajú najnovšie lokácie ľudí až 14 000 krát za deň. V niekoľkých prípadoch Times ich dokázal sledovať s takmer úplnou presnosťou. Reportéri tiež zistili, že spoločnosti mali prístup k údajom o polohe z nemocníc, domovov, škôl a obchodov. 

V štúdii sa uvádza, že aj keď osobné údaje zasielané spoločnostiam sú anonymné a nie sú viazané na telefónne číslo, reportéri skonštatovali, že je veľmi jednoduché zistiť totožnosť osoby na základe jej špecifickej každodennej rutiny. Informácie o polohe môžu odhaliť niektoré z najintímnejších podrobností o živote človeka – či navštevuje psychiatra alebo či chodí na stretnutia anonymných alkoholikov.

Aj keď sú mnohé aplikácie oveľa efektívnejšie pri povolení údajov o polohe, nie vo všetkých prípadoch je potrebná, a preto je dobré si overiť, ktoré aplikácie majú povolenie zdieľať vašu polohu v nastaveniach súkromia. V nich si viete prezrieť služby na zisťovanie polohy a rozhodnúť sa, či povolíte prístup k polohe vždy, nikdy alebo len počas používania aplikácie.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 2

Prieskum: Aká je pripravenosť bánk a technologických spoločnosti v otvorenom bankovníctve?

18.10.2019 00:00

Smernica PSD2 - známa aj pod označením otvorené bankovníctvo - zavádza bezpečnostné opatrenia nielen pre banky, ale aj pre technologické spoločnosti, ktoré spracovávajú dáta o zákazníkoch. Prieskum p ...

Bezpečnosť

Tile ponúka nové sledovače na peňaženku, bicykel či notebook

10.10.2019 00:02

Spoločnosť Tile, známa svojimi sledovacími príveskami na kľúče a batožinu, má ambície sledovať aj viac vecí. Jej nové zariadenie Tile Slim vo veľkosti kreditnej karty je určené na sledovanie peňaženk ...

Bezpečnosť 3

Čínska sonická zbraň využíva infrazvuk na potlačenie vzbúr a demonštrácií

03.10.2019 00:05

Nová zbraň, ktorú vynašli čínski vedci, využíva nízkofrekvenčné zvukové vlny, ktoré spôsobujú fyzické ťažkosti. Možno ňou prinútiť vzbúrencov, demonštrantov alebo kohokoľvek iného opustiť danú oblasť. ...

1 Comments

  1. nezmysel reakcia na: Vaš telefón vie, kde ste strávili včerajšiu noc a nenecháva si to len pre seba
    3.1.2019 10:01
    "Vaš telefón vie, kde ste strávili včerajšiu noc" - to je nezmysel. Telefon nikdy nevie kde je jeho majitel. Vie len to kde bol on sam. Majitel spal mozno uplne niekde inde ;)
    Reagovať

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019