Vaš telefón vie, kde ste strávili včerajšiu noc a nenecháva si to len pre seba

Bezpečnosť
1

Podľa štúdie New York Times, niektoré populárne aplikácie na smartfónoch vás bez vášho vedomia špehujú a predávajú informácie o vašej polohe rôznym spoločnostiam.  Ľudia si všeobecne uvedomujú a akceptujú, že aplikácie sledujú polohu ich smartfónu, čo je kompromis, ktorý prináša výhody, ako je nájdenie si najbližšej reštaurácie, privolanie si taxi služby alebo prehliadanie si profilov atraktívnych nezadaných ľudí v okolí.

Ľudia si však nemusia uvedomiť, že majitelia aplikácií si tieto údaje nenechávajú len pre seba, ale predávajú ich spoločnostiam, o ktorých väčšina z vás ani nepočula.     Z dvadsiatich testovaných aplikácií, až sedemnásť z nich odosielalo presné lokácie smartfónov najmenej sedemdesiatim spoločnostiam.

Reportéri zistili, že aj keď používateľ povolil službu určovania polohy napríklad na zistenie premávky, väčšina aplikácií jasne neuviedla, do akej miery môžu byť zhromažďované údaje použité. Napríklad aplikácia IBM na predpoveď počasia analyzovala zozbierané dáta pre hedžové fondy, ale používateľa iba upozornila, že na lokálnu predpoveď počasia potrebuje poznať jeho polohu. 

Podľa štúdie, niektoré z týchto aplikácií aktualizujú a ukladajú najnovšie lokácie ľudí až 14 000 krát za deň. V niekoľkých prípadoch Times ich dokázal sledovať s takmer úplnou presnosťou. Reportéri tiež zistili, že spoločnosti mali prístup k údajom o polohe z nemocníc, domovov, škôl a obchodov. 

V štúdii sa uvádza, že aj keď osobné údaje zasielané spoločnostiam sú anonymné a nie sú viazané na telefónne číslo, reportéri skonštatovali, že je veľmi jednoduché zistiť totožnosť osoby na základe jej špecifickej každodennej rutiny. Informácie o polohe môžu odhaliť niektoré z najintímnejších podrobností o živote človeka – či navštevuje psychiatra alebo či chodí na stretnutia anonymných alkoholikov.

Aj keď sú mnohé aplikácie oveľa efektívnejšie pri povolení údajov o polohe, nie vo všetkých prípadoch je potrebná, a preto je dobré si overiť, ktoré aplikácie majú povolenie zdieľať vašu polohu v nastaveniach súkromia. V nich si viete prezrieť služby na zisťovanie polohy a rozhodnúť sa, či povolíte prístup k polohe vždy, nikdy alebo len počas používania aplikácie.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smart telefon smartfon app aplikácia GPS Digital dáta Maps

1 komentár

nezmysel reakcia na: Vaš telefón vie, kde ste strávili včerajšiu noc a nenecháva si to len pre seba

3.1.2019 10:01
"Vaš telefón vie, kde ste strávili včerajšiu noc" - to je nezmysel. Telefon nikdy nevie kde je jeho majitel. Vie len to kde bol on sam. Majitel spal mozno uplne niekde inde ;)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať