Recenzia: VU+ UNO 4K - najlacnejšie 4K zo satelitu

0

VU+ UNO 4K je v súčasnosti najlacnejší 4K linuxový prijímač na trhu aj najlacnejší 4K model značky VU+. Boli sme preto zvedaví, čo napriek nízkej cene dokáže ponúknuť. Prijímač sme testovali s alternatívnym softvérom VTI. Vu+ UNO 4K v základe vychádza zo  svojho highendového súrodenca Vu+ SOLO 4K. Ten používame v redakcii ako etalón pri testovaní Ultra HD televízorov pre jeho špičkovú kvalitu výstupu. Novinka prináša 4K video aj do najnižšej cenovej kategórie a stáva sa tak vstupným modelom do sveta 4K príjmu. VU+ má tak dnes ucelený rad, začínajúci sa práve novinkou, pokračujúci dnes už stredným modelom VU+ SOLO 4K a vrcholovým VU+ Ultimo 4K, ktorého recenziu ste si mohli prečítať v predošlom čísle.

Ako sme sa už zmienili, VU+ UNO 4K je v súčasnosti cenovo najdostupnejší satelitný 4K prijímač, neznamená to však, že používateľ musí robiť veľké kompromisy. Rozhodne nie v kvalite. Vo výbave, samozrejme, nenájdete niektoré špeciality, ako napr. viacero tunerov alebo farebný displej. Dizajn prijímača je jednoduchý, ale elegantný. Nie je tu nič rušivé. Prednej strane dominuje iba štylizované svetielko vľavo, ktoré je jediným indikátorom. Všetko ovládanie sa tak odohráva cez diaľkový ovládač. Jediný ovládací prvok na celom prijímači je hlavný vypínač na zadnej strane. O napájanie sa stará externý zdroj s výstupom 12 V/3 A. Takáto konfigurácia je výhodná z hľadiska prípadného servisu, ale aj v prípade použitia napríklad na lodi či v karavane. Môžete pripojiť priamo 12 V napájanie. Prijímač poháňa dvojjadrový procesor taktovaný na 1,7 GHz, podporovaný 2 GB DDR4 RAM a 4 GB flash. Tento hardvér zabezpečí dostatok výkonu na sledovanie a súčasné nahrávanie viacerých programov. V základe je prístroj osadený duálnym tunerom FBC, ktorý sa správa ako 8 virtuálnych tunerov DVB-S2. Pri pripojení externého HDD teda môžete bez problémov nahrávať viac programov súčasne. Oproti vyšším modelom je tu tá nevýhoda, že vstup tunera je iba jeden, takže príjem z viacerých transpondérov či satelitov je trochu obmedzený, napriek tomu sú v danej cenovej kategórii možnosti nevídané. V praxi môžete nastaviť záznam až z asi 40 TV alebo rozhlasových kanálov, aj keď ich výber bude obmedzený.

Pochopiteľne, možno nastaviť súčasné nahrávanie viacerých Ultra HD, HD aj SD kanálov. Rovnako ako pri vyšších modeloch je zabezpečená podpora kodekov MPEG2, H.264 aj H265/HEVC, takže neexistuje nič, čo by vás pri príjme v súčasnosti ani v blízkej budúcnosti mohlo zaskočiť. To, že aj satelitné full HD vysielanie bude prechádzať na efektívnejšie kódovanie H265/HEVC, je dnes isté, otázka je iba, kedy sa tak stane. K tomuto kroku však v blízkej budúcnosti prevádzkovateľov dotlačí ekonomika. Už dnes v rámci Európy niektorí operátori na tento štandard prechádzajú. 4K prijímače sú tak v súčasnosti okrem najvybavenejších modelov UHD TV jediná možnosť, ako takýto signál prijímať. Ani jeden súčasný full HD prijímač kompresiu H265/HEVC nepodporuje. To je takisto jedna z nezanedbateľných predností tohto modelu. Z výstupov na zadnom paneli nájdete HDMI 2.0, optický S/PDIF, gigabitový eternet a dvojicu USB 3.0. Na 3,5 mm jacku je aj analógový A/V výstup. K dispozícii je jeden slot CI a jeden slot čítačky dekódovacích kariet. Kvalitu príjmu aj výstupu sme testovali na programoch Skylink aj na voľnom 4K vysielaní a pri prehrávaní našich testovacích 4K videí. Musíme konštatovať, že kvalitou výstupu sa prijímač vyrovná svojim vybavenejším súrodencom. Je to veľmi potešiteľné, že výrobca v tomto prípade nerobil žiadne kompromisy. Obraz je ostrý ako britva, má vynikajúce podanie farieb, prijímaču nerobí problém ani prehrávanie videí HDR, ani 4K HDR vysielanie. Používateľské prostredie Enigma 2 poskytuje nepreberné množstvo nastavení, konfigurácií a inštalácie doplnkov. Prostredie je veľmi dobre odladené a vďaka vysokému výkonu hardvéru je ovládanie veľmi svižné. Diaľkový ovládač je kompatibilný s ostatnými modelmi VU+, takže ak niektorý z modelov vlastníte, môžete ovládače kombinovať. S pripojeným externým HDD je okrem nahrávania programov dostupná aj funkcia Time lapse na sledovanie programu s posunom. Bez problémov fungovala aj možnosť streamovania videa cez mobilnú aplikáciu VU+ player HD.

Parametre:

• Tuner 1× Plug&Play DUAL FBC DVB-S2 alebo Plug&Play FBC DVB-C, procesor Dual Core 1,7 GHz (12 000 DMIPS), pamäť 2 GB DDR4, flash 4 GB, 1× čítačka kariet, 1× slot CI, 2× USB 3.0, Gigabit Ethernet, transcoding: áno, AV 3,5 mm jack, RS-232, S/PDIF optický, HDMI 2.0
• Zapožičal: AB-COM
• Cena: 269 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľká ponuka funkcií a možností, podpora všetkých najnovších štandardov, špičková kvalita obrazu
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Obraz a zvuk: 100 %
Vybavenie: 90 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 96 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Vu+ 4K

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať