ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

VMworld 2018: Budúcnosť je v softvéri

0

Barcelona privítala 12 000 účastníkov jubilejného 10. ročníka konferencie VMworld. Katalánska metropola hostí toto podujatie už sedem rokov po sebe. Motto podujatia by sa dalo zjednodušene vyjadriť ako konštatovanie: „Možnosti sa začínajú u teba.“ Prebiehajúca a v mnohých firmách už zavŕšená konsolidácia a virtualizácia IT infraštruktúry v praxi znamená, že sa bude dať integrovať a centrálne spravovať akékoľvek zariadenie, akákoľvek aplikácia, akýkoľvek server a akýkoľvek cloud. Inovácie smerujú k maximálnej miere implementácie prívlastku softvérovo definované.

„Technologickým inováciám sa v regióne EMEA výborne darí. Môžeme pozorovať veľké pokroky v dôležitých oblastiach, ako je napríklad 5G, IoT, inteligentné mestá mesta alebo ochrana dát,“ zdôraznil na hlavnej prednáške Pat Gelsinger, generálny riaditeľ VMware. „Na celom svete prebieha digitálna transformácia a zákazníci sa stále častejšie spoliehajú na technológie VMware ako na všeobecné digitálne základy pre svoju obchodnú transformáciu.“


Šéf VMware Pat Gelsinger vysvetlil princíp adaptívnej mikrosegmentácie umožňujúcej integráciu všetkého so všetkým

Podľa výskumnej spoločnosti Ovum bolo 20 % podnikových procesov presunutých do cloudu, ale 80 % kriticky dôležitých pracovných záťaží a citlivých dát zostáva v lokálnych systémoch pre výkon a regulačné požiadavky. Firmy a organizácie potrebujú otvorený, hybridný cloudový prístup k vývoju, nasadzovanie a prevádzkovanie aplikácií v multicloudovom prostredí.

Budúcnosť je v softvéri

V oblasti softvérovo definované „čokoľvek“ je VMware natoľko významný hráč, že práve táto spoločnosť, ktorej väčšinový podiel vlastnila firma EMC, bola pravdepodobne jednou z najvýznamnejších motivácií akvizície EMC spoločnosťou Dell, ktorá predtým podnikala takmer výlučne v oblasti hardvéru. Ukázalo sa, že to bola dobrá voľba a obavy o tesnejšiu integráciu riešení VMware na hardvér Dellu než na hardvér iných výrobcov sa nesplnili.

Spočiatku bol VMware vnímaný ako spoločnosť jedného produktu – virtualizačného hypervízora. Už dávno to však neplatí. V IT podpore moderného biznisu, dopravnej či energetickej infraštruktúry všetko so všetkým súvisí. IoT, či už samotné, alebo v rámci Industry 4.0 či Logistiky 2.0, generuje obrovské množstvo údajov, takže treba mať kapacitu na ich uloženie a spracovanie. A keďže nie je jednoduché vopred odhadnúť kapacity, infraštruktúra musí byť čo najflexibilnejšia, aby sa dokázala prispôsobiť aktuálnym požiadavkám biznisu. Veľké dáta potrebujú inteligentné analytické riešenia na báze umelej inteligencie, umelá inteligencia zlepšuje a zefektívňuje procesy. Do tejto špirály IT inovácií roztočenej na maximálne otáčky navyše vstupuje základná dilema biznisu: zisk alebo ľudia? Ako skĺbiť dve na prvý pohľad úplne protichodné požiadavky? Riešením sú inovácie. Informačné technológie sú predovšetkým o inováciách, aby boli schopné reagovať na nové výzvy a nové požiadavky. Podujatia tohto typu pre komunitu IT špecialistov, ale aj odborníkov z exekutívy sú zárukou, že sa inovácie z dielní globálnych IT firiem čo najrýchlejšie dostanú do firemnej praxe, kde pri správnom nasadení dokážu poskytnúť konkurenčnú výhodu. Napríklad nový VMware Cloud Provider Pod umožňuje partnerom na niekoľko kliknutí vytvoriť softvérovo definované multitenant dátové centrum podľa vlastného návrhu.

„Na Slovensku je z nášho pohľadu kľúčovým atribútom bezpečnosť sietí a virtualizácia storageu. V rámci našej partnerskej siete vznikajú noví partneri, ktorí sa týmto témam intenzívne venujú, aby mohli uspokojiť požiadavky zákazníkov,“ vysvetľuje Eliška Jirovská, manažérka českej a slovenskej pobočky spoločnosti VMware. Tento dopyt je logický výsledok pomerne intenzívnej evanjelizácie, ktorej súčasťou je aj podujatie VMworld.

Partnerské cloudy

Zatiaľ čo v minulosti boli oznámenia o spolupráci medzi IT firmami okrem niektorých výnimiek potvrdzujúcich pravidlo skôr prestížnou PR záležitosťou, v súčasnej ére cloudu sú takéto oznámenia o technologických partnerstvách s lídrami poskytovania cloudových služieb, ako je Amazon, možno dôležitejšie než oznámenia o nových verziách produktov. Vo VMware sa rozhodli uprednostniť partnerstvá s poskytovateľmi cloudových služieb pred budovaním siete vlastných dátových centier. Je to správne rozhodnutie, ktoré uľahčí migráciu z on-premise do multicloudového prostredia a zjednoduší správu hybridnej infraštruktúry. VMware bude mať v dátových centrách, na ktorých beží jedna z najpopulárnejších cloudových služieb Amazon Web Services, aj vlastný dedikovaný hardvér. Aplikácie nasadené v tomto prostredí, ktoré spoločne vytvorili spoločnosti VMware a Amazon Web Services, môžu využiť výhody robustnej ochrany proti havárii a optimalizovaného prístupu k službám AWS. Vďaka rovnakej architektúre a princípu správy v lokálnom aj cloudovom prostredí môžu IT tímy rýchlo realizovať scenáre využitia hybridného cloudu AWS a VMware. VMware Cloud na AWS dodáva, predáva a podporuje spoločnosť VMware a komunita jej partnerov.

V rovnakom duchu sa nesie aj spolupráca s IBM. IBM a VMware budujú inovačné laboratóriá a ich riešenia budú bežať v rámci IBM cloudov, čo sprístupní výhody týchto riešení aj pre zákazníkov so špeciálnymi požiadavkami na prevádzku ich kritických podnikových aplikácií. Súčasťou partnerstva sú aj služby IBM, ktoré pomáhajú s presunom a rozšírením kriticky dôležitých pracovných záťaží VMware do cloudu IBM, a nové integrácie, ktoré podnikom pomáhajú modernizovať aplikácie s využitím Kubernetes a kontajnerov.

Výzvy a vízie

Zatiaľ čo v ostatných sektoroch je miera virtualizácie 80 % a viac, doslova panenskou pôdou v tomto ohľade zostáva telekomunikačný sektor. Týka sa to hlavne virtualizácie sieťovej infraštruktúry, kde tento segment operuje predovšetkým s hardvérovou infraštruktúrou. Aj v tejto oblasti však prichádza k zmene uvažovania a výraznému posunu smerom k virtualizovanej infraštruktúre. Snahou je dosiahnuť čo najvyššiu flexibilitu a elasticitu. Nové výzvy prinesie 5G komunikácia, veľa sieťových služieb sa bude transformovať a akcelerovať. VMware si uvedomuje dopyt zo strany telekomunikačných operátorov a ponúka im produkty na mieru podľa ich potrieb.

Virtualizácia poslednej míle

Napriek vyššej rýchlosti komunikácie bude pretrvávať problém s latenciou. Preto vzrastie význam edge computingu, keď sa údaje prvotne spracujú na úrovni zariadenia, v ktorom vznikli, prípadne na úrovni koncentrátora údajov z viacerých senzorov. Pointu už určite tušíte. Tak ako sa virtualizácia stala kľúčovým fenoménom a jedným z hlavných pilierov cloudu a serverovej infraštruktúry, hľadajú sa možnosti jej uplatnenia aj na úrovni týchto, ako sa populárne hovorí, „serverov prvej línie“. Malých, no dostatočne výkonných serverov, pri ktorých treba riešiť centrálnu správu, bude neustále pribúdať.

Oznámené novinky a zlepšenia

Projekt Dimension bol prvýkrát predstavený na tohtoročnom americkom VMworlde 2018 US a aktuálne je vo fáze beta testovania. Riešenie umožní zákazníkom využívať infraštruktúru, ktorá je fyzicky umiestnená v dátových centrách, v pobočkách alebo v okrajových lokalitách (edge) formou cloudovo riadenej služby. Bude využívať hybridnú architektúru cloudových komponentov a kompletného súboru lokálne bežiacich technológií VMware SDDC.

Platforma pre hybridný Cloud Foundation 3.5 prináša podporu Kubernetes a obsahuje najnovšie inovácie z portfólia infraštruktúrnych riešení a nástrojov na správu. VMware Cloud Foundation ponúka zákazníkom najrýchlejší spôsob, ako postaviť integrovaný hybridný cloud – poskytuje im ucelený súbor softvérovo definovaných služieb pre výpočtové, úložné, sieťové a bezpečnostné zdroje spolu s nástrojmi na správu cloudu, ktorý umožňuje prevádzkovať podnikové aplikácie v hybridnom prostredí cloudu. Nová verzia bude obsahovať aj integráciu s VMware NSX-T, čo umožní automatizovanú implementáciu a riadenie životného cyklu softvéru na sieťovú virtualizáciu a poskytne podporu kontajnerizovaných aplikácií a Kubernetes.

Nová verzia bude obsahovať aj VMware vRealize Automation 7.5 so širšími možnosťami využitia pre vývojárov vďaka integrácii s VMware PKS na správu klastrov Kubernetes. VMware vRealize Operations 7.0 umožní zákazníkom využiť automatické monitorovanie a správu dátových centier a cloudových prostredí.

VMware vRealize Network Insight 4.0 umožňuje riešenie problémov aplikácií v hybridnom cloude. Nové funkcie umožnia problémy na rozhraní medzi lokálnym virtuálnym strojom (VM) a inštanciou EC2 v Amazon Web Services (AWS). VMware vRealize Network Insight 4.0 tiež poskytne ucelený prehľad o podkladových aj prekryvných sieťach vrátane podpory sFlow, viditeľnosti topológie a udalostí VMware NSX-T a podpory pre infraštruktúru Cisco ACI a Cisco ASA firewall.

Nemohol chýbať blockchain

Blockchain získava na obľube v podnikovej sfére na celom svete. Firmy za pochodu hľadajú možnosti uplatnenia. VMware Blockchain je služba, ktorá poskytne privátny blockchain s privilégiami pre združenia firiem a je zo svojej podstaty bezpečnejší ako verejné blockchainy. VMware Blockchain poskytne základ pre decentralizovanú dôveru a zároveň sa vyznačuje modulárnosťou, spoľahlivosťou, bezpečnosťou a jednoduchosťou správy ako iné riešenia podnikovej triedy. Služba bude takisto integrovaná do existujúcich nástrojov VMware.

Náklady na cestu redaktora hradila spoločnosť VMware

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
VMworld konferencia technológie inovácie

Pridať komentár