Image
23.9.2019 0 Comments

VIDEO: Reťazová píla zavesená na vrtuľníku orezáva konáre stromov

Spoločnosť Aerial Solutions Inc. pred istým časom prišla s netradičným nápadom leteckého orezávania stromov. Na spodok vrtuľníka zavesili obrovskú reťazovú pílu - hliníkovú rúru s 10 rotačnými čepeľami, ktorá sa hojdá medzi stromami a orezáva ich konce. Vykonať ručne prácu, ktorú zvládne 376-kilogramová píla za hodinu, by trvalo niekoľko dní.

Dizajn tohto monštruózneho stroja si dal patentovať v roku 1985 Randall Rogers. Potom sa spojil s Williamom Coxom, zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Aerial Solutions Inc. so sídlom v Severnej Karolíne, aby spoločne využili túto technológiu. Cox a jeho tím odvtedy orezali desiatky tisíc kilometrov konárov pre vládne agentúry, verejné služby a plynovody, príležitostne pracujú aj pre železnice.

Flotila ôsmich vrtuľníkov MD 500 nalietala už 175 000 hodín. Čepele s priemerom 60 cm sa otáčajú rýchlosťou 4000 ot./min a sú poháňané motorom s výkonom 28 koní, ktorý riadi pilot. Ak sa napríklad píla zasekne na vetve, pilot ju môže uvoľniť a odletieť.

Zvládnutie tohto zariadenia si vyžaduje náročný výcvik. Vyše 30 pilotov Aerial Solutions vykonávajúcich túto prácu musí mať viac ako 1000 letových hodín a na údržbu je vyhradená partia mechanikov.

Letecká píla sa najčastejšie používa v neprístupných horských oblastiach a na stiesnených miestach, napríklad v lesoch, popri ktorých vedie trasa plynovodu či elektrické vedenie. Aerial Solutions vysiela na prácu len dvoch ľudí - pilota a terénneho pracovníka. Tvrdí, že táto metóda je bezpečnejšia alternatíva k vysielaniu tímov na manuálne orezávanie, ktorým by práca trvala niekoľko dní či týždňov.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie 1

Video: Extendovaná realita spája skutočnosť a virtuálnu realitu

24.01.2020 00:05

Hoci virtuálna realita je zatiaľ v plienkach, Greg Madison, kúzelník (doslova!) a interaktívny dizajnér v spoločnosti Unity Labs zaoberajúcej sa enginmi pre videohry, po 22 hodinách práce so softvérom ...

Inovácie

Fotovoltická plachta s výbornými vlastnosťami poskytne nový zdroj solárnej energie

23.01.2020 00:15

Britská spoločnosť Solivus plánuje pokryť strechy veľkých priemyselných budov, ako sú sklady supermarketov a distribučné strediská dodávkových spoločností fotovoltickou plachtou. Cieľom je vytvoriť lo ...

Inovácie

Toshiba tvrdí, že jej nový algoritmus porazí kvantové počítače pomocou štandardného hardvéru

23.01.2020 00:05

Niektoré problémy, ktoré treba riešiť v podnikovej sfére, si vyžadujú spracovanie veľkého množstva údajov a nájdenie najlepšieho možného riešenia vzhľadom na množstvo faktorov a požiadaviek, pričom mn ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá