Image
23.9.2019 0 Comments

VIDEO: Reťazová píla zavesená na vrtuľníku orezáva konáre stromov

Spoločnosť Aerial Solutions Inc. pred istým časom prišla s netradičným nápadom leteckého orezávania stromov. Na spodok vrtuľníka zavesili obrovskú reťazovú pílu - hliníkovú rúru s 10 rotačnými čepeľami, ktorá sa hojdá medzi stromami a orezáva ich konce. Vykonať ručne prácu, ktorú zvládne 376-kilogramová píla za hodinu, by trvalo niekoľko dní.

Dizajn tohto monštruózneho stroja si dal patentovať v roku 1985 Randall Rogers. Potom sa spojil s Williamom Coxom, zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Aerial Solutions Inc. so sídlom v Severnej Karolíne, aby spoločne využili túto technológiu. Cox a jeho tím odvtedy orezali desiatky tisíc kilometrov konárov pre vládne agentúry, verejné služby a plynovody, príležitostne pracujú aj pre železnice.

Flotila ôsmich vrtuľníkov MD 500 nalietala už 175 000 hodín. Čepele s priemerom 60 cm sa otáčajú rýchlosťou 4000 ot./min a sú poháňané motorom s výkonom 28 koní, ktorý riadi pilot. Ak sa napríklad píla zasekne na vetve, pilot ju môže uvoľniť a odletieť.

Zvládnutie tohto zariadenia si vyžaduje náročný výcvik. Vyše 30 pilotov Aerial Solutions vykonávajúcich túto prácu musí mať viac ako 1000 letových hodín a na údržbu je vyhradená partia mechanikov.

Letecká píla sa najčastejšie používa v neprístupných horských oblastiach a na stiesnených miestach, napríklad v lesoch, popri ktorých vedie trasa plynovodu či elektrické vedenie. Aerial Solutions vysiela na prácu len dvoch ľudí - pilota a terénneho pracovníka. Tvrdí, že táto metóda je bezpečnejšia alternatíva k vysielaniu tímov na manuálne orezávanie, ktorým by práca trvala niekoľko dní či týždňov.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Doručovacie drony donesú tovar pár minút od objednávky cez e-shop

22.10.2019 00:10

Firma Wing, patriaca materskej spoločnosti Googlu Alphabet, spustila prvé komerčné lety doručovacích dronov v Christiansburgu vo Virgínii. Wing niekoľko rokov zdokonaľoval svoj dron, ktorý je schopný ...

Inovácie

Atari sa vracia. Herná konzola VCS ide do výroby

21.10.2019 00:05

Legendárna herná konzola Atari sa čoskoro vráti v novej podobe s názvom Atari VCS (Video Computer System). Spoločnosť Atari nedávno ponúkla pohľad na aktuálny stav dlho pripravovaného projektu Atari V ...

Inovácie

VIDEO: Robot LEMUR dokáže loziť aj po strmých skalách a ladovcoch

18.10.2019 00:20

Lezúci robot vyvíjaný v Jet Propulsion Laboratory patriacom NASA sa volá LEMUR (Limbed Excursion Mechanical Utility Robot) a má štyri končatiny, 16 prstov a stovky drobných háčikov. Je navrhnutý tak, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019