Image
8.1.2018 0 Comments

VIA chystá veľký návrat. Vlastnými procesormi na báze x86-64 chce konkurovať AMD a Intelu

Nedávno sa objavili správy o tom, že taiwanská spoločnosť VIA Technologies, ktorá vlastní licenciu na výrobu CPU kompatibilných s procesormi x86 vďaka akvizícii firmy Cyrix v roku 1999, sa chce vrátiť k výrobe mainstreamových procesorov. Ubehli už takmer 4 roky odvtedy, čo spoločnosť uviedla aktualizovanú verziu procesorovej architektúry Isaiah x86 z roku 2008. Zdá sa však, že spoločne s čínskou firmou Zhaoxin Semiconductor zo Šanghaja pracuje na pláne týkajúcom sa novej zostavy procesorov x86.

Obe firmy teraz pripravujú nové aktualizácie radu procesorov ZX-A, ZX-B a ZX-C, kompatibilných s x86. Nedávno boli vydané procesory ZX-D so súhrnným označením KX-5000. Hoci spoločnosti zachovali o nich takmer úplnú mlčanlivosť, fotografia publikovaná nemeckou webovou stránkou PC Games Hardware poskytuje prehľad o plánoch VIA a Zhaoxin.

SAMSUNG_M_082018

Nové 64-bitové modely KX-5000 (známe aj pod označením Wudaokou) predstavujú kompletný SoC vrátane grafického jadra a južného mostíka a obsahujú štyri a osem jadier. Taktované sú na 2 GHz a pravdepodobne podporujú x86-64.

Podľa technologického webu Hexus VIA a Zhaoxin vyrábajú procesory pomocou 28 nm procesu TSMC. To znamená, že technologicky zatiaľ nebudú zásadne konkurovať Intelu či AMD. Budú však ponúkať podporu DDR4 pre PCI-E 3.0, SATA 3 a USB 3.1.

Očakáva sa, že VIA a Zhaoxin v tomto roku predstavia nové produkty a uvedú novú verziu Wudaokou, nazvanú KX-6000 Lujiazui. Aktualizovaná verzia čipu by už mala prejsť na 16 nm výrobný proces TSMC a mala by byť taktovaná na 3 GHz, čo už môže byť väčšia výzva pre AMD a Intel.

Zdroj: theinquirer.net.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

„Magické“ AR okuliare Magic Leap One sú tu. Takto zneli prvé reakcie recenzentov

17.08.2018 00:20

Ako sme vás informovali pred niekoľkými dňami, spoločnosť Magic Leap vydala svoj dlho očakávaný produkt – náhlavnú súpravu s rozšírenou realitou Magic Leap One Creator Edition. Pracovala na ňom 6 roko ...

Technológie

GPU NVIDIA Turing dokážu spracovať 8K video v reálnom čase

17.08.2018 00:15

Bežní používatelia zrejme nebudú tak skoro pracovať s 8K videom, ale niektoré filmy a videá na YouTube už boli natočené v tomto formáte. NVIDIA oznámila, že kamera RED pomôže vyriešiť jeden z najhorší ...

Technológie

Disney vyvíja robotických akrobatov. Časom majú nahradiť kaskadérov

17.08.2018 00:10

Začiatkom tohto roka výskumníci z Disney Imagineers predstavili Stickmana. Bol to robot schopný robiť saltá počas letu vo vzduchu. Nešlo o humanoidného robota, mal podobu písmena Z a bola to akási jed ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button