Image
8.1.2018 0 Comments

VIA chystá veľký návrat. Vlastnými procesormi na báze x86-64 chce konkurovať AMD a Intelu

Nedávno sa objavili správy o tom, že taiwanská spoločnosť VIA Technologies, ktorá vlastní licenciu na výrobu CPU kompatibilných s procesormi x86 vďaka akvizícii firmy Cyrix v roku 1999, sa chce vrátiť k výrobe mainstreamových procesorov. Ubehli už takmer 4 roky odvtedy, čo spoločnosť uviedla aktualizovanú verziu procesorovej architektúry Isaiah x86 z roku 2008. Zdá sa však, že spoločne s čínskou firmou Zhaoxin Semiconductor zo Šanghaja pracuje na pláne týkajúcom sa novej zostavy procesorov x86.

Obe firmy teraz pripravujú nové aktualizácie radu procesorov ZX-A, ZX-B a ZX-C, kompatibilných s x86. Nedávno boli vydané procesory ZX-D so súhrnným označením KX-5000. Hoci spoločnosti zachovali o nich takmer úplnú mlčanlivosť, fotografia publikovaná nemeckou webovou stránkou PC Games Hardware poskytuje prehľad o plánoch VIA a Zhaoxin.

Nové 64-bitové modely KX-5000 (známe aj pod označením Wudaokou) predstavujú kompletný SoC vrátane grafického jadra a južného mostíka a obsahujú štyri a osem jadier. Taktované sú na 2 GHz a pravdepodobne podporujú x86-64.

Podľa technologického webu Hexus VIA a Zhaoxin vyrábajú procesory pomocou 28 nm procesu TSMC. To znamená, že technologicky zatiaľ nebudú zásadne konkurovať Intelu či AMD. Budú však ponúkať podporu DDR4 pre PCI-E 3.0, SATA 3 a USB 3.1.

Očakáva sa, že VIA a Zhaoxin v tomto roku predstavia nové produkty a uvedú novú verziu Wudaokou, nazvanú KX-6000 Lujiazui. Aktualizovaná verzia čipu by už mala prejsť na 16 nm výrobný proces TSMC a mala by byť taktovaná na 3 GHz, čo už môže byť väčšia výzva pre AMD a Intel.

Zdroj: theinquirer.net.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

MASTERCLASSES 2018: Stredoškoláci sa ponoria do časticovej fyziky

19.02.2018 00:00

V najbližších týždňoch stredoškoláci na celom svete navštívia blízke univerzity, aby si v celodennom programe vyskúšali prácu na hrane základného výskumu. Medzinárodné Masterclasses dajú žiakom prílež ...

Technológie 4

Video: Prvé skúšobné lety pasažierskeho dronu Ehang 184. Zvládne hmlu aj tajfún

16.02.2018 00:20

Na CES 2016 pútal veľkú pozornosť návštevníkov dron Ehang 184, ktorý dokáže niesť pasažiera. V týchto dňoch čínsky výrobca dronov Ehang prezentoval videá, ktoré dokazujú, že to s pasažierskym dronom m ...

Technológie

Video: Ako funguje nakupovanie za kryptomeny a bankomat na kryptomeny v Alze

15.02.2018 00:07

Kryptomeny sú jednou z najaktuálnejších a najkontroverznejších tém. Popísalo sa o tom veľa článkov, odznelo veľa diskusných príspevkov a čoraz viac ľudí má s investovaním do kryptomien a nakupovaním z ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SUSE 2018

Najnovšie videá