Image
8.1.2018 0 Comments

VIA chystá veľký návrat. Vlastnými procesormi na báze x86-64 chce konkurovať AMD a Intelu

Nedávno sa objavili správy o tom, že taiwanská spoločnosť VIA Technologies, ktorá vlastní licenciu na výrobu CPU kompatibilných s procesormi x86 vďaka akvizícii firmy Cyrix v roku 1999, sa chce vrátiť k výrobe mainstreamových procesorov. Ubehli už takmer 4 roky odvtedy, čo spoločnosť uviedla aktualizovanú verziu procesorovej architektúry Isaiah x86 z roku 2008. Zdá sa však, že spoločne s čínskou firmou Zhaoxin Semiconductor zo Šanghaja pracuje na pláne týkajúcom sa novej zostavy procesorov x86.

Obe firmy teraz pripravujú nové aktualizácie radu procesorov ZX-A, ZX-B a ZX-C, kompatibilných s x86. Nedávno boli vydané procesory ZX-D so súhrnným označením KX-5000. Hoci spoločnosti zachovali o nich takmer úplnú mlčanlivosť, fotografia publikovaná nemeckou webovou stránkou PC Games Hardware poskytuje prehľad o plánoch VIA a Zhaoxin.

Predplatne 2018

Nové 64-bitové modely KX-5000 (známe aj pod označením Wudaokou) predstavujú kompletný SoC vrátane grafického jadra a južného mostíka a obsahujú štyri a osem jadier. Taktované sú na 2 GHz a pravdepodobne podporujú x86-64.

Podľa technologického webu Hexus VIA a Zhaoxin vyrábajú procesory pomocou 28 nm procesu TSMC. To znamená, že technologicky zatiaľ nebudú zásadne konkurovať Intelu či AMD. Budú však ponúkať podporu DDR4 pre PCI-E 3.0, SATA 3 a USB 3.1.

Očakáva sa, že VIA a Zhaoxin v tomto roku predstavia nové produkty a uvedú novú verziu Wudaokou, nazvanú KX-6000 Lujiazui. Aktualizovaná verzia čipu by už mala prejsť na 16 nm výrobný proces TSMC a mala by byť taktovaná na 3 GHz, čo už môže byť väčšia výzva pre AMD a Intel.

Zdroj: theinquirer.net.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Roboty sa môžu naučiť vykonávať nové úlohy bez programovania. Iba pozorovaním, ako to robia ľudia

25.05.2018 00:25

Vytvoriť robota, ktorý na prvý pohľad vyzerá a správa sa ako človek, je (relatívne) jednoduché. Jeho správanie je však vopred naprogramované, nie naučené. No existujú aj roboty schopné učiť sa, ako j ...

Technológie

Video: Inteligentný blesk Canon Speedlite 470EX-AI sa automaticky sám naklápa a natáča

25.05.2018 00:15

Fotenie s bleskom je oveľa náročnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Intuitívny postup, čiže fotenie s externým bleskom s reflektorom namiereným priamo dopredu málokedy vedie k uspokojivým výs ...

Technológie

HomeScan pomôže nájsť v byte miesta so slabým signálom pre inteligentné bluetooth zariadenia

25.05.2018 00:10

Aaron Pearce, tvorca aplikácií HomeCass a HomePass pre HomeKit, rozšíril svoj balík o jednoduchú aplikáciu HomeScan na zobrazenie aktuálnej sily signálu pre všetky bluetoothové doplnky HomeKit vo vaše ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AKY OTEC

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button