PC REVUE
Image
8.1.2018 0 Comments

VIA chystá veľký návrat. Vlastnými procesormi na báze x86-64 chce konkurovať AMD a Intelu

Nedávno sa objavili správy o tom, že taiwanská spoločnosť VIA Technologies, ktorá vlastní licenciu na výrobu CPU kompatibilných s procesormi x86 vďaka akvizícii firmy Cyrix v roku 1999, sa chce vrátiť k výrobe mainstreamových procesorov. Ubehli už takmer 4 roky odvtedy, čo spoločnosť uviedla aktualizovanú verziu procesorovej architektúry Isaiah x86 z roku 2008. Zdá sa však, že spoločne s čínskou firmou Zhaoxin Semiconductor zo Šanghaja pracuje na pláne týkajúcom sa novej zostavy procesorov x86.

Obe firmy teraz pripravujú nové aktualizácie radu procesorov ZX-A, ZX-B a ZX-C, kompatibilných s x86. Nedávno boli vydané procesory ZX-D so súhrnným označením KX-5000. Hoci spoločnosti zachovali o nich takmer úplnú mlčanlivosť, fotografia publikovaná nemeckou webovou stránkou PC Games Hardware poskytuje prehľad o plánoch VIA a Zhaoxin.

SEWA_1120218

Nové 64-bitové modely KX-5000 (známe aj pod označením Wudaokou) predstavujú kompletný SoC vrátane grafického jadra a južného mostíka a obsahujú štyri a osem jadier. Taktované sú na 2 GHz a pravdepodobne podporujú x86-64.

Podľa technologického webu Hexus VIA a Zhaoxin vyrábajú procesory pomocou 28 nm procesu TSMC. To znamená, že technologicky zatiaľ nebudú zásadne konkurovať Intelu či AMD. Budú však ponúkať podporu DDR4 pre PCI-E 3.0, SATA 3 a USB 3.1.

Očakáva sa, že VIA a Zhaoxin v tomto roku predstavia nové produkty a uvedú novú verziu Wudaokou, nazvanú KX-6000 Lujiazui. Aktualizovaná verzia čipu by už mala prejsť na 16 nm výrobný proces TSMC a mala by byť taktovaná na 3 GHz, čo už môže byť väčšia výzva pre AMD a Intel.

Zdroj: theinquirer.net.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Fin.techsummit: V pobočkách Tatrabanky vás bude vítať robot Pepper

17.11.2018 00:00

Jednou z tém prezentovaných na podujatí Fin.techsummit boli aj behaviorálne aspekty finančníctva a to zo všetkých uhlov pohľadu. Či už sa jedná o správanie finančných trhov, správanie sa klientov bánk ...

Technológie 2

PR: Každý dovozca elektrozariadení má povinnosti vyplývajúce z odpadovej legislatívy

16.11.2018 10:10

Odpadová legislatíva je komplikovaná a často v nej dochádza k zmenám. Slovenské firmy preto nemajú kapacity na to, aby ju priebežne sledovali. Pritom legislatíva ukladá všetkým výrobcom a dovozcom ele ...

Technológie

Vedci vyvinuli kvapalné palivo schopné uskladňovať solárnu energiu až 18 rokov

16.11.2018 00:04

Bez ohľadu na to, aké hojné sú zdroje solárnej energie, je tu stále problém s jej dlhodobým skladovaním. Teraz však švédski vedci z Chalmers University of Technology priniesli zaujímavé nové riešenie ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Dni prilezitosti 2018

Najnovšie videáPC forum button