Image
13.6.2018 1 Comments

V kompaktnom fúznom reaktore sa dosiahla vyššia teplota ako v strede Slnka

Teplota 15 miliónov °C, vyššia ako vnútri Slnka, bola zaznamenaná v britskom Oxfordshire. Táto neuveriteľná teplota bola dosiahnutá vedcami z Tokamak Energy v prototype malého fúzneho reaktora ST40.

Výskumníci tejto súkromnej spoločnosti pracujú na jadrovej syntéze – spájaní malých atómových jadier do väčších, pričom sa uvoľňuje energia. Ide o rovnaký proces, aký sa deje na Slnku.

Zariadenie ST40, kompaktný sférický tokamak, v ktorom bola dosiahnutá teplota 15 miliónov stupňov Celsia, postavila a spustila spoločnosť v minulom roku. Ide o tretie zariadenie v päťstupňovom pláne na dosiahnutie čistej energie z jadrovej syntézy. 

Prvý prototyp ST25 bol postavený v roku 2013, druhý potom v roku 2015

Na dosiahnutie takejto vysokej teploty použili technológiu nazvanú merging compression. Vo sférickom tokamaku vzniknú dva prstence plazmy, ktoré prepojením magnetických siločiar splynú do jedného, radiálne stláčaného prstenca. Ide o proces známy ako magnetické opätovné pripojenie (magnetic reconnection).

Kľúčovou novinkou je to, že spoločnosť kombinuje sférické tokamaky s najnovšou generáciou vysokoteplotných supravodivých magnetov (high temperature superconducting magnets – HTS). V blízkej budúcnosti by chcel tím dosiahnuť teplotu 100 miliónov °C, čo sedemkrát viac ako v strede Slnka, je to teplota potrebná na riadenú fúziu na Zemi.

„Naším cieľom je, aby sa energia z jadrovej syntézy stala komerčnou realitou do roku 2030,“ povedal Jonathan Carling, generálny riaditeľ spoločnosti Tokamak Energy.

Zdroj: mirror.co.uk.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

Microsoft končí s podporou komunity okolo Windows 7, 8.1, Office 2010 a Office 2013

15.06.2018 00:20

Microsoft oznámil zákazníkom, že od budúceho mesiaca sa jeho pracovníci prestanú zúčastňovať na online komunitných fórach podpory venovaných riešeniu problémov používateľov systému Windows 7 a mnohých ...

Technológie 2

ASUS má robustné, no veľmi užitočné smart hodinky. Dokážu zmerať aj krvný tlak

15.06.2018 00:15

Podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie jeden z piatich ľudí dnes trpí vysokým krvným tlakom. Komplikácie vyplývajúce z neho spôsobujú vo  svete ročne až 9,4 milióna úmrtí. Tieto údaje si ...

Technológie

Synology počas veľtrhu CeBIT predstavila nové produkty

15.06.2018 00:00

Spoločnosť Synology zorganizovala počas CeBITu podujatiea Solution Exhibition 2018, na ktorom predstavila nový sortiment produktov, softvéru a systémových aktualizácií. Súčasťou podujatia bola celoden ...

q

1 Comments

  1. Slovenskooo reakcia na: V kompaktnom fúznom reaktore sa dosiahla vyššia teplota ako v strede Slnka
    15.6.2018 15:06
    No a Jaguare nechavaju skladat Slovakom.... :)
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button