Image
13.6.2018 1 Comments

V kompaktnom fúznom reaktore sa dosiahla vyššia teplota ako v strede Slnka

Teplota 15 miliónov °C, vyššia ako vnútri Slnka, bola zaznamenaná v britskom Oxfordshire. Táto neuveriteľná teplota bola dosiahnutá vedcami z Tokamak Energy v prototype malého fúzneho reaktora ST40.

Výskumníci tejto súkromnej spoločnosti pracujú na jadrovej syntéze – spájaní malých atómových jadier do väčších, pričom sa uvoľňuje energia. Ide o rovnaký proces, aký sa deje na Slnku.

Zariadenie ST40, kompaktný sférický tokamak, v ktorom bola dosiahnutá teplota 15 miliónov stupňov Celsia, postavila a spustila spoločnosť v minulom roku. Ide o tretie zariadenie v päťstupňovom pláne na dosiahnutie čistej energie z jadrovej syntézy. 

Prvý prototyp ST25 bol postavený v roku 2013, druhý potom v roku 2015

Na dosiahnutie takejto vysokej teploty použili technológiu nazvanú merging compression. Vo sférickom tokamaku vzniknú dva prstence plazmy, ktoré prepojením magnetických siločiar splynú do jedného, radiálne stláčaného prstenca. Ide o proces známy ako magnetické opätovné pripojenie (magnetic reconnection).

Kľúčovou novinkou je to, že spoločnosť kombinuje sférické tokamaky s najnovšou generáciou vysokoteplotných supravodivých magnetov (high temperature superconducting magnets – HTS). V blízkej budúcnosti by chcel tím dosiahnuť teplotu 100 miliónov °C, čo sedemkrát viac ako v strede Slnka, je to teplota potrebná na riadenú fúziu na Zemi.

„Naším cieľom je, aby sa energia z jadrovej syntézy stala komerčnou realitou do roku 2030,“ povedal Jonathan Carling, generálny riaditeľ spoločnosti Tokamak Energy.

Zdroj: mirror.co.uk.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Porovnanie fotoaparátov: Samsung Galaxy Note 9 vs. Huawei P20 Pro

15.08.2018 00:25

Kvalita fotografií je do značnej miery subjektívna záležitosť a jednoduchšie sa porovnáva ako posudzuje samostatne. Navyše v redakcii máme takú prax, že fotoaparáty nových vlajkových smartfónov porovn ...

Technológie 2

Google sleduje váš pohyb, či sa vám to páči, alebo nie. Pozrite si, ako sa tomu dá čiastočne zabrániť

15.08.2018 00:20

Google chce tak veľmi vedieť, kadiaľ chodíte, že zaznamenáva váš pohyb aj vtedy, keď mu výslovne poviete, aby to nerobil. S týmto poznatkom prišiel výskum agentúry Associated Press. Ukázal, že mnohé s ...

Technológie 2

11-ročný žiak zmenil výsledky volieb na replike webovej stránky za necelých 10 minút

15.08.2018 00:15

Na najväčšej svetovej hekerskej konferencii DEFCON 26 sa 11-ročný chlapec nabúral do repliky volebnej webovej stránky štátu Florida a za menej ako 10 minút zmenil výsledky hlasovania. Na podujatí sa k ...

q

1 Comments

  1. Slovenskooo reakcia na: V kompaktnom fúznom reaktore sa dosiahla vyššia teplota ako v strede Slnka
    15.6.2018 15:06
    No a Jaguare nechavaju skladat Slovakom.... :)
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button