Image
13.6.2018 1 Comments

V kompaktnom fúznom reaktore sa dosiahla vyššia teplota ako v strede Slnka

Teplota 15 miliónov °C, vyššia ako vnútri Slnka, bola zaznamenaná v britskom Oxfordshire. Táto neuveriteľná teplota bola dosiahnutá vedcami z Tokamak Energy v prototype malého fúzneho reaktora ST40.

Výskumníci tejto súkromnej spoločnosti pracujú na jadrovej syntéze – spájaní malých atómových jadier do väčších, pričom sa uvoľňuje energia. Ide o rovnaký proces, aký sa deje na Slnku.

Zariadenie ST40, kompaktný sférický tokamak, v ktorom bola dosiahnutá teplota 15 miliónov stupňov Celsia, postavila a spustila spoločnosť v minulom roku. Ide o tretie zariadenie v päťstupňovom pláne na dosiahnutie čistej energie z jadrovej syntézy. 

Prvý prototyp ST25 bol postavený v roku 2013, druhý potom v roku 2015

Na dosiahnutie takejto vysokej teploty použili technológiu nazvanú merging compression. Vo sférickom tokamaku vzniknú dva prstence plazmy, ktoré prepojením magnetických siločiar splynú do jedného, radiálne stláčaného prstenca. Ide o proces známy ako magnetické opätovné pripojenie (magnetic reconnection).

Kľúčovou novinkou je to, že spoločnosť kombinuje sférické tokamaky s najnovšou generáciou vysokoteplotných supravodivých magnetov (high temperature superconducting magnets – HTS). V blízkej budúcnosti by chcel tím dosiahnuť teplotu 100 miliónov °C, čo sedemkrát viac ako v strede Slnka, je to teplota potrebná na riadenú fúziu na Zemi.

„Naším cieľom je, aby sa energia z jadrovej syntézy stala komerčnou realitou do roku 2030,“ povedal Jonathan Carling, generálny riaditeľ spoločnosti Tokamak Energy.

Zdroj: mirror.co.uk.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Celosvetový rebríček excelentnosti programátorov. Slovensko je na prvom mieste!

18.01.2019 00:20

Najlepší sú programátori z Indie a Číny. Podľa iných zdrojov má najlepších programátorov  Rusko, podľa ďalších USA. My v PC REVUE samozrejme tvrdíme, že najlepší sú naši programátori :) Ako to teda je ...

Technológie 2

Staré mobily netreba vyhadzovať. Tento projekt ich pospája a vytvorí z nich cloudový "superpočítač"

17.01.2019 00:20

Spoločnosť Shenzhen Onething Technologies Co. predstavila novú koncepciu smart zariadenia na zdieľaný computing založený na telefóne. Nový koncepčný produkt OneThing Cloud mini bude prvým telefónnym z ...

Technológie 1

Vedci vytvorili 100× rýchlejšiu 3D tlačiareň. Na tlač využíva tekutú živicu a svetlo

16.01.2019 00:00

Výskumníci z Michiganskej univerzity prišli s myšlienkou, že namiesto postupného vrstvenia plastových vlákien pri bežnom procese 3D tlače, ktoré má za následok aj horšiu konštrukčnú stabilitu vytlačen ...

q

1 Comments

  1. Slovenskooo reakcia na: V kompaktnom fúznom reaktore sa dosiahla vyššia teplota ako v strede Slnka
    15.6.2018 15:06
    No a Jaguare nechavaju skladat Slovakom.... :)
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button