PC REVUE
Image
13.6.2018 1 Comments

V kompaktnom fúznom reaktore sa dosiahla vyššia teplota ako v strede Slnka

Teplota 15 miliónov °C, vyššia ako vnútri Slnka, bola zaznamenaná v britskom Oxfordshire. Táto neuveriteľná teplota bola dosiahnutá vedcami z Tokamak Energy v prototype malého fúzneho reaktora ST40.

Výskumníci tejto súkromnej spoločnosti pracujú na jadrovej syntéze – spájaní malých atómových jadier do väčších, pričom sa uvoľňuje energia. Ide o rovnaký proces, aký sa deje na Slnku.

Zariadenie ST40, kompaktný sférický tokamak, v ktorom bola dosiahnutá teplota 15 miliónov stupňov Celsia, postavila a spustila spoločnosť v minulom roku. Ide o tretie zariadenie v päťstupňovom pláne na dosiahnutie čistej energie z jadrovej syntézy. 

Prvý prototyp ST25 bol postavený v roku 2013, druhý potom v roku 2015

Na dosiahnutie takejto vysokej teploty použili technológiu nazvanú merging compression. Vo sférickom tokamaku vzniknú dva prstence plazmy, ktoré prepojením magnetických siločiar splynú do jedného, radiálne stláčaného prstenca. Ide o proces známy ako magnetické opätovné pripojenie (magnetic reconnection).

Kľúčovou novinkou je to, že spoločnosť kombinuje sférické tokamaky s najnovšou generáciou vysokoteplotných supravodivých magnetov (high temperature superconducting magnets – HTS). V blízkej budúcnosti by chcel tím dosiahnuť teplotu 100 miliónov °C, čo sedemkrát viac ako v strede Slnka, je to teplota potrebná na riadenú fúziu na Zemi.

„Naším cieľom je, aby sa energia z jadrovej syntézy stala komerčnou realitou do roku 2030,“ povedal Jonathan Carling, generálny riaditeľ spoločnosti Tokamak Energy.

Zdroj: mirror.co.uk.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Nová vlajková loď Huawei Mate 20 Pro so 7nm čipom a snímačom odtlačkov na displeji

17.10.2018 00:00

Inovačné tempo smartfónov v posledných niekoľkých mesiacoch chytilo v súvislosti s umelou inteligenciou doslova druhý dych. Huawei Mate 20 Pro ako zrejme posledná tohtoročná novinka v segmente vlajkov ...

Technológie 1

Najrýchlejší fotoaparát na svete je schopný snímať až 10 biliónov snímok za sekundu

17.10.2018 00:25

Ak si myslíte, že váš profesionálny fotoaparát, ktorý má 50 rozličných režimov snímania a je nabitý pokročilými funkciami na prasknutie, je najlepší, musíme vás vyviesť z omylu. Pozrite sa na T-CUP, n ...

Technológie

Video: Vedci vytvorili robotického hada, ktorý dokáže liezť aj po rebríku. Vyzerá to trošku desivo

17.10.2018 00:20

Ak si myslíte, že uniknete zabijackemu robotovi tým, že sa vyšplháte na vyššie položené miesto, mýlite sa. Vedci z Kjótskej univerzity a Vysokej školy elektrotechnickej predstavili na Medzinárodnej ko ...

q

1 Comments

  1. Slovenskooo reakcia na: V kompaktnom fúznom reaktore sa dosiahla vyššia teplota ako v strede Slnka
    15.6.2018 15:06
    No a Jaguare nechavaju skladat Slovakom.... :)
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_09

Najnovšie videá

Marketing thets sells 2018


PC forum button