Image
27.12.2016 0 Comments

V budúcnosti budeme zariadenia ovládať cez virtuálnu a rozšírenú realitu myšlienkami

Bývalí študenti Michiganskej univerzity založili startup Neurable, ktorý sa zaoberá spôsobmi, ako budeme  komunikovať s našimi zariadeniami v blízkej budúcnosti. Nedávno spoločnosť získala od investorov 2 milióny dolárov na vytvorenie softvéru na virtuálnu a rozšírenú realitu, ovládaného mozgom.

Ľudia budú môcť chodiť po svojich domovoch či v kancelárii a ovládať svoje zariadenia spojením systému na rozšírenú realitu s ich mozgovou aktivitou.

Neurable nemá v úmysle budovať vlastný hardvér, ale chce použiť ľahko dostupné zariadenie na elektroencefalografiu (EEG), ktoré má podobu čiapky alebo čelenky vybavenej niekoľkými senzormi, schopnými detegovať a mapovať elektrickú aktivitu v mozgu. Takýto záznam nervovej činnosti potom môže softvér interpretovať a preniesť do výstupu. Tento druh rozhrania sa zvyčajne označuje ako BCI (brain computer interface) a aplikuje sa u osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. Problém je v tom, že väčšina týchto systémov je veľmi pomalá, vykonanie jednoduchého kroku, napr. výber jedného z dvoch symbolov na obrazovke, môže trvať aj 20 sekúnd.

Jadrom inovácie startupu Neurable je metóda strojového učenia, ktorá by mohla proces urýchliť a výber by sa uskutočnil v reálnom čase. Miesto merania špecifických mozgových vĺn bude softvér Neurable ovládaný niečím, čo vyskumníci nazývajú „tvar mozgu“ (brain shape). V skutočnosti ide o reakciu mozgu známu ako kognitívny evokovaný potenciál, ktorá je priamym dôsledkom špecifického vnemového, poznávacieho či senzorického podnetu a ide o posúdenie, či je tento podnet (alebo iná udalosť) pre človeka dôležitý.

Výskumníci sa nazdávajú, že ďalšie generácie headsetov na virtuálnu či rozšírenú realitu prídu so zabudovanými EEG senzormi. EEG vraj má dobré predpoklady dostať sa v budúcnosti do spotrebiteľských technológií. Namiesto používania dotykových či hlasových príkazov bude v budúcnosti interakcia s používateľom riadená myšlienkami. Pritom mozog by mohol ovládať neobmedzené množstvo výstupov – od riadenia avatara vo VR hre až po vypnutie svetiel Hue.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy

Startup podporovaný Billom Gatesom dosiahol zásadný prielom vo využívaní solárnej energie

22.11.2019 00:10

Heliogen, spoločnosť zaoberajúca sa čistou energiou, ktorú podporuje aj Bill Gates, uviedol, že objavil spôsob, ako využiť umelú inteligenciu a pole zrkadiel na odrážanie toľko slnečného svetla, aby s ...

Startupy

Slováci sa dostali na mapu TOP európskych startupov

30.09.2019 00:00

Hlavným faktorom ovplyvňujúcim úmrtnosť v prípade infarktu, zástavy srdca a mozgovej príhody je doba medzi nástupom príznakov a liečbou. Cieľom slovenského tímu zo startupu STEMI Global je urýchlenie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá