Image
11.2.2020 0 Comments

V budúcnosti bude virtuálne aj väzenie

V moderných demokraciách je väzenie dominantný spôsob trestu. Je však drahé a v zásade málo účinné. V súčasnosti sa preto skúma možnosť použitia technológie na vytvorenie virtuálnych väzníc, ktoré by mohli nahradiť tie kamenné. Je to obrovská príležitosť, s ktorou sa však spájajú aj obrovské riziká. Umiestnenie jedného väzňa stojí napr. vo Veľkej Británii 80 000 libier ročne. Tieto náklady sa však neodrážajú na znižovaní kriminality.

Nákladovo oveľa efektívnejšie môže byť elektronické monitorovanie vo forme značiek, ktoré sa už používajú na určovanie lokality, ako je GPS či rádiofrekvenčné technológie. Tie budú doplnené sofistikovanými systémami, ktoré umožnia zistiť spojitosť medzi umiestnením osôb pod dohľadom a správami o trestných činoch. Okrem toho by bolo možné využiť VR headsety pre tých, ktorí sú v domácom väzení alebo majú zákaz vychádzania, na diaľkové učenie (uvažuje sa o inštalatérskych kurzoch pomocou náhlavných súprav VR).

Virtuálne väzenia budú stáť oveľa menej ako klasické väznice. Pritom by boli vnímané ako tvrdý trest s vysokým stupňom obmedzenia. Účinok virtuálneho väzenia na prevenciu recidívy však nie je známy. Na jednej strane by technológia mohla pomôcť potrestanému zachovať sociálne väzby (práca, rodina), na druhej strane by hrozilo, že by mohol ďalej páchať trestné činy. Zodpovedať treba niekoľko kľúčových otázok. Proti komu by sa mohlo uplatniť virtuálne väzenie?

Keby to mala byť prísnejšia alternatíva k pokutám a komunitným trestom, náklady by sa zvýšili, lebo by sa to týkalo veľkého počtu ľudí. Keby sa mali použiť proti nebezpečnejším zločincom, mohlo by to znamenať, že každý ich ďalší trestný čin bude odhalený a potrestaný, ibaže tí, ktorí sa nestarajú o následky, budú stále schopní nájsť spôsob na spáchanie trestného činu.

A čo s tými, ktorí porušujú pravidlá virtuálneho väzenia? Malé priestupky (napr. opustenie povolenej zóny z dôvodu návštevy lekárskej pohotovosti) by sa mali umožňovať. No väčšie priestupky by mali viesť k uväzneniu v klasickom väzení. V roku 2020 sa budú virtuálne väzenia budovať aj naďalej a technológie budú mať čoraz väčšiu úlohu pri dohľade nad páchateľmi. Zatiaľ však nie je jasné, či to bude naozaj tá správna cesta.

Zdroj: wired.co.uk.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Splňte si sen a začnite inštalovať alarmy. Certifikované školenie v Košiciach!

04.02.2020 08:39

Špeciálny projekt Chceli by ste začať montovať alarmy od overeného českého výrobcu Jablotron? Uvažujete nad tým, že by ste sa tým začali živiť? Teraz máte unikátnu možnosť! Jablotron v Košiciach prip ...

Bezpečnosť 1

Aplikácia, ktorá vám prezradí, či vás špehujú inteligentné zariadenia v okolí

25.02.2020 00:00

Tím výskumníkov z univerzity Carnegie Mellon predstavil aplikáciu Internet of Things Assistant, ktorej úlohou je určiť, aké inteligentné zariadenia sú vo vašom okolí a špehujú vás. Môže ísť o verejné ...

Bezpečnosť

DARPA pripravuje v rámci programu Gunslinger projekt „lietajúcej zbrane“

20.02.2020 00:03

V rámci programu Gunslinger sa budú vyvíjať a demonštrovať technológie, ktoré umožnia vytvoriť vzdušný taktický raketový systém, schopný podporiť rôzne misie. Mal by spájať vysokú ovládateľnosť raketo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Gopas .Net DevDays 2020 - 24.4.2020

Najnovšie videá