Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

V budúcnosti bude virtuálne aj väzenie

Bezpečnosť
0

V moderných demokraciách je väzenie dominantný spôsob trestu. Je však drahé a v zásade málo účinné. V súčasnosti sa preto skúma možnosť použitia technológie na vytvorenie virtuálnych väzníc, ktoré by mohli nahradiť tie kamenné. Je to obrovská príležitosť, s ktorou sa však spájajú aj obrovské riziká. Umiestnenie jedného väzňa stojí napr. vo Veľkej Británii 80 000 libier ročne. Tieto náklady sa však neodrážajú na znižovaní kriminality.

Nákladovo oveľa efektívnejšie môže byť elektronické monitorovanie vo forme značiek, ktoré sa už používajú na určovanie lokality, ako je GPS či rádiofrekvenčné technológie. Tie budú doplnené sofistikovanými systémami, ktoré umožnia zistiť spojitosť medzi umiestnením osôb pod dohľadom a správami o trestných činoch. Okrem toho by bolo možné využiť VR headsety pre tých, ktorí sú v domácom väzení alebo majú zákaz vychádzania, na diaľkové učenie (uvažuje sa o inštalatérskych kurzoch pomocou náhlavných súprav VR).

Virtuálne väzenia budú stáť oveľa menej ako klasické väznice. Pritom by boli vnímané ako tvrdý trest s vysokým stupňom obmedzenia. Účinok virtuálneho väzenia na prevenciu recidívy však nie je známy. Na jednej strane by technológia mohla pomôcť potrestanému zachovať sociálne väzby (práca, rodina), na druhej strane by hrozilo, že by mohol ďalej páchať trestné činy. Zodpovedať treba niekoľko kľúčových otázok. Proti komu by sa mohlo uplatniť virtuálne väzenie?

Keby to mala byť prísnejšia alternatíva k pokutám a komunitným trestom, náklady by sa zvýšili, lebo by sa to týkalo veľkého počtu ľudí. Keby sa mali použiť proti nebezpečnejším zločincom, mohlo by to znamenať, že každý ich ďalší trestný čin bude odhalený a potrestaný, ibaže tí, ktorí sa nestarajú o následky, budú stále schopní nájsť spôsob na spáchanie trestného činu.

A čo s tými, ktorí porušujú pravidlá virtuálneho väzenia? Malé priestupky (napr. opustenie povolenej zóny z dôvodu návštevy lekárskej pohotovosti) by sa mali umožňovať. No väčšie priestupky by mali viesť k uväzneniu v klasickom väzení. V roku 2020 sa budú virtuálne väzenia budovať aj naďalej a technológie budú mať čoraz väčšiu úlohu pri dohľade nad páchateľmi. Zatiaľ však nie je jasné, či to bude naozaj tá správna cesta.

Zdroj: wired.co.uk.

Redakcia

Všetky autorove články
buducnost virtual online web internet GPS ochrana bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať