Image
21.5.2019 0 Comments

V budúcich vzdušných súbojoch budú ľudskí piloti bojovať po boku s inteligentnými dronmi

Agentúra DARPA spustila iniciatívu na vývoj umelej inteligencie (AI), ktorá sa môže zapojiť do leteckých bojov. Cieľom však nie je vytvoriť elitného kybernetického stíhacieho bojovníka, ale skôr drony zapájajúce sa do boja po boku ľudských pilotov, ktorí im budú veliť a vykonávať rozhodnutia. Umelá inteligencia urobila v posledných desaťročiach veľké pokroky a DARPA ju chce nainštalovať do bezpilotných alebo človekom riadených lietadiel.

Verí, že sa podarí vytvoriť taký sofistikovaný systém, ktorý zvládne jednu z najťažších bojových úloh – letecký boj. Agentúra hovorí, že v súčasnosti je výhoda na strane ľudských pilotov. No ak umelá inteligencia zvládne umenie vzdušných súbojov, v jej prospech bude hovoriť pamäť a rýchlosť rozhodovania. Bola by tak neoceniteľným prínosom pre pilota, ktorý by sa mohol sústrediť na riadenie akcie väčšieho počtu dronov, lietadiel či inteligentných striel.

Umelá inteligencia sa už osvedčila v hrách, ako je go, šach či poker, kde sú jasné pravidlá a je ľahké ich vyhodnotiť. Letecké súboje však majú nelineárnu povahu a sú do značnej miery ovplyvnené náhodou. No fungovanie lietadla je prísne obmedzené zákonmi aerodynamiky, čo umelej inteligencii vyhovuje.

DARPA iniciovala program Air Combat Evolution (ACE), ktorý sa začal 17. mája 2019 v Arlingtone. Jeho výsledkom majú byť systémy, ktoré sa menej opierajú o ľudské posádky, ale skôr o kombináciu ľudskej a strojovej inteligencie a ťažia zo silných stránok oboch týchto zložiek. Okrem toho takéto „mozaikové systémy“ sa môžu rýchlo zlepšovať s postupným napredovaním technológie a sú vysoko adaptabilné na nové situácie. V súčasnej forme programu ACE sa bude umelá inteligencia učiť, ako bojovať, v podobných situáciách ako ľudia.

Najprv si osvojí základné pravidlá, potom prejde jednoduché scenáre boja jeden proti jednému a potom sa dostane k zložitejším misiám. Inštruktori sediaci v autonómnych lietadlách budú vyhodnocovať ich zdatnosť a pomôžu im rozvíjať taktiku. Predpokladá sa, že v budúcich bojoch budú ľudskí piloti bojovať s bezposádkovými dronmi po boku, preto je dôležité vybudovať medzi nimi vzájomnú dôveru. Práve takéto vzájomné spoliehanie sa a dôvera sú skutočným cieľom ACE.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Falošné videá sa dajú robiť ešte ľahšie. Stačí napísať, čo má kto povedať

12.06.2019 00:20

Medzinárodný tím vedcov zo Stanfordovej univerzity, Inštitútu Maxa Plancka pre informatiku, Princetonskej univerzity a Adobe Research dokazuje, že možnosť upravovať to, čo hovoria ľudia vo videách, a ...

Technológie

Umelá inteligencia dokáže odhaliť kritické trhliny v jadrových reaktoroch a varovať pred možnou katastrofou

11.06.2019 00:10

Malá trhlinka v jadrovom reaktore, mrakodrape, konštrukcii mosta alebo múre priehrady môže mať katastrofické následky. Kontrola kritických systémov je však zložitá a časovo náročná. Videá zachytené au ...

Technológie

Špeciálny radar dokáže cez stenu lokalizovať osoby, ich tep, dýchanie aj emócie

05.06.2019 00:05

Vedci z MIT predstavili nový typ radaru, ktorý je určený na detekciu osôb cez steny. Vyniká predovšetkým jednoduchosťou a tým, že vie okrem jednotlivých osôb a ich pohybu zmerať s vysokou presnosťou n ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button