Image
21.2.2014 0 Comments

V Senci inštalovali modernú LED sústavu verejného osvetlenia

senec_led.jpg Začiatkom roka sa v Senci dokončila rekonštrukcia verejného osvetlenia. Takmer 1800 svetelných bodov, využívajúcich prevažne sodíkové výbojky, nahradila najnovšia generácia LED svietidiel. Vďaka modernejšej sústave verejného osvetlenia mesto ušetrí ročne takmer 100-tisíc eur.

Podľa projektanta modernizácie osvetlenia, ktorým bola projektantská spoločnosť ECO-LOGIC, s. r. o., ide v tomto meste s 18-tisíc obyvateľmi o najväčšiu inštaláciu LED osvetlenia na Slovensku a v Českej republike. Využili sa pri nej LED svietidlá Philips Indal, ktoré dosahujú špičkové technologické parametre.

Doterajšia sústava osvetlenia využívala 1781 svietidiel. Modernizácia nespočívala len vo výmene svietidiel kus za kus, ale pri príprave projektu sa nezabudlo ani na stožiare, kde svietidlá chýbali. Sústava sa tak rozšírila o 110 svetelných bodov. Nové riešenie pozostáva z 1891 svietidiel Philips Indal Luma, Miniluma a Stela Round s výkonom 22 až 90 wattov.


K benefitom v podobe zvýšenej bezpečnosti na cestách, nižšej kriminality vďaka vyššej intenzite osvetlenia a príjemnejšej atmosféry pri nočných prechádzkach sa pridáva aj ekologický prínos spočívajúci v znížení záťaže životného prostredia redukciou emisií CO2 o viac ako 263-tisíc kilogramov ročne.

Celý projekt vyšiel mesto na 1,22 milióna eur s DPH. Mesto naň získalo nenávratný finančný príspevok v podobe 20-percentného grantu od Európskej banky pre obnovu a rozvoj, zvyšok úverovo financovala Slovenská sporiteľňa. Investíciu spláca samospráva z dosiahnutých úspor (ušetrené prostriedky za nákup energie a na údržbu) počas doby návratnosti projektu.

Celková návratnosť investície najrozsiahlejšej LED modernizácie osvetlenia na Slovensku je na úrovni ôsmich rokov.

Zdroj: webnoviny.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Platená inzercia: SCDkey Black Friday - získajte Windows 10 OEM za necelých 11,65 €!

18.11.2019 00:00

Nový počítač, nová inštalácia systému Windows, nová aktivácia. Ak chcete ušetriť náklady na aktiváciu licencie, môžete si kúpiť kľúč Windows 10 Pre za 11,65 € od SCDkey vďaka udalosti SCDkey Black Fri ...

Technológie 2

PLANEO Elektro oslavuje 10 rokov a po celom Slovensku má už 50 predajní

17.11.2019 00:15

Spoločnosť FAST PLUS, prevádzkovateľ maloobchodnej siete predajní PLANEO Elektro usporiadal pre svojich predajcov a obchodných partnerov pravidelnú výstavu spotrebnej elektroniky, veľkých a malých dom ...

Technológie 4

RCS, nástupca SMS a MMS sú už dostupné všetkým používateľom Androidu

18.11.2019 00:10

Google spustil zasielanie správ RCS pre všetkých používateľov systému Android. Použiť sa dá na všetkých zariadeniach, na ktorých je spustená aplikácia Android Messages. Aplikácia Android Messages (Spr ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá