Image
2.1.2018 1 Comments

V Nórsku je už 32 % áut elektrických. Najpredávanejšou značkou sa stala Tesla

Nórsko je s veľkým predstihom svetovým lídrom v oblasti elektrických automobilov. Je tu zaregistrovaných viac ako 135 000 plug-in hybridných alebo čisto elektrických vozidiel. Tesla sa v decembri stala najpredávanejšou značkou automobilov v tejto krajine, už v polovici mesiaca tu dosiahla rekordné štvrťročné čísla v dodávkach svojich áut. Pritom predaje stále rýchlo rastú.

Médiá nedávno zaznamenali v prístave Drammen obrovskú zásielku vozidiel Tesla, ktorú odhadli približne na 700 kusov.

Posledné údaje o registrácii vozidiel hovoria, že v decembri bolo zaregistrovaných už 1861 automobilov Tesla, čo je takmer trojnásobok oproti decembru 2016, a počas štvrtého štvrťroka to bolo spolu 3153 vozidiel.

Automobilom Tesla Model X a Model S patrí v decembri prvá a druhá priečka v rebríčku obľúbenosti, dokonca predstihli aj vozidlo Volkswagen Golf, ktoré bolo dlhý čas napredávanejším v Nórsku. Táto škandinávska krajina dosiahla aj ďalší nový rekord – najnižšie priemerné emisie CO2 pre nové vozidlá.

Nórsko je jediná krajina, kde elektromobily presahujú podiel 50 % v predajoch áut. Cieľom je dosiahnuť, aby v roku 2025 tvorili 100 % predajov vozidlá s nulovými emisiami.

Na nórskom trhu sa darí aj ďalším vozidlám, ako sú BMW i3 a Hyundai Ioniq Electric, takže krajina je na dobrej ceste prelomiť v decembri rekord na trhu s elektromobilmi.

Prispieva k tomu aj skutočnosť, že vodiči elektrických vozidiel majú na nórskych cestách výnimočný status, zahŕňajúci rozličné výhody vrátane bezplatného nabíjania na staniciach Tesla Supercharger, prístupu do autobusových jazdných pruhov a oslobodenia od poplatkov na spoplatnených cestách a trajektoch.

Tieto stimuly zohrávajú mimoriadnu úlohu v tom, prečo Nóri uprednostňujú elektrický pohon, podľa miestnych štatistík si 72 % kupujúcich vyberá elektromobil z ekonomických dôvodov a len 26 % z ekologických.

Samozrejme, Nórsko s počtom obyvateľov 5,3 milióna je relatívne malý a bohatý trh, no môže zvyšku sveta ukázať vzor, ako sa dá prejsť na elektromobilitu.

Zdroj: electrek.conordic.businessinsider.com.

 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

MASTERCLASSES 2018: Stredoškoláci sa ponoria do časticovej fyziky

19.02.2018 00:00

V najbližších týždňoch stredoškoláci na celom svete navštívia blízke univerzity, aby si v celodennom programe vyskúšali prácu na hrane základného výskumu. Medzinárodné Masterclasses dajú žiakom prílež ...

Technológie 4

Video: Prvé skúšobné lety pasažierskeho dronu Ehang 184. Zvládne hmlu aj tajfún

16.02.2018 00:20

Na CES 2016 pútal veľkú pozornosť návštevníkov dron Ehang 184, ktorý dokáže niesť pasažiera. V týchto dňoch čínsky výrobca dronov Ehang prezentoval videá, ktoré dokazujú, že to s pasažierskym dronom m ...

Technológie

Video: Ako funguje nakupovanie za kryptomeny a bankomat na kryptomeny v Alze

15.02.2018 00:07

Kryptomeny sú jednou z najaktuálnejších a najkontroverznejších tém. Popísalo sa o tom veľa článkov, odznelo veľa diskusných príspevkov a čoraz viac ľudí má s investovaním do kryptomien a nakupovaním z ...

1 Comments

  1. čo by na to povedala banda zlodejov v slovenskej koalícii? reakcia na: V Nórsku je už 32 % áut elektrických. Najpredávanejšou značkou sa stala Tesla
    5.1.2018 02:01
    čo by na to povedala banda zlodejov v slovenskej koalícii?
    Reagovať

Vyhľadávanie

SUSE 2018

Najnovšie videá