PC REVUE
Image
2.1.2018 1 Comments

V Nórsku je už 32 % áut elektrických. Najpredávanejšou značkou sa stala Tesla

Nórsko je s veľkým predstihom svetovým lídrom v oblasti elektrických automobilov. Je tu zaregistrovaných viac ako 135 000 plug-in hybridných alebo čisto elektrických vozidiel. Tesla sa v decembri stala najpredávanejšou značkou automobilov v tejto krajine, už v polovici mesiaca tu dosiahla rekordné štvrťročné čísla v dodávkach svojich áut. Pritom predaje stále rýchlo rastú.

Médiá nedávno zaznamenali v prístave Drammen obrovskú zásielku vozidiel Tesla, ktorú odhadli približne na 700 kusov.

Posledné údaje o registrácii vozidiel hovoria, že v decembri bolo zaregistrovaných už 1861 automobilov Tesla, čo je takmer trojnásobok oproti decembru 2016, a počas štvrtého štvrťroka to bolo spolu 3153 vozidiel.

Automobilom Tesla Model X a Model S patrí v decembri prvá a druhá priečka v rebríčku obľúbenosti, dokonca predstihli aj vozidlo Volkswagen Golf, ktoré bolo dlhý čas napredávanejším v Nórsku. Táto škandinávska krajina dosiahla aj ďalší nový rekord – najnižšie priemerné emisie CO2 pre nové vozidlá.

Nórsko je jediná krajina, kde elektromobily presahujú podiel 50 % v predajoch áut. Cieľom je dosiahnuť, aby v roku 2025 tvorili 100 % predajov vozidlá s nulovými emisiami.

Na nórskom trhu sa darí aj ďalším vozidlám, ako sú BMW i3 a Hyundai Ioniq Electric, takže krajina je na dobrej ceste prelomiť v decembri rekord na trhu s elektromobilmi.

Prispieva k tomu aj skutočnosť, že vodiči elektrických vozidiel majú na nórskych cestách výnimočný status, zahŕňajúci rozličné výhody vrátane bezplatného nabíjania na staniciach Tesla Supercharger, prístupu do autobusových jazdných pruhov a oslobodenia od poplatkov na spoplatnených cestách a trajektoch.

Tieto stimuly zohrávajú mimoriadnu úlohu v tom, prečo Nóri uprednostňujú elektrický pohon, podľa miestnych štatistík si 72 % kupujúcich vyberá elektromobil z ekonomických dôvodov a len 26 % z ekologických.

Samozrejme, Nórsko s počtom obyvateľov 5,3 milióna je relatívne malý a bohatý trh, no môže zvyšku sveta ukázať vzor, ako sa dá prejsť na elektromobilitu.

Zdroj: electrek.conordic.businessinsider.com.

 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Je tu nový lacnejší Raspberry Pi 3 Model A+. Príchod Raspberry Pi 4 je však otázny

19.11.2018 00:10

Po jarnom uvedení Raspberry Pi 3 Model B+ je tu teraz menšia a lacnejšia verzia Raspberry Pi 3 Model A+. Novinka obsahuje 64-bitový štvorjadrový procesor ARM Cortex-A53 s taktovacou frekvenciou 1,4 GH ...

Technológie 2

7 digitálnych otrasov, o ktorých možno ani netušíte

17.11.2018 00:15

V úvode svojej prednášky "7 digital disruptions you might not seen coming" na konferencii Gartner Symposium / ITxpo v Barcelone, Daryl Plummer zdôraznil, že digitálne otrasy či revolúcie (digital disr ...

Technológie 1

Fin.techsummit: V pobočkách Tatrabanky vás bude vítať robot Pepper

17.11.2018 00:00

Jednou z tém prezentovaných na podujatí Fin.techsummit boli aj behaviorálne aspekty finančníctva a to zo všetkých uhlov pohľadu. Či už sa jedná o správanie finančných trhov, správanie sa klientov bánk ...

q

1 Comments

  1. čo by na to povedala banda zlodejov v slovenskej koalícii? reakcia na: V Nórsku je už 32 % áut elektrických. Najpredávanejšou značkou sa stala Tesla
    5.1.2018 02:01
    čo by na to povedala banda zlodejov v slovenskej koalícii?
    Reagovať

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button