Image
2.1.2018 1 Comments

V Nórsku je už 32 % áut elektrických. Najpredávanejšou značkou sa stala Tesla

Nórsko je s veľkým predstihom svetovým lídrom v oblasti elektrických automobilov. Je tu zaregistrovaných viac ako 135 000 plug-in hybridných alebo čisto elektrických vozidiel. Tesla sa v decembri stala najpredávanejšou značkou automobilov v tejto krajine, už v polovici mesiaca tu dosiahla rekordné štvrťročné čísla v dodávkach svojich áut. Pritom predaje stále rýchlo rastú.

Médiá nedávno zaznamenali v prístave Drammen obrovskú zásielku vozidiel Tesla, ktorú odhadli približne na 700 kusov.

Posledné údaje o registrácii vozidiel hovoria, že v decembri bolo zaregistrovaných už 1861 automobilov Tesla, čo je takmer trojnásobok oproti decembru 2016, a počas štvrtého štvrťroka to bolo spolu 3153 vozidiel.

Automobilom Tesla Model X a Model S patrí v decembri prvá a druhá priečka v rebríčku obľúbenosti, dokonca predstihli aj vozidlo Volkswagen Golf, ktoré bolo dlhý čas napredávanejším v Nórsku. Táto škandinávska krajina dosiahla aj ďalší nový rekord – najnižšie priemerné emisie CO2 pre nové vozidlá.

Nórsko je jediná krajina, kde elektromobily presahujú podiel 50 % v predajoch áut. Cieľom je dosiahnuť, aby v roku 2025 tvorili 100 % predajov vozidlá s nulovými emisiami.

Na nórskom trhu sa darí aj ďalším vozidlám, ako sú BMW i3 a Hyundai Ioniq Electric, takže krajina je na dobrej ceste prelomiť v decembri rekord na trhu s elektromobilmi.

Prispieva k tomu aj skutočnosť, že vodiči elektrických vozidiel majú na nórskych cestách výnimočný status, zahŕňajúci rozličné výhody vrátane bezplatného nabíjania na staniciach Tesla Supercharger, prístupu do autobusových jazdných pruhov a oslobodenia od poplatkov na spoplatnených cestách a trajektoch.

Tieto stimuly zohrávajú mimoriadnu úlohu v tom, prečo Nóri uprednostňujú elektrický pohon, podľa miestnych štatistík si 72 % kupujúcich vyberá elektromobil z ekonomických dôvodov a len 26 % z ekologických.

Samozrejme, Nórsko s počtom obyvateľov 5,3 milióna je relatívne malý a bohatý trh, no môže zvyšku sveta ukázať vzor, ako sa dá prejsť na elektromobilitu.

Zdroj: electrek.conordic.businessinsider.com.

 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Pentagon zakázal vojakom používať GPS v smartfónoch, hodinkách a fitnes náramkoch. Aby ich nepriateľ neodhalil

14.08.2018 00:20

Pentagon nedávno oznámil, že zakázal vojakom na zahraničných misiách používať GPS na smartfónoch, smart hodinkách, fitnes náramkoch a iných elektronických zariadeniach, ktoré by mohli odhaliť ich polo ...

Technológie

Microsoft nainštaloval na svoje dátové centrum v mori kameru. Vďaka nej môžete sledovať, čo sa deje pod hladinou

14.08.2018 00:10

Ak ste odjakživa túžili sledovať ryby plávajúce okolo dátového centra skladujúceho 27,6 petabajtu údajov, konečne sa vám naskytá možnosť. Microsoft totiž umiestnil webovú kameru vedľa svojho podmorské ...

Technológie

Notebook, ktorým zaujmete: Teclast F5 2v1 s 360° otáčavým dotykovým displejom

14.08.2018 00:00

V priebehu posledných pár rokov sa úspešne podarilo predtým menej známym čínskym spoločnostiam dostať do popredia, ak nie vyrovnať sa značkám s vedúcim postavením v oblasti technologického pokroku, kv ...

q

1 Comments

  1. čo by na to povedala banda zlodejov v slovenskej koalícii? reakcia na: V Nórsku je už 32 % áut elektrických. Najpredávanejšou značkou sa stala Tesla
    5.1.2018 02:01
    čo by na to povedala banda zlodejov v slovenskej koalícii?
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button