Image
6.10.2017 0 Comments

V New Yorku si susedia navzájom predávajú elektrinu. Využívajú pri tom technológiu blockchainu

Susedia v newyorskom Brooklyne kupujú a predávajú solárnu energiu od seba na blockchainovej platforme v rámci projektu Brooklyn Microgrid. Mnohí majú na strechách inštalované solárne panely a za jasných slnečných dní nemôžu všetku produkovanú energiu použiť, takže prebytočný výkon sa prenáša do elektrickej siete. No čo keby ho predávali susedom, ktorí solárne panely nemajú?

K prvým transakciám už došlo v apríli 2016. Pričinil sa o to startup LO3 Energy, ktorý založil Brooklyn Microgrid. Tento pilotný projekt spĺňal tri kritériá. Vďaka TransActive Grid spoločnosti LO3 Energy, čo je blockchainová platforma, je každá energetická transakcia zdokumentovaná. Po druhé, divízia spoločnosti Siemens Digital Grid ponúka technické riešenia, ktoré takéto transakcie umožňujú. A po tretie, finančný startup Siemensu Next47, ktorý podporuje potenciálne prelomové technológie, ako je táto,  podporil projekt prostredníctvom financovania, odborných znalostí a poradenstva.

A ako to celé funguje? V podstate je to jednoduché – záujemca zvolí cenu, za akú chce elektrinu nakúpiť, drobní výrobcovia zasa cenu, za ktorú ju ponúkajú. Ak dôjde k zhode, transakcia sa zapíše do blockchainu. LO3 Energy potom obchod realizuje prostredníctvom bežnej energetickej spoločnosti.

Brooklyn Microgrid však má aj vyššie ciele než len umožniť maloobchodný predaj ekologicky šetrnej elektrickej energie. S prihliadnutím na devastáciu spôsobenú hurikánom Sandy v roku 2012 plánujú nainštalovať v rámci siete batériové jednotky, ktoré by v núdzovej situácii dodávali elektrinu aspoň po určitý čas.

V súčasnosti prostredníctvom TransActive Grid kupuje a predáva elektrinu 130 majiteľov domov. Zámerom je do roku 2018 zapojiť do siete 1000 účastníkov vrátane bytových domov, škôl, čerpacej stanice, požiarnej stanice a tovární. Podobné projekty sa už rozbiehajú aj v Holandsku či Nemecku.

V budúcnosti by technológia blockchainu mohla umožniť miliónom energetických zariadení, ako sú ohrievače vody, elektrické vozidlá, batérie a solárne fotovoltické inštalácie, aby navzájom spolupracovali a energia sa poskytovala podľa aktuálnych potrieb. Blockchainové transakcie znižujú náklady, urýchľujú procesy a prinášajú väčšiu flexibilitu v celom systéme. Je to cesta k systémovo efektívnejšiemu, flexibilnejšiemu a decentralizovanejšiemu energetickému systému.

Zdroj: SiliconrepublicWeforum

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: LG predstavila svoj najnovší luxusný smartfón - LG G7 ThinQ s inteligentným fotoaparátom

20.06.2018 00:30

LG G7 ThinQ je založený na najnovšej mobilnej platforme Qualcomm Snapdragon 845, pamäťou 4 GB RAM a vnútorným úložiskom 64 GB a 6,1-palcovým displejom, ktorý je takmer o pol palca väčší ako jeho predc ...

Technológie

Nové úniky prezrádzajú ďalšie informácie o Galaxy S10, najočakávanejšom telefóne Samsungu za posledné roky

20.06.2018 00:20

Z uniknutých správ vyplýva, že nadchádzajúci Galaxy Note 9 neprinesie žiadne veľké prekvapenia. Dobrá správa však je, že vlajkové modely, ktoré budú po Note 9 nasledovať, by mali byť najvzrušujúcejšie ...

Technológie

Výskumníci vyvíjajú umelú inteligenciu, ktorá môže zabrániť inej umelej inteligencii v rozpoznávaní tvárí

20.06.2018 00:15

Niekedy je použitie systému na rozpoznávanie tváre kontroverzné. Napríklad školy v Číne používajú kamery na rozpoznávanie tváre na monitorovanie študentov. Práve obavy týkajúce sa používania monitoro ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AJ_TY_06

Najnovšie videáPC forum button