Image
19.3.2018 0 Comments

V MIT vyvíjajú najsilnejšie supravodivé magnety na svete. Poslúžia na skonštruovanie prototypu fúzneho reaktora s výkonom 200 MW

Najsľubnejším zdrojom čistej energie je stále jadrová energia. Vedci z MIT teraz získali 30 miliónov dolárov na výskum v tejto oblasti.

Massachusettská technologická univerzita spojila svoje sily s spoločnosťou Commonwealth Fusion Systems a spoločne chcú v priebehu 15 rokov vytvoriť pilotnú elektráreň vyrábajúcu elektrinu pomocou jadrovej syntézy.

Dnešné jadrové elektrárne vyrábajú energiu štiepením atómov, naopak, pri jadrovej syntéze vzniká energia tým, že sa spojí atóm vodíka s héliom. Je to rovnaký jadrový proces, aký sa odohráva aj vnútri hviezd vrátane nášho Slnka. Pri takejto fúzii môže vznikať teplo siahajúce až po stovky miliónov stupňov Celzia. Ak sa toto teplo podarí využiť, môže sa premeniť na obrovské množstvá elektrickej energie.

Vedci pracujú na vývoji fúzneho reaktora už od 40. rokov minulého storočia. Zatiaľ však každý pokus priniesol len toľko energie, čo stačí na beh reaktora, nikdy sa toto množstvo nepodarilo prekročiť.

Jeden z najperspektívnejších návrhov jadrového reaktora je tokamak, komora v tvare kruhového prstenca (torus), ktorá používa silné magnety na vytvorenie magnetického poľa umožňujúceho udržať pod kontrolou horúcu plazmu produkovanú jadrovou fúziou.

Vďaka tomu by sa mohlo podariť dosiahnuť míľnik potrebný na skonštruovanie prototypu plnohodnotného fúzneho reaktora s výkonom 200 MW. Kľúčom k budovaniu tohto kompaktného tokamaku bude vývoj najsilnejších supravodivých magnetov na svete. Budú založené na supravodivom materiáli, ktorý sa nedávno stal komerčne dostupným.

Ide o oceľovú pásku pokrytú supravodivou zlúčeninou nazývanou ytrium-bárium-oxid medi (YBCO). Tieto magnety by mali podľa tímu vytvoriť štyrikrát silnejšie magnetické pole a desaťnásobok výkonu akéhokoľvek doterajšieho experimentu s fúziou.

Páska YBCO by mohla znížiť náklady, čas a zložitosť výstavby zariadení na jadrovú syntézu, ako aj zmenšiť veľkosť elektrárne na prakticky použiteľnú úroveň.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Kano ponúka počítačovú zostavu na báze Raspberry Pi už aj s dotykovým displejom

21.09.2018 00:20

Pred rokom spoločnosť Kano predstavila kompletnú počítačovú zostavu typu „urob si sám“, ktorej základom bol kit Raspberry Pi. Vyzeralo to síce fajn, ale akosi sa zabudlo na to, že deti majú rady table ...

Technológie 1

Samsung Galaxy A7 má fotoaparát s tromi objektívmi

20.09.2018 04:00

Nový smartfón Samsung Galaxy A7 má dva charakteristické prvky, podľa ktorých sa bude dať odlíšiť od ostatných modelov - snímač odtlačkov prstov na bočnej hrane a najmä fotoaparát s tromi objektívmi. N ...

Technológie

Umelá inteligencia v smartfónoch Huawei

20.09.2018 00:09

Huawei na veľtrhu IFA 2018 predstavil nový procesor, alebo aby sme boli presní SoC – System on Chip s označením Kirin 980. Je to už druhá generácia procesorov Kirin, ktoré majú hardvérovú podporu umel ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

e-learnmedia_2018

Najnovšie videáPC forum button