Image
19.3.2018 0 Comments

V MIT vyvíjajú najsilnejšie supravodivé magnety na svete. Poslúžia na skonštruovanie prototypu fúzneho reaktora s výkonom 200 MW

Najsľubnejším zdrojom čistej energie je stále jadrová energia. Vedci z MIT teraz získali 30 miliónov dolárov na výskum v tejto oblasti.

Massachusettská technologická univerzita spojila svoje sily s spoločnosťou Commonwealth Fusion Systems a spoločne chcú v priebehu 15 rokov vytvoriť pilotnú elektráreň vyrábajúcu elektrinu pomocou jadrovej syntézy.

Dnešné jadrové elektrárne vyrábajú energiu štiepením atómov, naopak, pri jadrovej syntéze vzniká energia tým, že sa spojí atóm vodíka s héliom. Je to rovnaký jadrový proces, aký sa odohráva aj vnútri hviezd vrátane nášho Slnka. Pri takejto fúzii môže vznikať teplo siahajúce až po stovky miliónov stupňov Celzia. Ak sa toto teplo podarí využiť, môže sa premeniť na obrovské množstvá elektrickej energie.

Vedci pracujú na vývoji fúzneho reaktora už od 40. rokov minulého storočia. Zatiaľ však každý pokus priniesol len toľko energie, čo stačí na beh reaktora, nikdy sa toto množstvo nepodarilo prekročiť.

Jeden z najperspektívnejších návrhov jadrového reaktora je tokamak, komora v tvare kruhového prstenca (torus), ktorá používa silné magnety na vytvorenie magnetického poľa umožňujúceho udržať pod kontrolou horúcu plazmu produkovanú jadrovou fúziou.

Vďaka tomu by sa mohlo podariť dosiahnuť míľnik potrebný na skonštruovanie prototypu plnohodnotného fúzneho reaktora s výkonom 200 MW. Kľúčom k budovaniu tohto kompaktného tokamaku bude vývoj najsilnejších supravodivých magnetov na svete. Budú založené na supravodivom materiáli, ktorý sa nedávno stal komerčne dostupným.

Ide o oceľovú pásku pokrytú supravodivou zlúčeninou nazývanou ytrium-bárium-oxid medi (YBCO). Tieto magnety by mali podľa tímu vytvoriť štyrikrát silnejšie magnetické pole a desaťnásobok výkonu akéhokoľvek doterajšieho experimentu s fúziou.

Páska YBCO by mohla znížiť náklady, čas a zložitosť výstavby zariadení na jadrovú syntézu, ako aj zmenšiť veľkosť elektrárne na prakticky použiteľnú úroveň.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Miniatúrny dron UDrone môžete ovládať myšlienkami a gestami

15.03.2019 00:10

Predstavte si, o koľko viac zábavy by ste si mohli užiť s dronom, keby ste sa zbavili ovládača v ruke a ovládali ho čisto myšlienkami. Nad tým sa zamysleli v čínskej firme EEGSmart a vytvorili minikva ...

Technológie

NAS od Synology pre nadšencov, podnikateľov, malé firmy a tímy

15.03.2019 00:05

Motto: Sú len dva typy podnikateľov pracujúcich s údajmi. Tí, ktorí zálohujú, a tí, ktorí budú zálohovať. Aj malé firmy, živnosti a slobodné povolania často potrebujú ukladať veľké množstvo údajov. ...

Technológie

Spoznajte rybára, ktorý chytil vášho tuniaka. Aj to umožňujú moderné technológie

15.03.2019 00:00

Blockchain nie je len technológia, na ktorej stojí svet virtuálnych mien. Umožňuje aj úplne nový typ služieb pre bežných ľudí, ktorí majú napríklad radi steak z tuniaka. Priamo v obchode si dokážu vďa ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button