Image
19.3.2018 0 Comments

V MIT vyvíjajú najsilnejšie supravodivé magnety na svete. Poslúžia na skonštruovanie prototypu fúzneho reaktora s výkonom 200 MW

Najsľubnejším zdrojom čistej energie je stále jadrová energia. Vedci z MIT teraz získali 30 miliónov dolárov na výskum v tejto oblasti.

Massachusettská technologická univerzita spojila svoje sily s spoločnosťou Commonwealth Fusion Systems a spoločne chcú v priebehu 15 rokov vytvoriť pilotnú elektráreň vyrábajúcu elektrinu pomocou jadrovej syntézy.

Dnešné jadrové elektrárne vyrábajú energiu štiepením atómov, naopak, pri jadrovej syntéze vzniká energia tým, že sa spojí atóm vodíka s héliom. Je to rovnaký jadrový proces, aký sa odohráva aj vnútri hviezd vrátane nášho Slnka. Pri takejto fúzii môže vznikať teplo siahajúce až po stovky miliónov stupňov Celzia. Ak sa toto teplo podarí využiť, môže sa premeniť na obrovské množstvá elektrickej energie.

Vedci pracujú na vývoji fúzneho reaktora už od 40. rokov minulého storočia. Zatiaľ však každý pokus priniesol len toľko energie, čo stačí na beh reaktora, nikdy sa toto množstvo nepodarilo prekročiť.

Jeden z najperspektívnejších návrhov jadrového reaktora je tokamak, komora v tvare kruhového prstenca (torus), ktorá používa silné magnety na vytvorenie magnetického poľa umožňujúceho udržať pod kontrolou horúcu plazmu produkovanú jadrovou fúziou.

Vďaka tomu by sa mohlo podariť dosiahnuť míľnik potrebný na skonštruovanie prototypu plnohodnotného fúzneho reaktora s výkonom 200 MW. Kľúčom k budovaniu tohto kompaktného tokamaku bude vývoj najsilnejších supravodivých magnetov na svete. Budú založené na supravodivom materiáli, ktorý sa nedávno stal komerčne dostupným.

Ide o oceľovú pásku pokrytú supravodivou zlúčeninou nazývanou ytrium-bárium-oxid medi (YBCO). Tieto magnety by mali podľa tímu vytvoriť štyrikrát silnejšie magnetické pole a desaťnásobok výkonu akéhokoľvek doterajšieho experimentu s fúziou.

Páska YBCO by mohla znížiť náklady, čas a zložitosť výstavby zariadení na jadrovú syntézu, ako aj zmenšiť veľkosť elektrárne na prakticky použiteľnú úroveň.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Sen každého chlapa realitou. Automat HomeBrew na domácu výrobu piva z kapsúl

13.12.2018 00:30

Spoločnosť LG ohlásila „systém na remeselnú výrobu piva“. Pritom remeselná výroba tu znamená len jednoduché ovládanie jedným tlačidlom. Prístroj sa nazýva LG HomeBrew a bude predstavený na budúcoročne ...

Technológie

17-palcový Gram od LG je „najľahší“ notebook na svete. Váži len 1,34 kg

13.12.2018 00:20

Spoločnosť LG predstaví na veľtrhu CES 2019 dve nové zariadenia z ultraľahkého radu Gram - 17-palcový notebook pre tých, ktorí uprednostňujú veľké displeje, a konvertibilné zariadenie 2-v-1. Nový 17- ...

Technológie

Uber: Letecké taxíky sú bližšie, než si väčšina ľudí myslí

11.12.2018 00:25

Uber pred istým časom predstavil svoj projekt leteckej dopravnej služby Uber Air. Cestujúcich by prepravovali elektrické lietadlá s vertikálnym vzletom a pristátím (eVTOL), ktoré by využívali strešné ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button