Image
4.5.2017 0 Comments

V IT Fitness teste 2017 sa otestovalo zatiaľ rekordných 12-tisíc Slovákov, dvom z nich sa podarilo dosiahnuť 100 % úspešnosť

Šancu otestovať sa má každý do konca júna. Absolventi testu majú navyše možnosť súťažiť o zaujímavé ceny. Stačí navštíviť stránku www.itfitnesstest.sk, urobiť si test a zdieľať výsledok na facebooku @itfitnesstest. 

Veľké testovanie IT zručností národa IT Fitness test 2017 má len za prvý mesiac od jeho spustenia už vyše 12-tisíc otestovaných, čo je rekord v doterajšej histórii testovania. Priebežné štatistiky v obidvoch verziách testu odhalili niekoľko vynikajúcich výsledkov, ktoré presiahli 90-percentnú úspešnosť. V počte otestovaných vedú muži pred ženami, no čo sa týka dosiahnutého skóre by v súboji pohlaví rovnako dobre obstáli obe kategórie. Z pohľadu zvládania jednotlivých úloh naznačujú zatiaľ výsledky zlepšenie v oblasti bezpečnosti oproti predchádzajúcim ročníkom. Najväčšie problémy však robí Slovákom práca s kancelárskymi nástrojmi, čo je rovnako prekvapujúce, keďže v minulých ročníkoch testovania sa táto skutočnosť nevyskytovala.

Bratislava, 3. 5. 2017 6. ročník IT Fitness testu 2017 organizuje IT Asociácia Slovenska za podpory podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a ďalších partnerov z akademického a súkromného sektora. Testovanie bolo spustené na začiatku apríla a v prvom mesiaci ho úspešne absolvovalo už vyše 12-tisíc Slovákov. Priemerná úspešnosť sa aktuálne pohybuje okolo 45 %, webová stránka IT Fitness testu  zaregistrovala v prvých dňoch od spustenia viac ako 60-tisícovú návštevnosť.

„Sme radi, že sa náš IT Fitness test teší stále väčšiemu záujmu Slovákov. Veríme, že sa nám podarí udržať nastavené tempo až do ukončenia ostrého testovania a dnes už k takmer 130 tisícom účastníkov z predchádzajúcich ročníkov pribudnú ďalší, ktorí si uvedomujú význam IT zručností pre našu budúcnosť. Aj vďaka nim sa nám podarí získať relevantné informácie o aktuálnej úrovni našich IT zručností,“ komentoval priebeh Mário Lelovský, prezident IT Asociácie Slovenska.

Možnosť otestovať sa má každý bez ohľadu na vek z pohodlia domova na www.itfitnesstest.sk do konca júna. Testy sú dostupné v dvoch verziách – jednoduchšia pre základné školy a náročnejšia pre stredné a vysoké školy. V priebežných štatistikách vedú v počte otestovaných v obidvoch verziách muži pred ženami, k najaktívnejším vekovým kategóriám patria vo verzii pre ZŠ mladí ľudia vo veku od 12 do 15 rokov, vo verzii pre SŠ a VŠ je najviac otestovaných medzi 16 a 19 rokom. V IT Fitness teste 2017 sa podarilo v prvom mesiaci testovania dosiahnuť aj pár skvelých výsledkov v obidvoch verziách testu, dvaja z účastníkov dokonca zvládli náročnejšiu verziu na plných 100 % (muž a žena).

Priebežné štatistiky v obidvoch verziách 6. ročníka IT Fitness testu naznačujú posun v oblasti bezpečnosti. Zdá sa, že Slováci sa čoraz viac orientujú v otázkach kybernetickej bezpečnosti a dokážu lepšie rozpoznávať riziká (takmer 54 % úspešnosť vo verzii pre ZŠ a 67 % úspešnosť vo verzii pre SŠ a VŠ). Najvyššie priebežné skóre bolo doposiaľ dosahované aj v kategórii kolaboratívne nástroje a sociálne siete (opäť takmer 54 % a 67 %), ako aj v otázkach zameraných na preverenie vyhľadávacích schopností na internete (59,5 % a 56,5 %). Väčšie problémy robia účastníkom otázky zamerané na komplexné úlohy (45,5 % a 41 %), pričom najhoršie sme na tom s ovládaním kancelárskych nástrojov (33 % a 38,5 %).

IT Fitness test bol v tomto ročníku obohatený aj o nový obsah  zameraný na online marketing. Podľa priebežných výsledkov táto kategória zatiaľ nepatrí medzi tie najsilnejšie – úspešnosť vo verzii pre ZŠ dosahuje zatiaľ 36 % a vo verzii pre SŠ a VŠ je to momentálne 47 %. Na úspešné absolvovanie tejto časti sa môžu účastníci testu pripraviť aj prostredníctvom bezplatnej vzdelávacej platformy Digitálna garáž, ktorá je partnerom IT Fitness testu 2017.

Testovanie sa teší veľkému záujmu aj zo strany mnohých slovenských škôl. Dobrým príkladom je SPŠE v Prešove, kde si dokonca vyhlásili vlastnú súťaž medzi triedami a jednotlivcami. Na škole prebieha motivačná kampaň, okrem zaujímavej odmeny je pre študentov nepochybne tou najväčšou motiváciou aj jeden deň voľna na triedne podujatie.

Testovania IT zručností v IT Fitness teste sa naša škola zúčastňuje každoročne. Vidíme v ňom možnosť získať spätnú väzbu o úrovni vedomostí a zručností našich študentov v IKT oblasti,“ povedal Slavomír Kožár, riaditeľ SPŠE v Prešove, ktorá bola v predchádzajúcich dvoch ročníkoch vyhodnotená ako škola s najväčším počtom zapojených účastníkov. „Výsledky, ktoré naši študenti v teste dosiahli, vyhodnocujeme každý rok s cieľom zistiť rozdiely medzi tematikou, na ktorú kladieme dôraz vo výučbe a tematikou, ktorá je predmetom testovania v rámci IT Fitness testu. Na základe analýzy zvažujeme prípadné požiadavky na korekciu školského vzdelávacieho programu v príslušnej oblasti,“ dodáva riaditeľ.

SPŠE v Prešove je len jedným z mnohých dobrých príkladov, kde si uvedomujú dôležitosť IT zručností pre ďalší vývoj a uplatnenie študentov. Do IT Fitness testu sa každoročne zapája aj niekoľko ďalších slovenských základných, stredných či vysokých škôl. Veríme, že tento príklad bude motiváciou pre tých, ktorí sa ešte nezapojili.

Výsledky testovania budú známe po ukončení ostrého testovania v júni. Každý účastník získa osvedčenie o dosiahnutých výsledkoch vo forme certifikátu, a tiež odporúčania, v čom by sa mal zlepšiť, čím získa výhodu napr. pri hľadaní zamestnania. Navyše, môže podporiť aj svoj kraj či región a vylepšiť mu priemer vo veľkom súboji krajov.

Autor: Grayling

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Huawei podporuje nadaných študentov prostredníctvom technológií umelej inteligencie

16.01.2020 17:53

Huawei podporuje mladé talenty naprieč celým svetom a neobišiel ani Slovensko. Pre rozvoj nových prelomových technológií ako 5G či umelá inteligencia bude spolupráca s akademickou obcou nevyhnutná aj ...

Tlačové správy

Sound Blaster G3: Konzolové hry dostanú podporu Sound Blaster

16.01.2020 17:45

Spoločnosť Creative Technology dnes oznámila vydanie Sound Blaster G3, prenosného herného USB DAC prevodníka so zosilňovačom, ktorý predstavuje najnovší prírastok revolúcie Sound Blaster, ktorá vznikl ...

Tlačové správy

CZ: NETGEAR predstavil svoje novinky pre rok 2020

16.01.2020 16:13

Společnost NETGEAR, globální dodavatel inovativních síťových produktů pro koncové uživatele, firmy a poskytovatele služeb, představila své novinky pro letošní rok. Učinila tak v rámci 53. ročníku vele ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá