Image
30.11.2018 1 Comments

V Číne sa narodili prvé geneticky editované dvojčatá. Vedci na celom svete sú pobúrení

Čínsky vedec oznámil, že pomohol vytvoriť prvé geneticky editované dvojčatá na svete, ktoré sa narodili tento mesiac. Jeho vyhlásenie vyvolalo šok a pobúrenie medzi vedcami na celom svete. He Jiankui, výskumný pracovník na Južnej univerzite vedy a technológie v Šen-čene, povedal, že oplodnil ženu embryami, ktorých gény boli upravené tak, aby boli chránené pred infekciou vírusom HIV.

Vo videu zverejnenom na YouTube hovorí, že dievčatá sú zdravé a teraz sú už doma so svojimi rodičmi. Sekvenovanie detskej DNA ukázalo, že editácia funguje a mení len cieľový gén, tvrdí výskumník. Ak je to pravda, narodenie dvojčiat by predstavovalo významný - hoci kontroverzný – skok v používaní úpravy genómu. Doteraz sa používanie týchto nástrojov v embryách obmedzilo na výskum, najčastejšie na preskúmanie prínosu využívania technológie na odstránenie mutácií spôsobujúcich choroby z ľudskej zárodočnej línie.

Dokumenty uverejnené v čínskom registri klinických štúdií ukazujú, že sa použil populárny nástroj na úpravu genómov CRISPR-Cas9 na zakázanie génu nazývaného CCR5, ktorý umožňuje vstup HIV do bunky.

Fjodor Urnov, vedec zaoberajúci sa editovaním genómu na Altius Institute for Biomedical Sciences v Seattle, ktorý takisto používa nástroje na úpravu genómu zamerané na gén CCR5, ale nie u embryí, ale u pacientov s HIV, hovorí, že existujú „bezpečné a účinné spôsoby“ na používanie genetiky na ochranu ľudí pred HIV, tie však nezahŕňajú úpravu génov embrya.

Čínska univerzita vo vyhlásení z 26. novembra uviedla, že nevedela o experimentoch, vedec ich vykonával počas svojej dovolenky a mimo priestorov univerzity. Viac ako 100 čínskych vedcov v oblasti biomedicíny uverejnilo online vyhlásenie odsudzujúce tvrdenia He Jiankuiho a vyzývajú čínske orgány, aby vyšetrili prípad a zaviedli prísnu reguláciu takýchto postupov.

Nedávne prieskumy naznačujú, že verejnosť podporuje editovanie genómu zamerané na úpravu mutácií spôsobujúcich choroby. V decembri 2017 zverejnila Nuffieldova rada pre bioetiku, nezávislý poradný výbor založený v Londýne, prieskum uskutočnený s účasťou 319 ľudí. Takmer 70 % z nich podporovalo úpravu génov, ak umožní neplodným párom mať deti alebo umožní zvrátiť mutáciu spôsobujúcu chorobu v embryu.

Väčší prieskum so 4196 čínskymi občanmi, publikovaný minulý mesiac, zaznamenal podobnú úroveň podpory pre modifikáciu génov, ale iba s cieľom vyhnúť sa ochoreniu. Respondenti však odmietali úpravu zameranú na zvýšenie IQ či športovej zdatnosti alebo na zmenu farby pleti.

Zdroj: nature.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Super pena dokáže absorbovať CO2 z atmosféry

13.12.2019 00:15

Švédski vedci z Chalmers University of Technology a Stockholm University vyvinuli novú penu, ktorá môže pomôcť nákladovo efektívne zastaviť zvyšovanie hladín skleníkových plynov v atmosfére. V novej š ...

Výskum

Slnečné žiarenie môže premeniť plastový odpad na kľúčový prvok vodíkových palivových článkov

13.12.2019 00:05

Plastový odpad je obrovský environmentálny problém, ktorý si vyžaduje riešenie. Najnovšie vedci skúmajú možnosť premeny plastového odpadu na zdroj paliva. Nový výskum bádateľov zo singapurskej Nanyang ...

Výskum 1

Prelomový objav by mohol viesť ku kvantovému „FM rádiu“ a nehacknuteľnej komunikácii

12.12.2019 00:05

Tím vedcov z University of Chicago objavil metódu, pomocou ktorej by sa dali kvantové stavy integrovať a ovládať v bežnej elektronike. Výskum vyústil do experimentálneho vytvorenia toho, čo vedci ozna ...

1 Comments

  1. pokrytectvo reakcia na: V Číne sa narodili prvé geneticky editované dvojčatá. Vedci na celom svete sú pobúrení
    3.12.2018 12:12
    Buria sa ale pritom keby existoval 100% sposob ako zaistit ich dietatu ze bude chyterjsie, silnejsie a zdravsie ako normalne deti tak by po tom kazdy skocil. Okrem sektarov, ktori budu mat radsej retardovane alebo postihnute dieta ako skusku od boha ako vylepsene z labaku.
    Z pohladu cloveka trpiaceho viacerymi fyzickymi "nedokonalostami" (nemyslim malichernosti ako celulitida, kryve zuby, nadvaha, ...) by som sa vobec takymto veciam nebranil lebo mozu razantne zlepsit zivot. Eugenika ako taka nieje zla, zle by bolo len keby si ju pre seba nechali len najbohatsi co hrozi ked sa to bude tabuizovat a popri tom pod ruskom tajomstva dalej skumat co sa aj deje. Stroje sa zdokonaluju a ludsky genofond skor upada.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá