V Cambridgei vznikne centrum na štúdium rizík spojených s umelou inteligenciou

Technológie
0
Cambridge.jpg Univerzita v Cambridgei otvorí na budúci rok Centrum na štúdium existenčných rizík (Centre for the Study of Existential Risks). Zaoberať sa bude analýzou rizík spojených s pokročilou umelou inteligenciou. Riadiť ho má Martin Rees, člen Kráľovskej vedeckej spoločnosti a popredný svetový kozmológ. Medzi zakladateľov patrí aj profesor filozofie Huw Price a spoluzakladateľ Skypu Jaan Tallinn.

Hoci myšlienka, že stroje vybavené umelou inteligenciou raz ovládnu ľudstvo, zatiaľ patrí skôr do sveta sci-fi, vedci tvrdia, že možné riziká treba vziať do úvahy.

„Základná filozofia je taká, že by sme mali brať vážne skutočnosť, že sa môžeme dostať do bodu, keď naše technológie budú mať potenciál ohroziť našu existenciu," povedal profesor Price pre denník Daily Mail. „Vzhľadom na to, ako veľa je v stávke, musíme sa lepšie snažiť pochopiť riziká spojené s potenciálne katastrofickými technológiami."

Možnosti umelej inteligencie prirovnal profesor Price k Pandorinej skrinke, ktorej neopatrné otvorenie sa môže skončiť katastrofou. Pravda, zostrojenie „mysliacej bytosti", ak je vôbec možné, je hudbou ďalekej budúcnosti, podľa niektorých vedcov ho možno očakávať až koncom tohto storočia, prípadne až v nasledujúcom storočí.

Zdroj: dailymail.co.uk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať