Už o pár rokov roboty odpracujú viac práce ako ľudia. Tieto pracovné pozície sa však zatiaľ nemusia báť o svoje stoličky

Technológie
1

Podľa najnovšej štúdie Svetového ekonomického fóra (World Economic Forum – WEF) robotické technológie v blízkej budúcnosti vytvoria viac pracovných miest, ako zničia. Do roku 2020 by malo byť o 58 miliónov pracovných miest viac.

Nová pragmatická správa The Future of Jobs 2018 hovorí, že 75 miliónov existujúcich pracovných pozícií zanikne vplyvom automatizácie, je tu však potenciál vytvoriť až 133 miliónov nových pracovných miest, čistá bilancia je teda 58 miliónov nových pracovných miest. Pritom väčšina nových pracovných pozícií bude z počítačovej oblasti.

Podľa predpokladov WEF v roku 2022 budú stroje vykonávať 42 % úloh, zatiaľ čo dnes je to 29 %, hoci ich vplyv sa bude líšiť v závislosti od pracovných pozícií. Pokiaľ ide o celkový pracovný čas, v roku 2018 zatiaľ žiadna pracovná úloha nie je prevažne vykonávaná strojom alebo algoritmom. No predpokladá sa, že do roku 2022 sa tento obraz trochu zmení. Stroje a algoritmy zvýšia svoj podiel na špecifických úlohách v priemere na 57 %.

Napríklad do roku 2022 bude 62 % organizácií vykonávať spracovanie údajov a informácií a vyhľadávanie a prenos informácií strojmi (dnes je to 46 %). Aj tie pracovné úlohy, ktoré dnes vykonávajú prevažne ľudia, napr. v oblasti komunikácie a interakcie, rozvoja, manažmentu a poradenstva, rozhodovania, sa začnú automatizovať.

Ak chcete mať v tomto kontexte dobré pracovné vyhliadky, WEF vám radí práce, po ktorých bude dopyt. Budú to najmä dátoví analytici a vedci, vývojári softvéru a aplikácií a špecialisti v oblasti elektronického obchodu a sociálnych sietí. Rast sa očakáva aj pri prácach, ktoré výrazne využívajú ľudské zručnosti. Ide napr. o oblasť služieb zákazníkom, predajcov a marketingových odborníkov, ďalej odbornú prípravu a rozvoj, kultúru a organizačný rozvoj a inovácie. Okrem toho by sa mal zvýšiť dopyt aj po množstve špecializovaných úloh súvisiacich s využívaním najnovších technológií, napr. po odborníkoch na AI a strojové učenie, big data, automatizáciu procesov, analytikoch informačnej bezpečnosti, dizajnérov interakcií človek – počítač, inžinierov v oblasti robotiky a špecialistov na blockchainové technológie. 

Pomerne zrejmá je potreba zvyšovania kvalifikácie a odbornej prípravy. WEF odhaduje, že do roku 2022 bude viac ako polovica (54 %) zamestnancov potrebovať významnú rekvalifikáciu, pričom viac ako v tretine prípadov (35 %) sa bude vyžadovať aspoň šesťmesačné úsilie.

Medzi zručnosti, ktorých význam do roku 2022 porastie, patria analytické myslenie a inovácie, stratégie vzdelávania, dizajn technológií a programovanie. Skúsenosť s novými technológiami je však len jedna časť rovnice zručností. Dôležité budú aj „ľudské“ zručnosti, ako je kreativita, originalita a iniciatíva, kritické myslenie, presviedčanie a vyjednávanie, schopnosť viesť tím a spolupracovať v tíme, ako aj dobrá emočná inteligencia. Význam si zachovajú alebo zvýšia aj také zručnosti ako zmysel pre detaily, odolnosť, flexibilita a komplexné riešenie problémov.

A zlá správa? Podľa zistení WEF takmer štvrtina spoločností nie je rozhodnutá alebo pokladá za nepravdepodobné, že bude pokračovať v rekvalifikácii existujúcich zamestnancov. Dve tretiny očakávajú, že pracovníci sa budú prispôsobovať a zdokonaľovať svoje zručnosti v práci, a nie na špecializovaných školeniach. A viac ako polovica, takmer až dve tretiny respondentov dúfajú, že bude dostatok externých zmluvných partnerov, dočasných zamestnancov a externých pracovníkov, aby sa nemuseli zbytočne starať o získavanie kvalifikovaných stálych zamestnancov.

Keďže technologické objavy budú rýchlo posúvať hranicu medzi pracovnými úlohami vykonávanými ľuďmi a tými, ktoré vykonávajú stroje a algoritmy, globálne trhy práce pravdepodobne prejdú veľkými zmenami.

Správa WEF konštatuje, že počas obdobia, na ktoré sa vzťahuje prieskum, bude použitie humanoidných robotov obmedzené, ale robotická automatizácia dosiahne pokrok. Miera adopcie robotov sa výrazne líši v jednotlivých sektoroch – v závislosti od odvetvia chce do robotizácie investovať 23 až 37 % spoločností. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však budú využívať hlavne stacionárne roboty, nie humanoidné. No zamestnávatelia z odvetvia finančných služieb signalizujú plány využívať do roku 2022 aj humanoidných robotov.

Zdroj: diginomica.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
praca robot biznis buducnost peniaze softver aplikácia dizajn

1 komentár

tieto dristy o tom ako nam robotizacia bude sluzit pre blaho vsetkych zboznujem reakcia na: Už o pár rokov roboty odpracujú viac práce ako ľudia. Tieto pracovné pozície sa však zatiaľ nemusia báť o svoje stoličky

28.9.2018 10:09
pripomina mi to ked ides so psom ku veterinarovi a pekne ho hladkas kym zaspi a puuuuf preberie sa a gule su prec.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať