SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B Advertisement

Úvaha: Blíži sa koniec smartfónov? Ktorá firma sa o to postará? Apple, Google, Microsoft alebo Facebook?

4

Od apríla do júna technologické giganty uskutočnili svoje megapodujatia pre vývojárov (Facebook F8, Microsoft Build, Google I/O a Apple WWD), na ktorých predstavili svoje vízie na nasledujúcich 12 mesiacov. Amazon síce nezorganizoval vlastnú akciu, ale zato v tom čase predstavil dva nové inteligentné reproduktory Amazon Echo. Ďalšie udalosti sa očakávajú na jeseň (uvedenie nového iPhonu, smartfónu Pixel, tlačové konferencie Microsoftu koncom októbra). V medziobdobí je čas zamyslieť sa nad tým, čo sme sa tento rok dozvedeli o budúcnosti technológií.

Hoci Apple a Google môžu dnes dominovať na trhu smartfónov, nové technológie, ako je napr. rozšírená realita, predstavujú úplne nové platformy, kde víťaz nie je jasný. A keďže Amazon, Microsoft a Facebook  nemajú vlastnú mobilnú platformu, môžu urobiť veľa preto, aby urýchlili koniec smartfónov.

Každý veľký posun v technológiách vytvoril veľké príležitosti pre pár podnikateľov, ktorí správne vytušili, čo príde. Microsoft si plne neuvedomil potenciál smartfónov, až kým Apple a Google nepreukázali, že pochybil. Android Googlu sa stal najobľúbenejším mobilným operačným systémom na svete a vďaka iPhonu zaznamenal Apple veľké zisky.

No teraz by rozšírená a virtuálna realita mohli spôsobiť problémy – predkladajú totiž digitálny svet priamo pred naše zmysly. Informácie sa premietajú do vašich očí a uší, keď to práve potrebujete. Načo teda nosiť telefón, keď Netflix či WhatsApp sa môžu vznášať priamo pred vami?

Niektorí hovoria, že je hlúposť myslieť si, že niečo takéto nové a dostatočne neotestované môže znamenať vážnejšiu hrozbu pre smartfóny. Napriek tomu existuje konkurenčný boj zameraný na vybudovanie platformy pre rozšírenú realitu v budúcnosti.

Alexa od Amazonu je síce chápaná ako digitálny hlasový asistent, ale je to virtuálna „osoba“, ktorá vám ponúkne informácie o presnom čase a počasí, čo sa kvalifikuje ako rozšírená realita. Microsoft má svoje holografické okuliare HoloLens so zmiešanou realitou. Facebook so Snapchatom zabudovali rozšírenú realitu priamo do fotoaparátu. Dokonca aj startup Magic Leap, podporovaný Googlom, chce vydať inteligentné okuliare, ktoré sa majú stať novou platformou.

Sú tu teda preteky zamerané na vybudovanie niečoho, čo urobí so smartfónom to, čo urobili osobné počítače s mainframom. Všetky tieto spoločnosti majú jedno spoločné – zmeškali vlak pri tvorbe vlastných operačných systémov pre smartfóny. Teraz je ich úlohou postaviť niečo, čo príde po nich.

Apple a Google si dobre uvedomujú hrozbu a nezostávajú nečinne stáť. Apple má ARkit, systém na zabudovanie rozšírenej reality do aplikácií pre iPhone pomocou integrovaného fotoaparátu. A keď raz cupertinská spoločnosť vydá inteligentné okuliare, takéto aplikácie jej prídu vhod.

Keď prvá verzia okuliarov Google Glass neuspela, firma zamerala svoje úsilie v oblasti rozšírenej reality na projekt Tango. A teraz sa snaží odhadnúť, ako by malo vyzerať zariadenie, ktoré umožní Androidu expandovať do rozšírenej reality.

Apple je tak vlastne motivovaný nahradiť iPhone – ak totiž sám príde s novou skvelou hardvérovou platformou, znamená to, že to nemôže urobiť Amazon s Alexou a Microsoft s HoloLens. Budeme teda sledovať hardvérové a softvérové novinky, ktoré prídu počas tohto roka, pretože každá z nich môže byť prvou salvou v počítačovej vojne, ktorá bude prebiehať v nasledujúcom desaťročí.

Zdroj: Businessinsider

Redakcia

Všetky autorove články
Apple Google Microsoft Facebook

4 komentáre

truhlik reakcia na: Úvaha: Koniec smartfónov? Kto sa postará o ich vymretie? Apple, Google, Microsoft alebo Facebook?

30.7.2017 08:07
Neverim tomu, ze by sa nasiel jediny clovek, ktory by dobrovolne cely den nosil okuliare s ar realitou na nose a bol otravovany zbytocnymi informaciami. Vsetky tie okuliare dopadnu rovnako ako cele 3D televizory. Vzdy som tvrdil ze to je volovina, ajto tak dopadlo. Rovnako aj hlasove asistentky, pokial nebudu poznat aj lokalne jazyky a nie len hlavnych 10. Tesim sa na ARKit, na to sa zstial nikdo nechyta, tvorba je totalne jednoducha, takze vznikne vela aplikacii. Ale - clovek to moze pouzivat ked bude chciet a potrebovat a nemusi mat okuliare na nose.
Reagovať

RE: truhlik reakcia na: truhlik

30.7.2017 16:07
No ale čo my vieme, či o 10 - 20 rokov nebude smartfoon len štupeľ v uchu a kontaktná šošovka v oku?? A ty si vyberieš čo sa ti zobrazí.
Reagovať

haha;; reakcia na: Úvaha: Koniec smartfónov? Kto sa postará o ich vymretie? Apple, Google, Microsoft alebo Facebook?

29.7.2017 06:07
Smartphony su tak dobry artikel že tento článok je úbohosť. Zamyslite sa a neprdte kraviny aby ste mali članok.
Reagovať

Stalo sa. reakcia na: Úvaha: Koniec smartfónov? Kto sa postará o ich vymretie? Apple, Google, Microsoft alebo Facebook?

28.7.2017 22:07
Pokial ide o najlepsie AR, od toho su hololens, plnohodnotny pc a konzola v jednom. 3D vektorovy obraz s 8K rozlisenim pre kade oko to sice nieje, ale dokaze v podstate vytvorit displej v dlani vo velkosti obrazovky smartfonu. Jedine co chyba je dost kvalitne rozlisenie, vydrz, kompaktnejcie rozmery, 5G internet a cena na urovni smartfonu.
Jednoduchsie zariadenia typu google glass su ale najblizsia prestupna stanica, kedze plne nenahradia mobily ale postupom casu sa mozu vyvinut do niecoho medzi hololens a mobilom.
Kto s tym zacne? Vsetci, kto by si to nechal ujst?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať