Ústna voda vraj môže chrániť pred COVID-19

1

Podľa novej správy je ústna voda schopná chrániť proti infekcii COVID-19 usmrtením koronavírusu skôr, ako môže infikovať ľudské bunky. Koronavírusy patria medzi „obalené vírusy“, sú pokryté vrstvou tuku, ktorá je citlivá na určité chemikálie. Medzinárodný tím vedcov tvrdí, že ústna voda by mohla zničiť túto vonkajšiu vrstvu alebo „obal“ vírusu a zabrániť jeho replikácii v ústach a hrdle. 

Autori štúdie neuvádzajú, že súčasné komerčne dostupné ústne vody bránia ochoreniu COVID-19, ale vyjadrujú názor, že ďalší výskum chemických látok na ústnu vodu by mohol byť prospešný. Obmedzené klinické štúdie už ukázali, že niektoré ústne vody obsahujú dostatok známych virucidných prísad na účinné zacielenie na lipidy v podobných obalených vírusoch. „Zatiaľ nevieme, či existujú ústne vody účinné proti lipidovej membráne SARS-CoV-2,“ hovoria vedci.

Niektoré zložky ústnych vôd vrátane chlorhexidínu, cetylpyridíniumchloridu, peroxidu vodíka majú podľa výskumníkov potenciál predchádzať infekciám a niektoré z nich si „zaslúžia klinické hodnotenie“. Lipidový obal sa nemení, keď vírusy mutujú, čo znamená, že ústna voda by mohla stále pôsobiť proti akýmkoľvek novým kmeňom koronavírusov, ktoré sa objavia.

Svetová zdravotnícka organizácia už v minulosti naznačila, že ústna voda môže zabrániť infekcii SARS CoV-2, koronavírusu, ktorý spôsobuje COVID-19. Bežné ústne vody obsahujú tú istú kľúčovú zložku ako dezinfekčné prostriedky na ruky zabíjajúce koronavírusy – alkohol. No zatiaľ čo na účinnú ochranu sa odporúča, aby dezinfekčný prostriedok obsahoval najmenej 60 percent alkoholu, ústna voda Listerine pozostáva iba približne z 20 percent alkoholu.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum zdravie korona covid

1 komentár

FUCKYOU reakcia na: Ústna voda vraj môže chrániť pred COVID-19

12.7.2020 23:07
Láskavo nešírte nepodložené kokotiny.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať