Urobte si z vašej obývačky domáce kino

1

Filmový projektor na domáce kino ponúka ­ideálnu zábavu pre milovníkov filmov, no poteší aj hráčov videohier. V poslednom čase veľa ľudí vymenilo kinosály za pohodlie svojej obývačky, no ak sa chcete týmto zážitkom priblížiť k reálnemu kinu, určite sa poobzerajte po domácich projektoroch. Výber modelu je náročnejší a ovplyvňujú ho faktory nachádzajúce sa v miestnosti, kam ho chcete umiestniť. Medzi hlavné parametre, ktoré treba zohľadňovať, patrí svietivosť, rozlíšenie a pomer objektívu. Ak už máte tieto parametre správne zvolené, pozrite sa aj na sekundárne vlastnosti, napríklad na kontrast, životnosť batérie (pri prenosných modeloch) či konektivitu. Potom už stačí len zhasnúť svetlo, pripraviť si pukance a nechať sa uniesť filmom.

Svietivosť

Svietivosť sa udáva v jednotkách ANSI lúmen (ANS Lm). Výber svietivosti závisí od osvetlenia miestnosti, kam chcete projektor umiestniť. Nezávisle od výberu projektora a jeho svietivosti najlepší výsledok dosiahnete v tmavých miestnostiach. Ak máte dedikovanú tmavú miestnosť, kam sa chystáte umiestniť projektor, postačí vám aj svietivosť približne 1000 ANSI lúmenov. No nie vždy sa podarí mať projektor v úplne tmavej miestnosti a vtedy je potrebná väčšia svietivosť. Tu platí pravidlo: čím svetlejšiu miestnosť máte, tým svietivejší projektor potrebujete. Pre miestnosti, do ktorých mierne preniká okolité svetlo, odporúčam projektory so svietivosťou približne 1500 ANSI lúmenov. Naopak, svetlejšie miestnosti potrebujú projektory so svietivosťou najmenej 3000 ANSI lúmenov. Okrem svetelnosti miestnosti zvážte aj počet ľudí, ktorí budú s vami film pozerať. Pri väčšom počte ľudí potrebujete väčší obraz, aby ste zabezpečili, že každý účastník bude dobre vidieť. Pri zväčšení sledovacej plochy budete potrebovať aj vyšší jas, a teda väčšiu svietivosť projektora.

Rozlíšenie

Rozlíšenie je vlastne počet pixelov, ktoré tvoria obrazovku, napríklad 1024 × 768 znamená, že obraz sa skladá z 1024 stĺpcov a 768 riadkov. Dovedna sa na obrazovke teda nachádza 1024 × 768 = 786 432 pixelov. Čím viac pixelov dané rozlíšenie ponúka, tým kvalitnejší a ostrejší obraz máme. Medzi najbežnejšie rozlíšenia patria: SVGA (800 × 600), XGA (1024 × 768), SXGA  (1280 × 1024), WXGA (1280 × 800), HD Ready 720p (1280 × 720), WXGA (1280 × 800), full HD 1080p (1920 × 1080), 4K UHD (3840 × 2160).

Ak si vyberáte projektor na základe rozlíšenia, pozrite sa aj na to, aké rozlíšenie ponúka zdroj, ktorý na projektor pripojíte. Ak napríklad používate notebook s rozlíšením WXGA, mali by ste sa popozerať aj po projektoroch s rovnakým rozlíšením. Ak sa rozlíšenia nezhodujú, môže to spôsobovať stratu kvality obrazu, menej detailnosti a ostrosti. Pre kancelárske potreby je postačujúce rozlíšenie 1024 × 1080 pixelov a pri premietaní filmov je vhodných najmenej 1920 × 1080.

Projekčná vzdialenosť

Projekčná vzdialenosť je pomer medzi šírkou obrazu a vzdialenosťou premietania. Určuje, aký veľký môže byť obraz z určitej diaľky alebo ako ďaleko musíte umiestniť projektor, aby ste mali obraz v požadovane veľkosti. Pred kúpou projektora si preto treba dopredu zmerať veľkosť miestnosti a celkovú projekčnú vzdialenosť. Projekčnú vzdialenosť treba vziať do úvahy, ak už viete, aké rozlíšenie projektora si vyberiete. Zaujímavá alternatíva je aj možnosť Short Throw (ultraširoké objektívy), ktorými možno premietať z veľmi malej vzdialenosti pred plátnom. Toto určite oceníte, ak sa chystáte premietať v menších priestoroch.

Kontrast

Ide o pomer medzi najsvetlejším a najtmavším miestom obrazu. Vyššia hodnota znamená lepšiu viditeľnosť obrazu pri tmavých scénach. Čím menší kontrast, tým horšie bude zobrazenie tmavej scény. Ak si chcete skutočne vychutnať filmový zážitok, odporúčam kontrast najmenej 10 000:1.

Zdroj svetla

V minulosti sa ako zdroj svetla pri projektoroch používali hlavne lampy, ktoré sa opotrebúvajú a musia sa pravidelne vymieňať. Pri projektoroch, ktoré používajú lampy, sa zamerajte aj na životnosť lampy, ktorá sa väčšinou pohybuje v rozmedzí 2000 – 5000 hodín. Niektoré modely ponúkajú výdrž lampy až 10 000  až 12 000 hodín, dlhšia výdrž znamená menšie náklady na údržbu. Dnes už nájdete na trhu aj modely s iným zdrojom, ako je napríklad laserové svetlo, ktoré sa síce nemusí vymieňať, no po opotrebovaní (20 000 – 30 000 hodín) treba vymeniť celé zariadenie. No pri domácom používaní veľmi ťažko opotrebujete laser, takže sa nemusíte tejto možnosti obávať. Ďalšia možnosť sú LED svetlá, ktoré sú ľahké, prenosné, s nízkou spotrebou, no ponúkajú výrazne nižšiu svietivosť.

Konektivita

Pokiaľ chcete prehrávať filmy z DVD prehrávača, budete potrebovať rozhranie HDMI, ktoré vám pravdepodobne poslúži aj pri prehrávaní z notebooku. Prv ako sa pustíte do výberu projektora, sa pozrite, aké výstupy má zariadenie, z ktorého si chcete prehrávať filmy. A následne si overte, či má zvolený projektor také isté vstupy. Niektoré projektory sú vybavené aj rozhraním USB alebo konektorom LAN, či dokonca možnosťou pripojenia na Wi-Fi, tak viete filmy prehrávať priamo z počítačovej siete.  

Hlučnosť

Osobne som bola po pripojení projektora prekvapená jeho hlučnosťou, najmä pri zapínaní alebo pri dlhom používaní. Ak nechcete, aby vás pri sledovaní rušil hlučný ventilátor projektora, skúste sa poobzerať po modeloch s hlučnosťou maximálne do 30 dB.

Pokročilé funkcionality

Okrem spomínaných vlastností veľa modelov disponuje aj ďalšími rozširujúcimi možnosťami, ako napríklad:

Kompatibilita s Miracast – slúži na streamovanie obsahu priamo z vášho mobilu alebo tabletu, samozrejme, táto technológia musí byť podporovaná obojstranne, teda aj na vašom mobile alebo tablete.

•​ Zoom – umožňuje približovanie a vzďaľovanie obrazu bez nutnosti premiestňovania projektora.

•​  Vstavaný reproduktor – slúži skôr na núdzo­vé prehrávanie zvuku, na kvalitné pozeranie filmov si treba určite zaobstarať aj kvalitný reproduktor.

•​ Vstavaná batéria – poslúži najmä pri malých kompaktných modeloch, ktoré prenesiete, kam potrebujete, a môžete premietať bez nutnosti pripojenia do elektrickej zásuvky. Určite ju oceníte aj pri výpadku elektrickej energie.

•​ Bluetooth – umožňuje bezdrôtové pripojenie reproduktorov na obmedzenú vzdialenosť.

Triky a tipy na záver:

•​ Pri výbere projektora myslite aj na spo­trebu a prevádzkové náklady súvisiace s jeho údržbou.
•​ Na trhu sa nachádzajú aj 3D modely, ktoré umožňujú sledovať filmy a programy v 3D.
•​ Ak po dopozeraní potrebujete zbaliť projektor, počkajte chvíľu, kým lampa vychladne a prestane ísť ventilátor.
•​ Aspoň raz za 3 – 4 mesiace skontrolujte a vyčistite filter v projektore, pretože sa na ňom zvykne usádzať prach.
•​ Veľa modelov disponuje ekonomickým módom, ktorý má menšiu svietivosť, no je šetrný k lampe.
•​ Aj na šošovke sa usádza prach, ktorý sa dá jednoducho zotrieť mikrovláknovou utierkou.

Epson EH-TW5650 / Atmosféra kina u vás doma

Projektor EH-TW5650 pre domáce kino s technológiou 3LCD a rozlíšením 1080p vám poskytne zážitok zo sledovania filmov na veľkom plátne ako v skutočnom kine, a to v pohodlí a bezpečí vášho domova. Vďaka kvalitnej optike a svetelnému toku 2500 lúmenov môžete premietať na plátno alebo inú vhodnú plochu s uhlopriečkou 300 palcov, čo je 762 cm. Projektor poskytne jasný a pestrý obraz s vysokým kontrastom, ktorý nadchne každého filmového aj športového fanúšika. Pomer kontrastu 60 000:1 zaručuje jasné vykreslenie všetkých farebných odtieňov vrátane najtmavších odtieňov čiernej. K dispozícii máte nielen VGA a dva vstupy HDMI, ale na projektor môžete streamovať obraz cez Wi-Fi pomocou technológie Miracast. 

Cena: 1 049 EUR
Link: https://lnk.sk/bzx1

Philips 558M1RY / 4K HDR monitor pre hráčov na konzolách

Typický scenár je pripojenie hernej konzoly k televízoru. Ten však nie je na tento účel optimalizovaný. Naproti tomu monitor Philips 558M1RY s uhlopriečkou 55 palcov dáva nový rozmer nielen kvalite a dynamike obrazu, ale vďaka akustickému systému Bowers & Wilkins s výkonom 50 W aj kvalite zvuku. Monitor má rozlíšenie 4K UHD, teda 3840 × 2160 pixelov,  obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, kontrast 4000:1 a HDR si používatelia môžu nastaviť podľa svojich preferencií. Samozrejmosť je technológia FreeSync. Technológia Ambiglow umožňuje osvietiť pozadie za monitorom farbami, ktoré sú aktuálne na danej časti obrazovky, takže hráč je úplne ponorený do hry. Cena: 1299 EUR

Sony Bravia XH90 / Zážitok ako z kina

Full Array LED televízor z radu Sony Bravia XH90 s rozlíšením 4K vás uchváti nádherným obrazom s vysokým kontrastom a neuveriteľnými detailmi. Vysoká obnovovacia frekvencia až 120 sn./s a nízka latencia iste potešia srdce každého hráča. Spolu so soundbarom Sony HT-G700, ktorý ponúka čisté dialógy, dynamické basy a zároveň dokáže vytvoriť ilúziu až 7.1.2-kanálového priestorového zvuku vysielaním „vertikálneho“ zvuku, ide o ideálnu dvojicu na vytvorenie nevšedného zážitku, ktorý poznáte len z kina. 

Cena: 1 288,80 EUR (TV), 449 EUR (Soundbar)
Link:  https://www.sony.sk/

 

Zobrazit Galériu

Romana Jamrichová

Všetky autorove články

1 komentár

Laser reakcia na: Urobte si z vašej obývačky domáce kino

8.10.2020 14:10
Ja mam uz velmi opotrebovany laser doma. Z jednej strany je taky vybledly, cely uz taky otupeny, dost sa kruti dolava. To fakt budem musiet cele zariadenie teraz vymenit. Sa neda niekde kupit nahradny laser ?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať