Image
18.10.2017 0 Comments

Upravte si veľkosť fotiek. Ukážeme vám 3 spôsoby, ako na to

Jedna zo základných vecí, ktoré si musí každý fotograf osvojiť, je zmena veľkosti fotografie. Fotoaparáty i mobilné telefóny totiž robia fotografie v čo najväčšom rozlíšení, ktoré však často nevyužijete. Naopak, také snímky vám zaberajú zbytočne veľa miesta. Preto vám poradíme, ako rozmery fotiek zmenšiť.

Veľké fotky okrem toho, že zaberajú zbytočne veľa miesta, nemôžete ani jednoducho zdieľať alebo poslať e-mailom. Preto treba rozmery fotografií upraviť.

Zoner Photo Studio ponúka hneď tri možnosti na zmenšenie fotiek:

• Zmena rozmerov pri exporte z Vyvolať
• Zmenšenie fotiek po úprave v Editore
• Úprava veľkosti fotografií pomocou Hromadného filtra

Zmena rozmerov fotiek pri exporte

Pokiaľ upravíte jednu alebo viac snímok v module Vyvolať a exportujete ich, môžete rovno nastaviť zmenšenie fotiek. Na výber máte napríklad optimalizované rozlíšenie pre Facebook alebo Vysokú kvalitu na archiváciu.


Vyberte kvalitu pri exporte

Následne zvoľte Zmenu rozmerov a napíšte dĺžku dlhšej strany.


Nastavte rozmer v pixeloch.

Zmenšenie jednotlivých fotiek v Editore

Predstavte si klasickú situáciu, keď upravujete v Editore detailne jednu fotku a chcete ju zverejniť na Facebooku. Údajne je vhodné publikovať snímky s rozmerom 2048 px na dlhšej strane. Kliknete teda v pravom paneli na nástroj Zmeniť rozmery dokumentu (Ctrl + E).

Najčastejšia je zmena v pixeloch, rovnako však môžete nastaviť aj tlačové rozmery alebo napríklad presnú veľkosť v centimetroch.

V tomto prípade pripravujete fotku pre Facebook. Do hodnoty šírky preto zadajte 2048 px a skontrolujte, že je zaškrtnutá položka Zachovať proporcie. Kratšia strana sa dopočíta automaticky.

Hromadná úprava veľkosti fotiek

Pokiaľ máte celú sériu fotografií a chcete zmeniť rozmery všetkých naraz, použite funkciu Hromadný filter (Ctrl + Q). Nájdete ho v Správcovi v pravom paneli. Potom stačí len zadať požadované rozmery a Zoner Photo Studio vybrané snímky prispôsobí zadaným parametrom.

Pokiaľ máte niektoré fotografie na šírku a niektoré na výšku a chcete všetky snímky s rozmerom 2048 px na dlhšej strane, zadajte túto hodnotu do oboch polí. Zoner Photo Studio vyhodnotí dlhšiu stranu a všetky fotky budú mať rovnaké rozmery.

Pri nahrávaní snímok na Zonerame nemusíte zmenšenie fotiek riešiť. Zonerama poskytuje neobmedzený priestor.

Plánujete meniť veľkosť fotiek? Nezabúdajte na zálohu

Prv než sa do úpravy veľkosti fotografií pustíte, dobre si rozmyslite, či už nebudete snímku v plnom rozlíšení potrebovať. Len čo totiž rozmery fotiek upravíte, nemôžete už túto zmenu vrátiť. Určite sa preto hodí nechávať aspoň tie najlepšie fotky v pôvodnej kvalite.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to 1

Východoeurópske semifinále First Lego League vyhrali Slováci

13.02.2018 00:08

Až desať slovenských tímov cestovalo do poľského mesta Lodž na východoeurópske semifinále prestížnej súťaže First Lego League určenej pre mladých nadšencov robotiky a programovania. Samozrejme sme tam ...

Ako na to

50 000 domov dostane solárne panely a batérie. Vytvoria tak najväčšiu virtuálnu elektráreň na svete

09.02.2018 00:35

Vláda Južnej Austrálie vytvorí najväčšiu virtuálnu elektráreň na svete tým, že nasadí solárne panely a batérie Tesla do najmenej 50 000 domácností. Inštalácia je naplánovaná na najbližšie 4 roky a tie ...

Ako na to

SUSE Expert Days 2018: Poďte s chameleónom na pivo!

09.02.2018 00:05

Ako vybudovať vlastný privátny cloud a poskytovať infraštruktúru ako službu? V čom sú softvérovo-definovaná úložiská výhodnejšie oproti klasickým hardvérovým? Ako možno využívať kontajnery ako službu ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá