Image
18.10.2017 0 Comments

Upravte si veľkosť fotiek. Ukážeme vám 3 spôsoby, ako na to

Jedna zo základných vecí, ktoré si musí každý fotograf osvojiť, je zmena veľkosti fotografie. Fotoaparáty i mobilné telefóny totiž robia fotografie v čo najväčšom rozlíšení, ktoré však často nevyužijete. Naopak, také snímky vám zaberajú zbytočne veľa miesta. Preto vám poradíme, ako rozmery fotiek zmenšiť.

Veľké fotky okrem toho, že zaberajú zbytočne veľa miesta, nemôžete ani jednoducho zdieľať alebo poslať e-mailom. Preto treba rozmery fotografií upraviť.

Zoner Photo Studio ponúka hneď tri možnosti na zmenšenie fotiek:

• Zmena rozmerov pri exporte z Vyvolať
• Zmenšenie fotiek po úprave v Editore
• Úprava veľkosti fotografií pomocou Hromadného filtra

Zmena rozmerov fotiek pri exporte

Pokiaľ upravíte jednu alebo viac snímok v module Vyvolať a exportujete ich, môžete rovno nastaviť zmenšenie fotiek. Na výber máte napríklad optimalizované rozlíšenie pre Facebook alebo Vysokú kvalitu na archiváciu.


Vyberte kvalitu pri exporte

Následne zvoľte Zmenu rozmerov a napíšte dĺžku dlhšej strany.


Nastavte rozmer v pixeloch.

Zmenšenie jednotlivých fotiek v Editore

Predstavte si klasickú situáciu, keď upravujete v Editore detailne jednu fotku a chcete ju zverejniť na Facebooku. Údajne je vhodné publikovať snímky s rozmerom 2048 px na dlhšej strane. Kliknete teda v pravom paneli na nástroj Zmeniť rozmery dokumentu (Ctrl + E).

Najčastejšia je zmena v pixeloch, rovnako však môžete nastaviť aj tlačové rozmery alebo napríklad presnú veľkosť v centimetroch.

V tomto prípade pripravujete fotku pre Facebook. Do hodnoty šírky preto zadajte 2048 px a skontrolujte, že je zaškrtnutá položka Zachovať proporcie. Kratšia strana sa dopočíta automaticky.

Hromadná úprava veľkosti fotiek

Pokiaľ máte celú sériu fotografií a chcete zmeniť rozmery všetkých naraz, použite funkciu Hromadný filter (Ctrl + Q). Nájdete ho v Správcovi v pravom paneli. Potom stačí len zadať požadované rozmery a Zoner Photo Studio vybrané snímky prispôsobí zadaným parametrom.

Pokiaľ máte niektoré fotografie na šírku a niektoré na výšku a chcete všetky snímky s rozmerom 2048 px na dlhšej strane, zadajte túto hodnotu do oboch polí. Zoner Photo Studio vyhodnotí dlhšiu stranu a všetky fotky budú mať rovnaké rozmery.

Pri nahrávaní snímok na Zonerame nemusíte zmenšenie fotiek riešiť. Zonerama poskytuje neobmedzený priestor.

Plánujete meniť veľkosť fotiek? Nezabúdajte na zálohu

Prv než sa do úpravy veľkosti fotografií pustíte, dobre si rozmyslite, či už nebudete snímku v plnom rozlíšení potrebovať. Len čo totiž rozmery fotiek upravíte, nemôžete už túto zmenu vrátiť. Určite sa preto hodí nechávať aspoň tie najlepšie fotky v pôvodnej kvalite.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Praktická kryptológia (15. časť) Šifrovacie módy

10.06.2018 10:37

Bezpečnosť, no takisto aj výkonnosť a efektivita moderných kryptografických algoritmov závisia nielen od šifrovacieho algoritmu, ale aj od šifrovacieho módu (procesu), pomocou ktorého je otvorený text ...

Ako na to

Tipy pre ZPS: Ako vytvoriť panorámu z fotiek

11.06.2018 10:24

Panoramatická fotografia nám umožňuje bližšie zachytiť, ako vnímame okolitý svet. Je zložená z viacerých fotografií. Napríklad jedna z najväčších panorám Dubaja bola zložená až zo 4250 fotografií. A ...

Ako na to

Shareware

10.06.2018 09:42

PSPad v5.0 Určenie: textový editor vhodný pre programátorov a autorov webových stránok Vlastnosti: práca s projektmi, súčasne môže byť otvorených viacero dokumentov pri editácii možno nahrať, ul ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

HAMA_06

Najnovšie videáPC forum button