Image
18.5.2018 0 Comments

Univerzálny záložný zdroj CyberPower CPS600E-DE potiahne aj mrazničku či plynový kotol

Záložný zdroj umožňuje v prípade výpadku elektrickej siete napájať rôzne zariadenia v domácnostiach, kanceláriách, obchodných prevádzkach, technologických priestoroch a podobne. Limitujúcimi faktormi je maximálny výkon 420 W a kapacita batérie. CyberPower CPS600E-DE je dodávaný bez batérie, takže tú je potrebné dokúpiť.

Napätie je 12 V, takže môžete použiť aj bežnú autobatériu. V technických parametroch sa odporúča kapacita 100 Ah. Platí jednoduché pravidlo, čím je kapacita batérie väčšia, tým dlhšie je možné núdzovo napájať pripojené zariadenia.

Priebeh testu si môžete pozrieť vo videu:

Pohľad do vnútra prezradí koncepciu meniča a aj to, že zariadenie neobsahuje batériu

Možno si poviete, že záložný zdroj nepotrebujete. Ak používate notebooky tak môžete mať čiastočne pravdu. Určite máte doma router, možno aj NAS server, alebo zariadenie typu domáci cloud a aj keď máte v notebooku zásobu batérie na niekoľko hodín, ocenili by ste, keby vám fungovalo aj internetové pripojenie.

Napájanie spomínaných zariadení však nie je primárnou parketou recenzovaného zdroja. Viac sa hodí sa na napájanie núdzového osvetlenia, niekoľko hodín dokáže udržať v prevádzke mrazničku a môže byť neoceniteľný na núdzové napájanie kotla ústredného vykurovania – plynového, alebo na drevo, či pelety. Každý plynový kotol má totiž elektromagnetické ventily a obehové čerpadlo, preto je pripojený k elektrickej sieti a bez nej nekúri.

Letmý pohľad na elektromagnetické ventily plynového kotla prezradí, že bez elektriny kúriť nebude

Záložný zdroj umožní po prerušení dodávky elektriny pokračovať vo vykurovaní. Rovnako kotle na drevené pelety majú elektricky poháňaný dávkovací mechanizmus a ventilátor vháňajúci vzduch do priestoru horenia. Bez elektriny sa zaobíde jedine klasický kotol na drevo, či uhlie ak je rozvod teplej vody navrhnutý tak aby fungoval samotiažou.

Ak máte obehové čerpadlo a tenké potrubia musia v prípade rozkúreného kotla pri prerušení dodávky elektriny nabehnúť núdzové mechanizmy, aby sa zabránilo prehriatiu kotla. Oveľa jednoduchšie je zabezpečiť núdzové napájanie. Kapacita batérie vystačí pre obehové čerpadlo  minimálne na 10 hodín. 

Na predĺženie času prevádzky je možné použiť batériu s väčšou kapacitou, alebo v prípade dlhšieho prerušenia dodávky batérie vymieňať a nabíjať ich tam, kde je elektrina k dispozícii.

Pracovná poloha meniča. Konštrukcia umožňuje jeho zavesenie na stenu.

Ak je k dispozícii sieťové napájanie, batéria sa dobíja a pripojené zariadenie je napájané priamo zo siete. Pri nabíjaní batérie sa zdroj chladí ventilátorom. Nie je príliš hlučný, no napriek tomu odporúčam používať tento zdroj skôr v technologických, než v obytných priestoroch. Po výpadku siete sa začne pripojené zariadenie napájať z batérie. Prepnutie trvá približne pol sekundy. Bez záťaže odoberá menič približne 15 W.

Energetická bilancia pri napájaní 10 W LED žiarovky umelého osvetlenia. Batéria 55 Ah vydrží pri tomto odbere aj so stratami v meniči minimálne 24 hodín

Pri záťaži do približne 40% je na výstupe čistá́ sínusoida, nad 40 % začína mať obdĺžnikové skreslenie. Pre drvivú väčšinu zariadení to vôbec nevadí. Skúšal som aj zariadenia s motorčekmi a fungovali bez problémov.

Meranie potvrdilo, že zdroj dodáva napätie 230 V v celom rozsahu záťaže, takže regulácia výstupného napätia meniča funguje perfektne. Všetky potrebné informácie sa zobrazujú na displeji.

Niektoré parametre môžete nastaviť. Napríklad časové oneskorenie prepnutia napájania z batérie na sieť po obnovení dodávky elektriny, prúd nabíjania batérie, výstupné napätie (220 alebo 230 V).

Poistky sú v zásuvke na prívodnú šnúru a pod krytom je poistka prívodu z batérie

To, že CyberPower CPS600E-DE obsahuje len menič a batéria sa pripája externe, hodnotím ako výhodu, pretože môžete použiť také olovené batérie, aké máte k dispocícii s potrebnou kapacitou na predpokladaný scenár použitia.

Technické parametre: Výkon 420 W; Externá batéria: 12V / 100Ah; 240 x 162 x 90 mm; Rozmery:  hmotnosť 4,1 kg

Cena 126 eur.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Recenzia: OKI C844dnw - Najmenšia farebná A3 tlačiareň na trhu vie tlačiť aj bannery

18.09.2019 00:00

V rámci produktovej rodiny OKI C800 sa tejto spoločnosti zameranej na tlač technológiou LED podarilo skĺbiť kompaktnosť s možnosťou tlače na formát A3 a tlače veľkoplošných bannerov a iných rozmerných ...

Recenzie

Recenzia: Rim Stones SE 7766 a SE 7765.01 - Dizajn na prvom mieste

15.09.2019 00:00

Firma Rim, ktorá sa špecializuje na výrobu kancelárskych stoličiek,  vytvorila novinku v podobe taburetiek rôznych tvarov, veľkostí a farieb.  Sú vytvorené prevažne do kancelárskych priestorov, no môž ...

Recenzie

Recenzia: Canon XF705 - Profesionál v každom smere

19.09.2019 00:00

Tip redakcie: Top produkt Kamery Canon dlhý čas odsúvali formát 4K videa na druhú koľaj, a ak ho aj niektorý model podporoval, dočkali sme sa prinajlepšom verzie 4K s maximálnou snímkovou frekvenciou ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019