Image
13.3.2019 1 Comments

Unikátny akustický metamateriál môže zabrániť prenosu zvuku

Niekoľko inžinierov z Bostonskej univerzity sa rozhodlo urobiť svet trochu tichším. Vyvinuli nový druh akustického materiálu, ktorý je zameraný na zamedzenie prenosu zvuku bez toho, aby zároveň bránil voľnému priechodu vzduchu. V dokumente publikovanom vo Physical Review tvrdia, že je možné tlmenie hluku pomocou otvorenej, prstencovitej štruktúry, vytvorenej podľa presných matematických špecifikácií.

Základný predpoklad takéhoto metamateriálu je konštrukcia, ktorá odráža späť zvukové vlny, odkiaľ prišli, ale neovplyvňuje prúdenie vzduchu. V rámci svojich testov sa vedci rozhodli vytvoriť štruktúru, ktorá by mohla regulovať zvuk z reproduktora. Hluk bol sústredený a vedený cez PVC trubicu, na ktorej konci bola spomínaná prstencovitá štruktúra z akustického metamateriálu, zhotovená 3D tlačou.

Jej tvar a rozmery boli nasimulované v počítačových modeloch na čo najefektívnejšiu interakciu so zvukovými vlnami. Metamateriál fungoval ako stlačenie tlačidla na umlčanie, zabránil priechodu až 94 % zvukových vĺn, takže zvuky vychádzajúce z reproduktora boli pre ľudské ucho nepostrehnuteľné.

Keď sa prototyp ukázal takým účinným, vedci prišli s niekoľkými nápadmi, kde by sa dal uplatniť. Horúcim kandidátom sú drony, kde je zdrojom hluku pohyb rotorov. Konštrukcie tlmiace hluk by mohli zrušiť zvuk vyžarujúci smerom k zemi. To by bola dobrá správa napr. pre Amazon, ktorý má záujem používať drony na donášku tovaru, ibaže ľudia sa sťažujú na potenciálny hluk.

V domácnostiach či kanceláriách by zasa mohli akustické metamateriály stlmiť hluk ventilačných a klimatizačných systémov, no nebrániť pri tom cirkulácii horúceho či studeného vzduchu v celej  budove.

Výskumníci poukazujú aj na nevzhľadnosť dnes používaných protihlukových bariér, akustické metamateriály by ponúkli priestor na ich estetické zlepšenie. Pritom vonkajšia časť nemusí mať nevyhnutne tvar prstenca, môže to byť kocka alebo šesťuholník, alebo čokoľvek iné. Akustický metamateriál by mohol pomôcť pri eliminácii mnohých typov zvukov, dokonca aj tých z intenzívnych vibrácií prístrojov MRI.  

Zdroj: bu.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Prelom vo využívaní slnečnej energie môžu priniesť perovskitové solárne články

17.05.2019 00:25

Žiadny solárny materiál zatiaľ nedokázal nahradiť kremík. Kremíkové články majú na trhu podiel 95 %, pričom najefektívnejšie z nich dosahujú účinnosť menej ako 23 %. Zmenu by mohli priniesť perovskity ...

Výskum

Nové biolepidlo utesní krvácajúcu ranu na bijúcom srdci za 20 sekúnd

17.05.2019 00:15

Čínski výskumníci vyvinuli nové „biologické lepidlo“, ktoré by mohlo zastaviť nekontrolovateľné krvácanie zo srdca či tepny. Ak sa umiestni do rany a aktivuje UV svetlom, tento život zachraňujúci tmel ...

Výskum

NASA pracuje na elektrických lietadlách poháňaných kryogénnym vodíkom

17.05.2019 00:10

Pretrvávajúca závislosť leteckého priemyslu od fosílnych palív znamená, že letecká doprava naďalej významne prispieva k celosvetovým emisiám skleníkových plynov. Vedci z Illinoiskej univerzity v Urban ...

q

1 Comments

  1. hm reakcia na: Unikátny akustický metamateriál môže zabrániť prenosu zvuku
    13.3.2019 19:03
    vo videu to moc velky rozdiel nerobi.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA 2019

Najnovšie videá

RECFRUIT 2019


PC forum button