Image
13.3.2019 1 Comments

Unikátny akustický metamateriál môže zabrániť prenosu zvuku

Niekoľko inžinierov z Bostonskej univerzity sa rozhodlo urobiť svet trochu tichším. Vyvinuli nový druh akustického materiálu, ktorý je zameraný na zamedzenie prenosu zvuku bez toho, aby zároveň bránil voľnému priechodu vzduchu. V dokumente publikovanom vo Physical Review tvrdia, že je možné tlmenie hluku pomocou otvorenej, prstencovitej štruktúry, vytvorenej podľa presných matematických špecifikácií.

Základný predpoklad takéhoto metamateriálu je konštrukcia, ktorá odráža späť zvukové vlny, odkiaľ prišli, ale neovplyvňuje prúdenie vzduchu. V rámci svojich testov sa vedci rozhodli vytvoriť štruktúru, ktorá by mohla regulovať zvuk z reproduktora. Hluk bol sústredený a vedený cez PVC trubicu, na ktorej konci bola spomínaná prstencovitá štruktúra z akustického metamateriálu, zhotovená 3D tlačou.

Jej tvar a rozmery boli nasimulované v počítačových modeloch na čo najefektívnejšiu interakciu so zvukovými vlnami. Metamateriál fungoval ako stlačenie tlačidla na umlčanie, zabránil priechodu až 94 % zvukových vĺn, takže zvuky vychádzajúce z reproduktora boli pre ľudské ucho nepostrehnuteľné.

Keď sa prototyp ukázal takým účinným, vedci prišli s niekoľkými nápadmi, kde by sa dal uplatniť. Horúcim kandidátom sú drony, kde je zdrojom hluku pohyb rotorov. Konštrukcie tlmiace hluk by mohli zrušiť zvuk vyžarujúci smerom k zemi. To by bola dobrá správa napr. pre Amazon, ktorý má záujem používať drony na donášku tovaru, ibaže ľudia sa sťažujú na potenciálny hluk.

V domácnostiach či kanceláriách by zasa mohli akustické metamateriály stlmiť hluk ventilačných a klimatizačných systémov, no nebrániť pri tom cirkulácii horúceho či studeného vzduchu v celej  budove.

Výskumníci poukazujú aj na nevzhľadnosť dnes používaných protihlukových bariér, akustické metamateriály by ponúkli priestor na ich estetické zlepšenie. Pritom vonkajšia časť nemusí mať nevyhnutne tvar prstenca, môže to byť kocka alebo šesťuholník, alebo čokoľvek iné. Akustický metamateriál by mohol pomôcť pri eliminácii mnohých typov zvukov, dokonca aj tých z intenzívnych vibrácií prístrojov MRI.  

Zdroj: bu.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Budeme využívať na medzihviezdne lety „gravitačné praky“?

18.03.2019 00:25

Napriek veľkým úspechom, ktoré dosiahlo ľudstvo pri objavovaní vesmíru, cesta k vzdialeným hviezdam zostáva len snom. Navrhnutých bolo už viacero teoretických konceptov, no náklady, trvanie cesty a po ...

Výskum

Vedci priniesli nové dôkazy o tom, že zvuk má skutočne hmotnosť

18.03.2019 00:15

Keď je reč o zvukových vlnách, predstavujeme si neviditeľné vibrácie, ktoré nemajú žiadnu hmotnosť. To by sa teraz mohlo zmeniť. Fyzici totiž poskytli ďalšie dôkazy o tom, že častice zvuku skutočne mô ...

Výskum 6

Vedci upozorňujú, že Apple AirPods a ďalšie bezdrôtové slúchadlá môžu mať spojitosť s rakovinou

14.03.2019 00:20

Viac ako 250 vedcov sa podpísalo pod petíciu vyzývajúcu Organizáciu Spojených národov a Svetovú zdravotnícku organizáciu, aby vypracovali prísnejšie usmernenia týkajúce sa potenciálneho rizika rakovin ...

q

1 Comments

  1. hm reakcia na: Unikátny akustický metamateriál môže zabrániť prenosu zvuku
    13.3.2019 19:03
    vo videu to moc velky rozdiel nerobi.
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IT medzi paragrafmi


PC forum button