Unikátne notebooky v znamení výkonu

0

Herný stroj, multimediálny notebook a ultrabook na jednoduchšie prenášanie. Takéto je zastúpenie notebookov podľa veľkosti, ale aj využitia v našom výbere. Všetky tri testované kúsky nás zaujali a nájdu svoj okruh používateľov. Či už to bude Yoga 3, ktorá sa dá reálne používať aj v režime tabletu, alebo silný hráčsky stroj od ASUSu za bezkonkurenčnú cenu.

tab_technicke_parametre_notebooky.jpg

Tabuľka technických parametrov notebookov

Acer Aspire V 15 Nitro 4K

acer-aspire-v15-nitro-nx-mqkec-001-_ien203207.jpg

Aspire V 15 už v našom teste bol. Tentoraz sme ho mali vo verzii so 4K displejom IPS a rozlíšením 3840 × 2160 pixelov. Zisťovali sme, aké sú jeho herné možnosti v natívnom rozlíšení a ako sa vlastne oplatí táto verzia oproti identickej verzii s full HD displejom.

Dizajn

Notebook tohto typu sa nám páči práve z dôvodu, že je niekde na pomedzí herného a multimediálneho stroja. To je totiž pre drvivú väčšinu z nás rozumný kompromis medzi ťažkým herným počítačom a ľahším notebookom na časté nosenie so sebou. Pri hmotnosti 2,4 kg sa dá ešte bez problému nosiť aj s inými vecami, napríklad v cestovnej batožine. Podstatná je v tomto prípade hrúbka a tá je pri svojich 24 mm akceptovateľná. Výrobca zapracoval na povrchovej úprave a veko je odolnejšie proti škrabancom najmä svojím väčším ryhovaním. Kĺb na uchytenie displeja sa nám páčil pre svoju pevnosť, ako aj strieborné lemovanie. Ako celok teda vyzerá zaujímavo, čo je práve doména multimediálnych notebookov. K hernej výbave výrobca pridal štyri reproduktory s podporou Dolby Digital Plus Home Theater. Klávesnica je podsvietená červenou farbou v jednom stupni. Bez problémov sa dá používať aj so zapnutým podsvietením, potme sme však dosiahli lepšie výsledky pri pohľade na čitateľnosť klávesov. Ocenili sme, že intenzita podsvietenia „neťahá oči", a tak nebude treba prispôsobovať jas displeja pri práci v tmavom prostredí. Klávesnica je štandardná, teda nie je tu výrazne odlíšená herná kombinácia klávesov WASD. Navzdory tomu sú však väčšie rozstupy medzi klávesmi. Numerický blok má o niečo užšie klávesy, no v zásade to nebol problém. Možno keby boli klávesy F trochu väčšie...

Úprava povrchu sa dostala aj na opierku na ruku. Takzvaný soft-touch materiál je jemný a príjemný na dotyk. Pripomína nám povrch zadných krytov niektorých mobilných telefónov.

Výzbroj a výkon

Štvorjadrový procesor Intel Core i7-4710HQ 2,5 ÷ 3,5 GHz je solídny základ na náročné matematické výpočty. Presne tie využijete napríklad pri strihaní a následnej konverzii videa do požadovaného formátu. Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 860M s 2 GB VRAM je vhodná aj na hranie hier, no 4K rozlíšenie je na túto sériu už priveľa. Výsledky našich testov sú zobrazené v tabuľke. Výsledný test 3DMark tu nie je, pretože pri vlastnom nastavení sa nevypočítava jeho finálne skóre. Na porovnanie, na full HD rozlíšení bolo Graphics score 4862 bodov, na 4K rozlíšení už iba 689 bodov. Otázkou teda je použitie tohto rozlíšenia. Pri strihu videa sa dá ísť na 15,6" o dva stupne nad full HD. Získate trochu viac priestoru v strihacom programe. Pri hrách bude maximom full HD, no vzhľadom na grafiku a možnosti aplikovania väčších detailov sme išli s rozlíšením občas aj nižšie. Prekvapením je 16 GB RAM, čiže tu odporúčame vypnúť aj virtuálnu pamäť na zrýchlenie systému. Ten bude už aj tak dosť rýchly, pretože je tu disk SSD s kapacitou 256 GB a 1000 GB disk na dáta. Aj tu sme sa dostali s výdržou nad 5 hodín používania, no v kancelárskom režime. Pri hraní hier je to asi 1,5 hodiny v závislosti od náročnosti hry. Výbava portov je rovnaká ako pri full HD modeli, teda trojica USB 3.0 je doplnená o HDMI a eternetový konektor. Čítačka kariet SD je v pravej prednej časti, ostatné sú takisto na tejto strane.

Hodnotenie

dizajn a podsvietenie klávesnice
silný výkon na hry
reprodukcia zvuku
povrchová úprava opierky
žiadne podstatné

Cena: 1479 EUR

Zapožičal: Acer

ASUS G751J

G751_lighting_02.jpg

Toto je super herné delo so skĺbením špičkového výkonu a ceny. Vyzerá extravagantne, má najnovší variant grafického čipu NVIDIA GeForce a k tomu herné technológie v štýle Republic of Gamers. Matný displej takisto nie je na škodu.

Dizajn

Hrúbka a poriadna hmotnosť, no aj efektné dizajnové línie a extravagantné výduchy ventilátora. Zachovaný je dizajn lietadla F-22 Raptor, neviditeľného pre radary . O tom sa inak môžete presvedčiť zaklapnutím veka displeja a preskúmaním jeho povrchu. Je to síce 5-kilový obor, no zapáčil sa nám na prvý pohľad. Notebook si ponecháva svoj náklon, ktorý výrobca pridal už v minulosti. Vďaka tomu používateľ ľahšie dočiahne na všetky klávesy a menej si namáha zápästie. Keď vezmeme do úvahy, že sklon klávesnice notebookov okrem niektorých výnimiek úplne vymizol, je to príjemný faktor. Klávesnica je hlavná pýcha a nielen pre hráča je to jedna z najpodstatnejších častí. Červené podsvietenie sa nám páčilo. Špecialitou je podsvietenie klávesov WASD. Ich lemovanie je priesvitné, a tak svietia aj po obvode. Rovnako sme ocenili prispôsobenie veľkostí klávesov pravého Ctrl a Shift. Nad klávesmi F je súprava trojice tlačidiel na makrá a dvoch ďalších tlačidiel. Jedno s logom Steam slúži na zapnutie rozhrania tejto služby. Ide o niečo ako rozhranie Media Center. Ak máte notebook prepojený s TV, tento systém ešte viac využijete. Druhé tlačidlo slúži na nahrávanie diania na obrazovke. S týmto notebookom môžete bez kupovania dodatočného softvéru nahrávať dianie pri vašich hrách. Pri vyhľadávaní tzv. walkthrough na webe sa môžu zobraziť aj svoje videá z hier. Veľký medzerník, mierne vyčlenené šípky z okolia ostatných klávesov, ako aj veľký touchpad, to všetko sú prvky, ktoré zapôsobia. Indikačné LED diódy sú pod touchpadom. Nejako sme ich neregistrovali, hoci ich umiestneniu niekam inam by sme sa nebránili.

Výzbroj a výkon

Má zmysel baviť sa o výkone pri špičkovom hernom notebooku? Áno, a to aj v prípade, že je tu najnovšia edícia grafických kariet NVIDIA GeForce GTX 980M s vlastnými 4 GB VRAM. Výrobca totiž potreboval vyrobiť notebook, ktorý sa nebude dobre vynímať len v nablýskaných skriniach nákupných centier, ale používatelia si ho budú môcť reálne kúpiť. Je tu skutočne silný CPU Intel Core i7-4860HQ 2,4 ÷ 3,6 GHz, 8 GB RAM, no aj pomalinký pevný disk. Slabina notebooku je zvláštny dojem od jeho zapnutia, až kým sa s klepotaním disku dopracujete k spusteniu nejakej hry. Potom už je to v poriadku. Zahrali sme si Assassin's Creed 3 na plných detailoch, rovnako aj napríklad Need for Speed: The Run alebo Dreamfall Chapters na maximálnom stupni grafiky, označenej ako Awesome. Benchmarkový test 3DMarku prekonal nami stanovenú šesťtisícovú hranicu. To sa v minulom roku žiadnemu inému notebooku nepodarilo. Tu sme sa dostali takmer na dvojnásobok hodnoty, táto hranica bez problémov vydrží aj pre výkonné stroje v tomto roku. O hernom výkone teda niet pochýb, toto je stroj, ktorý na našom wattmetri ukázal hodnotu 168 W pri hraní hry a 73 W pri bežnom používaní počítača. Tabuľkový údaj o výdrži je kancelársky. Pri hre rátajte s časom do 1,5 hodiny.

Chladenie je síce v záťaži hlučnejšie, no pri bežnej práci sa otáčky dvoch ventilátorov spomalia, a tak príliš nerušia. Trubice heatpipe sú tri a odvádzajú teplo k zadným výduchom. Tento systém umožňuje aj pretaktovanie grafiky nástrojom ASUS TurboMaster v reálnom čase a zvýšenie výkonu o 5 %. Zo zvukovej stránky nechýba technológia Sonic Master a popri bežných reproduktoroch prítomnosť subwoofera v spodnej časti základne. Portová výbava je rozmanitá a obsahuje 4 porty USB 3.0, HDMI 1.4, Thunderbolt, VGA, eternetový konektor, čítačku kariet SD a obrazový a zvukový vstup.

Hodnotenie

dizajn a celková pevnosť
náklon a podsvietenie klávesnice
ozajstný herný výkon
špeciálne technológie ROG
f tejto konfigurácii pomalý disk

Cena: 1499 EUR

Zapožičal: ASUS

Lenovo Yoga 3 Pro

lenovo_yoga_3_pro_1.jpg

Modely Yoga sú vždy niečím zaujímavé a tak ako po minulé roky aj teraz Lenovo ukazuje, ako si predstavuje konvertibilný ultrabook. Je to skutočne príjemný počítač už s najnovším procesorom Intel Core M, no treba počítať aj s malými „ale". V každom prípade je to adept na víťaza za posledný rok v tejto kategórii a celkovej užitočnosti.

Dizajn

Konštrukcia je odlišná hneď na prvý pohľad. Uchytenie veka o základňu si všimne každý a systém oblých spojov sa nám páčil. Vyzerá ako časť spojov náramku na hodinkách, podstatné je, že sa aj podaril. Otváranie a držanie pozície je pevné a je vyhotovený z 813 väčších či menších častí. Ultrabook je zhotovený z hliníka a ocele, špecialitou je pogumovanie základne. Keď budete tento počítač používať v režime tabletu alebo stojana, oceníte stabilitu proti šmýkaniu. Pod displejom je tlačidlo Windows na prístup do hlavného menu. Nie je podsvietené ani nevibruje pri dotyku. Klávesnica je podsvietená bielymi LED diódami. Keďže ide o klávesnicu AccuType s oblými klávesmi v spodnej časti aj na povrchu, dobre sa na nej píše. Aj vďaka pogumovaniu tlmiacemu zvuky je písanie na nej tiché a nerušivé. Nádherné a rovnomerné podsvietenie len podčiarkuje lemovanie klávesov, ktoré je priesvitné, a tak prepúšťajú po stranách LED svetlo. A hoci aj tu výrobca podľahol tlaku dizajnérov a chýba tu horný rad klávesov F, považujeme tento model klávesnice za pýchu nielen v rámci značky Lenovo. Zvukový systém je JBL Audio, reproduktory sú v spodnej časti.

Lenovo integrovalo aj vlastnú aplikáciu Harmony na optimalizáciu zobrazenia aplikácií v rôznych režimoch používania. Yoga 3 Pro vždy rozpozná, v akom režime ho používate, a v rámci aplikácie pre nové rozhranie Windows 8 môžete sledovať aj vaše a svetové štatistiky využívania režimov inými používateľmi. Takisto má aj vlastný program OneKey Optimizer, ktorý sa stará nielen o čistotu v systéme, ale aj o úsporu akumulátora a jeho životnosti.

Výzbroj a výkon

Nie je automatické, aby sme chválili novú generáciu CPU. No Intel Core M-5Y70 1,1 ÷ 2,6 GHz použitý v tomto ultrabooku je malá revolúcia aj evolúcia. Ide o dvojjadrový procesor, ktorý svojím výkonom pripomína staršie CPU vo štvorjadrovej verzii. Je mimoriadne úsporný a výhodné je aj použitie novej série grafických kariet. Intel Graphics 5300 je stále kancelárska grafika, no na plné detaily a rozlíšení 1280 × 800 px vám pobeží aj Dead Space, hoci je to už staršia hra. Podstatné sú však detaily hry naladené automatikou, ktorá ich vyženie na maximum. Kapacita RAM je 8 GB, čo pri použití 512 GB SSD bohato postačuje. Nový trend je jasný, a teda displej s rozlíšením 3200 × 1800 px bude čoraz častejším javom. Pevne veríme, že nový Microsoft Windows 10 prinesie lepšiu spoluprácu s takýmito displejmi a najmä optimalizáciu optickej úpravy ovládacích prvkov. Aj tu sme však zvolili radšej rozlíšenie 2048 × 1152 px bez optickej úpravy zobrazovanej mierky. Bez problémov si na to na 13,3-palcovom displeji zvyknete. Počítač sa dá vynikajúco použiť aj v režime tabletu. V režime stanu sme preň nenašli využitie, no v režime stojana (klávesnica je naspodku a displej pred nami) sme ho využili. Ľahko sa preklápa a drží v ruke. Vidno, že v Lenove to poriadne domysleli nielen z materiálovej stránky, ale aj z pohľadu umiestnenia prvkov a celého ovládania. Odkaz pre odporcov tabletov a používateľov, ktorí mali odpor k priplácaniu si za použitie v infantilných režimoch, znie: „Tento ultrabook budete radi používať nekonvenčne, a ak ste doteraz váhali, hneď bežte do showroomu vyskúšať si túto Yogu. Zamilujete si ju na prvý dotyk či preklopenie." V praxi sme dosiahli takmer 5 hodín používania. V režime tabletu pri čítaní textov dosiahnete aj viac, čiže na cesty budete mať počítač s výdržou tabletu.

Použitý je nový konektor na nabíjanie, podobný USB, no má na tele jemné predĺženie. Aj na zamedzenie zámeny s USB, aj na ľahkú identifikáciu smeru zapojenia. Nabíjačka je o niečo väčšia ako pri tabletoch a je podobná ako pri počítačoch Apple, teda bez časti s hrubým prívodným káblom. Na ľavej strane je potom vedľa napájacieho konektora USB 3.0 aj port micro HDMI, okrem toho je tu ešte čítačka kariet SD. Na pravej strane je konektor USB 3.0 s nabíjaním a audiokonektor. Ďalej je tu ovládanie prispôsobené v režime tabletu, teda tlačidlá na úpravu hlasitosti, zákaz automatického otáčania orientácie displeja, tlačidlo Recovery a tlačidlo na vypnutie notebooku.

Hodnotenie

konštrukcia a použité materiály
reálna využiteľnosť konvertibility
hardvérový výkon
displej
špičková klávesnica
klávesnica bez F-kového radu

Cena: 1399 EUR

Zapožičal: Lenovo

tab_vykonnostne_testy_notebooky.jpg

Tabuľka výkonnostných testov notebookov

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať