Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Unikátna stolička pre „neposedníkov“

Technológie
0

Veľkú časť svojho života som presedel za počítačom, a tak som sa na recenziu tejto netradičnej stoličky, navyše Made in Slovakia, naozaj tešil. Dozvedel som sa o nej od Miša Trubana, ktorý projekt podporil ako investor, preto som vedel, že to bude solídny produkt.

Sedel som už naozaj na mnohých stoličkách a kreslách a mnohé som vzhľadom na mojich 100 kg čistej hmotnosti a tendenciu hádzať sa do kresla aj zničil... J Boli to bežné klasiky, aké poznáte z kancelárií, riaditeľské veľkokreslá, superergonomické modely, rôzne „kľakadlá“, pretekárske sedačky, ktoré dokonale obopínajú celú hornú polovicu tela, ako aj zdravotné stoličky s dynamickým sedením, na ktorých môžete vrtieť zadkom ako na fitlopte.

Ani jedna však nebola taká, aby sa mi po čase nezunovala, všetky totiž ponúkali len jednu polohu tela na sedenie. Pre telo je pritom zdravé polohy striedať, ideálne každých 30 minút. A ja som „neposedník“, nevydržím dlho sedieť v rovnakej polohe, bolí ma z toho chrbát a mám behavé nohy, takže stále vymýšľam, ako zmeniť polohu, ako si sadnúť lepšie. A asi nie som sám, pretože to boli asi aj prvotné dôvody tvorcov tejto unikátnej stoličky, ktorí jej poslanie vložili aj do názvu. Neseda rešpektuje skutočnosť, že ľudskému telu nie je prirodzené sedieť niekoľko hodín v rovnakej polohe a neexistuje jediná najlepšia poloha na sedenie. Stolička preto umožňuje niekoľko rôznych spôsobov sedenia. Môže to byť klasický posed alebo otočenie stoličky o 180 stupňov tak, že sa hruďou opierate o zúžené operadlo. Môže to byť turecký sed, posed v drepe či kľačanie. Všetky tieto polohy Neseda zvládne. Je to možné vďaka mimoriadne robustnej konštrukcii a unikátnemu dizajnu. Nemá podpery na ruky, sedadlo je extrémne široké a chrbtová opierka je zúžená iba na časť, ktorá podopiera stavce chrbtice, lopatky a zadné rebrá sú voľné. Na rozdiel od čalúnených modelov vyzerá stroho a nepohodlne, ale opak je pravda. Keďže zadné operadlo podopiera iba stredovú časť chrbtice, ramená idú prirodzene dozadu, čo núti vystierať celý chrbát, čo je super, pretože pri klasickom posede padajú ramená dopredu. Bočné hrany sú plastové, ale vôbec to nie je problém, netlačia, práve naopak, chrbtica je nimi zľahka zafixovaná. V strede bedrovej časti je čalúnená časť, aby operadlo netlačilo na stavce. Tento princíp vám navyše umožňuje natiahnuť si ruky aj dozadu a z času na čas si chrbát ponaťahovať otáčaním do strán.

Sedačka je robustná, pevná a nevŕzga ani pri menej šetrnom dosadaní ťažkej hmotnosti. A je široká, vďaka čomu neuvádza do rozpakov a stiesnených pocitov ani väčšie zadky. Pod sedačkou sa nachádzajú klasické páčky na nastavenie výšky sedenia a sklonu zadného operadla. To je mimoriadne veľké, takže sa môžete na stoličke rozvaliť skoro až do horizontálneho poloľahu a nechať si chrbticu oddýchnuť od vertikálneho zaťaženia. A keďže hydraulická pružina je dostatočné silná, umožní Nesedu využiť skoro aj ako hojdacie kreslo.

Kolieska sú trochu tuhšie, ale to je asi zámer, aby stolička svojvoľne „necestovala“ po podlahe pri najmenšom zamrvení sa, nehovoriac o polohách typu pokľak či turecký sed.

Podľa výrobcov by ďalšia verzia stoličky mala byť vybavená aj senzormi na zbieranie údajov o štýle sedenia, ktoré budú následne vyhodnocované v mobilnej aplikácii. To umožní upraviť svoj spôsob sedenia, aby bol zdravší a efektívnejší. Cenovo sa Neseda zaraďuje do kategórie top produktov, vlastnosťami tam aj naozaj patrí, škoda len, že si ju asi nebude môcť dovoliť širšia skupina používateľov.

Verdikt: Zdravé sedenie pre každého „neposedníka“. Unikátne kreslo, z ktorého vás ani pri dlhom sedení nebolí chrbát.

+ Nápad, dizajn, konštrukcia, ergonómia, robustnosť
- Cena (598,80 EUR)

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články
stolicka udaje vyhodnocovanie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať