Image
20.5.2019 1 Comments

Umelý život? Vedci vytvorili baktérie so syntetickým genómom

Vedci  z laboratória molekulárnej biológie na Cambridgeskej univerzite vytvorili prvý živý organizmus na svete, ktorý má úplne syntetický a výrazne zmenený kód DNA. Laboratórny mikrób patrí do kmeňa baktérií, ktoré sa normálne nachádzajú v pôde a v ľudských črevách. Je podobný svojim prirodzeným bratrancom, ale má menší súbor genetických inštrukcií.

Dokazuje to, že život môže existovať s obmedzeným genetickým kódom. Pripravuje sa tak pôda pre mikroorganizmy, ktorých biologické mechanizmy sú určené na výrobu liekov a užitočných materiálov, prípadne na pridávanie nových funkcií, ako je napríklad odolnosť proti vírusom.

Pred vytvorením buniek so syntetickou verziou zmeneného genómu výskumníci počas dvojročného úsilia prečítali a prepracovali DNA baktérie Escherichia coli (E coli). Genóm vytlačený na hárkoch formátu A4 zaberá 970 strán, je to teda vôbec najväčší genóm, aký vedci vytvorili.

Tím pracoval na počítači, bádatelia prešli celou DNA mikroorganizmu a urobili 18 000 úprav. Prepracovaný genetický kód bol potom chemicky syntetizovaný a kúsok po kúsku pridaný do E. coli, kde nahradil prirodzený genóm organizmu. Výsledkom je mikrób s úplne syntetickým a radikálne zmeneným kódom DNA. Označili ho ako  Syn61, je o niečo dlhší, než je obvyklé, rastie pomalšie, ale napriek tomu žije.

Vedci veria, že takéto dizajnérske formy života by sa mohli hodiť. Pretože ich DNA je odlišná, invázne vírusy sa budú snažiť šíriť do nich, čo ich urobí účinnými proti vírusom. Otvára sa tak možnosť prepisovania genómov baktérií používaných na výrobu všetkého – od liekov po potraviny. Stáva sa totiž, že bakteriálne kultúry používané vo farmaceutickom priemysle sú kontaminované vírusmi alebo inými mikróbmi. Takéto vírusové infekcie stoja každý rok milióny dolárov.

Zdroj: theguardian.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Ľahká kovová pena zastaví projektil rovnako účinne ako oceľový pancier

10.06.2019 00:20

Kompozitné kovové peny (CMF – composite metal foam) sú prísľubom nových pancierov pre obrnené vozidlá, ktoré môžu zastaviť projektil rovnako ako oceľ, no pritom budú mať len polovičnú hmotnosť. Tento ...

Výskum

Deti s upravenými génmi pomocou CRISPR môžu zomrieť skôr

06.06.2019 00:00

Keď čínsky vedec He Jiankui vytvoril prvé deti s upravenými génmi, sníval o zlepšení sveta. Veril, že genetická zmena, ktorú urobil dvojčatám narodeným v minulom roku, ich ochráni pred HIV. Namiesto t ...

Výskum

Americký Pentagon pripravuje projekt na ovládanie zbraní myšlienkami

05.06.2019 00:15

Americký Pentagon venuje veľkú pozornosť výskumu mozgu. Agentúra ministerstva obrany pre pokročilé výskumné projekty DARPA vyvíja technológiu, ktorá môže komunikovať priamo s ľudským mozgom. Cieľom vý ...

q

1 Comments

  1. tik tak ... reakcia na: Umelý život? Vedci vytvorili baktérie so syntetickým genómom
    20.5.2019 07:05
    otazka je jasna ... kedy z toho bude zbran?
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button