Image
20.5.2019 1 Comments

Umelý život? Vedci vytvorili baktérie so syntetickým genómom

Vedci  z laboratória molekulárnej biológie na Cambridgeskej univerzite vytvorili prvý živý organizmus na svete, ktorý má úplne syntetický a výrazne zmenený kód DNA. Laboratórny mikrób patrí do kmeňa baktérií, ktoré sa normálne nachádzajú v pôde a v ľudských črevách. Je podobný svojim prirodzeným bratrancom, ale má menší súbor genetických inštrukcií.

Dokazuje to, že život môže existovať s obmedzeným genetickým kódom. Pripravuje sa tak pôda pre mikroorganizmy, ktorých biologické mechanizmy sú určené na výrobu liekov a užitočných materiálov, prípadne na pridávanie nových funkcií, ako je napríklad odolnosť proti vírusom.

Pred vytvorením buniek so syntetickou verziou zmeneného genómu výskumníci počas dvojročného úsilia prečítali a prepracovali DNA baktérie Escherichia coli (E coli). Genóm vytlačený na hárkoch formátu A4 zaberá 970 strán, je to teda vôbec najväčší genóm, aký vedci vytvorili.

Tím pracoval na počítači, bádatelia prešli celou DNA mikroorganizmu a urobili 18 000 úprav. Prepracovaný genetický kód bol potom chemicky syntetizovaný a kúsok po kúsku pridaný do E. coli, kde nahradil prirodzený genóm organizmu. Výsledkom je mikrób s úplne syntetickým a radikálne zmeneným kódom DNA. Označili ho ako  Syn61, je o niečo dlhší, než je obvyklé, rastie pomalšie, ale napriek tomu žije.

Vedci veria, že takéto dizajnérske formy života by sa mohli hodiť. Pretože ich DNA je odlišná, invázne vírusy sa budú snažiť šíriť do nich, čo ich urobí účinnými proti vírusom. Otvára sa tak možnosť prepisovania genómov baktérií používaných na výrobu všetkého – od liekov po potraviny. Stáva sa totiž, že bakteriálne kultúry používané vo farmaceutickom priemysle sú kontaminované vírusmi alebo inými mikróbmi. Takéto vírusové infekcie stoja každý rok milióny dolárov.

Zdroj: theguardian.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Terraskop – planetárny ďalekohľad využívajúci atmosféru ako obrovskú šošovku

15.08.2019 00:10

Teleskopy sú drahé zariadenia. Obrovský Magellanov teleskop, ktorý sa práve pripravuje v púšti Atacama v Čile, bude mať 25-metrové zrkadlo za cenu približne 1 miliardy dolárov. Navrhovaný tridsaťmetr ...

Výskum

3D tlačené mini roboty môžu byť užitočné, hoci sú takmer neviditeľné

15.08.2019 00:02

Vedci usilovne pracujú na malých robotoch, ktoré môžu vykonávať rozličné činnosti. V spoločnosti Georgia Tech napríklad vytvorili drobné roboty, ktoré budú môcť jedného dňa pracovať v skupinách a napr ...

Výskum

Ako bioatrament na 3D tlač srdca poslúži kolagén

14.08.2019 00:15

Zasa sme o krôčik bližšie k splneniu sna o 3D tlači transplantátov zachraňujúcich ľudské životy. Tím z Univerzity Carnegie Mellon v USA vyvinul technológiu na 3D tlač z kolagénu, čo by mohlo viesť k ...

q

1 Comments

  1. tik tak ... reakcia na: Umelý život? Vedci vytvorili baktérie so syntetickým genómom
    20.5.2019 07:05
    otazka je jasna ... kedy z toho bude zbran?
    Reagovať

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá