Špionážny „umelý mozog“ Sentient má predpovedať potenciálne akcie protivníka

Technológie
0

Americká spravodajská agentúra v tichosti pracuje na vysoko tajnom špionážnom satelitnom systéme s umelou inteligenciou, akomsi vševidiacom umelom mozgu na oblohe. Ako prvý na to upozornil web The Verge, ktorý požiadal  Národný úrad pre prieskum (National Reconnaissance Office – NRO) o ďalšie informácie o záhadnom projekte s názvom Sentient. Na rozdiel od CIA a NSA je NRO relatívne neznámy úrad a úspešne sa vyhýba tomu, aby sa dostal do centra pozornosti médií.

Web dostal k dispozícii množstvo dokumentov o kedysi prísne tajnom programe. Hoci konkrétnych faktov je v nich pomenej, odhaľujú, že NRO vyvíja systém AI, ktorý by bol schopný spojiť veľké množstvo informácií so satelitnými údajmi, aby získal poznatky o všetkom, počnúc ľuďmi a populáciou až po informácie o vojnových zónach či nepriateľských letiskách. Umelá inteligencia by mohla kombinovať satelitné snímky so všetkými druhmi dát, či už ide o environmentálne senzory, alebo informácie zo sociálnych sietí, aby tak získala v reálnom čase prehľad o svete pod sebou.

Karen Furgerson z NRO prezradila, že Sentient „katalogizuje normálne vzorce, deteguje anomálie a pomáha predpovedať a modelovať potenciálne akcie protivníka“. V skutočnosti o tom, čo Sentient robí a ako to robí, je známe len veľmi málo. NRO tvrdí, že civilné obyvateľstvo by sa pre tento dohľad nemalo znepokojovať, pretože projekt sa prísne riadi nariadeniami o tom, aké spravodajské informácie môžu orgány legálne zhromažďovať o ľuďoch v USA.

Zdroj: theverge.comiflscience.com.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia mozog AI satelit Digital dáta ochrana bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať