Umelá sietnica umožní obnovu zraku

0

Vedci zo Stanfordovej univerzity a izraelskej univerzity Bar-Ilan tvrdia, že našli spôsob umožňujúci obnoviť zrak u pacientov, ktorí trpia jednou z najbežnejších príčin slepoty, degeneráciou makuly. Ich výskum, publikovaný v časopise Current Biology, ukázal, že mozgy nevidiacich, ktorým sa implantuje umelá sietnica, môžu byť schopné spracovať informácie z implantátu a úspešne ich integrovať do podnetov pochádzajúcich z iných častí sietnice. Makulárna degenerácia spôsobuje oslepnutie miliónov ľudí v západnom svete.

Je to najbežnejšia príčina straty zraku u ľudí vo veku nad 50 rokov. Hoci na toto ochorenie zatiaľ neexistuje liečba, zlepšenie by mohli znamenať implantáty umelej sietnice. Sietnica obsahuje svetelné receptory (fotoreceptory), ktoré absorbujú svetlo. Informácie sa potom spracúvajú a prenášajú do mozgu. Makula, centrálna oblasť sietnice, spracúva väčšinu informácií, ktoré sa dostávajú do mozgu z oka, čo umožňuje človeku vidieť pri čítaní a šoférovaní, rozpoznávať tváre a pod.  V periférnej oblasti sietnice je videnie 10 až 20-krát menej presné.

Pri degenerácii makuly dochádza k porušeniu stredu sietnice, zatiaľ čo periférne videnie zostáva zachované. Ak dôjde k poškodeniu vrstiev fotoreceptorov v sietnici, môže sa implantovať umelá sietnica - zariadenie vyrobené z malých elektród s hrúbkou menšou ako vlas. Pacienti s implantovanou umelou sietnicou majú kombináciu umelého centrálneho videnia a normálneho periférneho videnia. Vedci študovali, ako mozog spracúva túto kombináciu umelého a prirodzeného videnia a či dokáže správne integrovať tieto dva druhy informácií. Je to dôležité na obnovu zraku u nevidiacich pacientov.

Štúdia však má aj iné potenciálne aplikácie, pretože v podstate ide o určitý druh interakcie človek – stroj. Výskumníci preto voperovali hlodavcom implantáty podobné tým, ktoré boli vytvorené pre ľudí, a študovali ich mozgovú aktivitu. Protetická sietnica bola zložená z desiatok malých solárnych článkov a elektród. Ukázalo sa, že schopnosť základného spracovania vizuálneho kortexu sa zachováva a mozog je schopný kombinovať umelé a prirodzené signály. To umožní lepšiu obnovu zraku u pacientov s makulárnou degeneráciou implantovaním protetických zariadení do sietnice.

Zdroj: timesofisrael.com.

Redakcia

Všetky autorove články
technika stroj veda vyskum zdravie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať