Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Šachový veľmajster Gary Kasparov predpovedá, že umelá inteligencia zruší 96 % pracovných miest

Spoločenské dopady
2

Počítačoví odborníci kedysi predpovedali, že stroje nikdy neporazia človeka v strategických hrách, pretože ľudská vynaliezavosť by vždy triumfovala aj nad brutálnou výpočtovou silou. No v roku 1997 počítač IBM Deep Blue porazil šachového veľmajstra Garyho Kasparova. Po Kasparovovej prehre experti povedali, že šach je príliš ľahký a v hre go by nás stroje nedokázali prekonať. Potom prišiel rok 2016 a počítač AlphaGo spoločnosti Deep Mind dokázal v zápase so šampiónom Lee Sedolom, že sa opäť mýlili.

V roku 2019 Sedola skončil svoju kariéru s odôvodnením, že aj keby sa stal hráčom číslo jeden, vždy je tu umelá inteligencia, „entita, ktorú nemožno poraziť“. Potom experti tvrdili, že v hrách, ako je poker, kde stratégia môže byť prekonaná ľudskou tvorivosťou, stroje nemajú šancu. A onedlho nás umelá inteligencia porazila aj v pokri. História nám teda ukazuje, že stroj môže byť vyvinutý tak, aby prekonal človeka pri akejkoľvek úlohe. No Kasparov, ktorý mal viac ako dve desaťročia na to, aby premýšľal o svojej prehre, vníma umelú inteligenciu ako príležitosť na spoluprácu, nie ako budúceho vládcu alebo utláčateľa.

Predpovedá, že AI v nasledujúcich rokoch zruší 96 percent všetkých ľudských pracovných miest (tie, ktoré si nevyžadujú ľudskú tvorivosť). Nie je to však pochmúrna predpoveď, významný technologický pokrok v každej ére zruší veľa pracovných miest, ale vytvárajú sa nové. Skutočnou výzvou je podľa Kasparova vytvorenie nových pracovných miest, ktoré sa zameriavajú na ľudskú tvorivosť, pracovných miest, ktoré zdôraznia naše silné stránky. Kasparov sám seba označuje za „prvého znalostného pracovníka, ktorého práca bola ohrozená strojom“.

Urýchlením vývoja však veľa pracovníkov, ktorí sa doteraz spoliehali na svoje zručnosti, príde o prácu a značné percento ľudí zostane bez možnosti príjmu. Podľa Kasparova nastal čas, aby vlády zvážili univerzálny základný príjem. A nie je sám, kto si to myslí. Bývalý prezidentský kandidát USA Andrew Yang vo svojej kampani sľuboval, že uvedie krajinu do éry AI tým, že každému dospelému občanovi poskytne mesačnú „dividendu slobody“ vo výške 1000 dolárov.

Zdroj: thenextweb.com.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI buducnost

2 komentáre

deeementi v pc-hnoji hned v nadpise klamu! reakcia na: Šachový veľmajster Gary Kasparov predpovedá, že umelá inteligencia zruší 96 % pracovných miest

28.2.2020 01:02
Ine ako kritiku si hnojacka redakcia ako vy nezasluzite.
Reagovať

ale reakcia na: Šachový veľmajster Gary Kasparov predpovedá, že umelá inteligencia zruší 96 % pracovných miest

27.2.2020 18:02
da sa to uplne jednoduchsie vyriesit. A vraj aki su tito vysoko inteligentni ludia kreativny. Vraj univerzalny zakladny plat. A naco? Lepsie by bolo zrusit peniaze uplne. Kredit nech sa pouziva iba pri obchodnych prevodoch a ked ludia dostanu plat zadarmo, tak to radsej im dajte zadarmo najest a strechu nad hlavou. Platenim tohoto platu sa vytvori iba extra krok, ktori je zbytocny.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať