Image
31.10.2019 2 Comments

Umelá inteligencia zmení každú prácu a zvýši dopyt po tvorivých schopnostiach

Podľa novej štúdie umelá inteligencia pravdepodobne zmení spôsob vykonávania každej práce. Eliminuje práce súvisiace s opakujúcimi sa úlohami, ale zároveň zvýši potrebu tvorivého myslenia. Tieto zistenia obsahuje správa MIT-IBM Watson AI Lab s názvom Budúcnosť práce: Ako nové technológie menia úlohy. S rozširujúcou sa automatizáciou a využívaním AI rastú obavy z toho, ako tieto trendy narušia súčasný trh práce.

Zatiaľ čo niektorí tvrdia, že AI a automatizácia budú rušiť pracovné miesta, iní tvrdia, že vznikajúce technológie budú tvorcami nových pracovných pozícií. Autori štúdie IBM-MIT použili strojové učenie na analýzu 170 miliónov pracovných miest v USA v rokoch 2010 až 2017. Zistili, že z 18 500 pracovných úloh klesol za sedem rokov ich počet o 3,7 %, čo nie je radikálny pokles. Tieto úlohy prevzala AI alebo systémy strojového učenia. Medzi úlohy, ktoré sa najčastejšie odovzdávajú automatizovaným systémom, patria bežné, opakujúce sa práce.

V správe sa však uvádza, že zavádzanie AI zvýši potrebu „jemných zručností“, činností, ktoré si vyžadujú intelektuálne schopnosti a analýzu. Štúdia tvrdí, že hodnotnejšími a lepšie platenými sa stanú pracovné miesta, ktoré vyžadujú flexibilitu, zdravý úsudok či hovorené jazykové znalosti. Vyššie platy budú najmä na pracovných miestach vyžadujúcich vysokú úroveň finančných znalostí, zručnosti v oblasti grafického dizajnu, ale zvýšia sa aj mzdy za servisné práce, ako je kaderníctvo či fitnes trénerstvo. 

Zdá sa, že z krátkodobého hľadiska sú najviac ohrození pracovníci na stredných pracovných pozíciách. Práve tu najviac úloh preberá AI. Štúdia poznamenáva, že tempo týchto zmien je spočiatku relatívne pomalé, no transformácia sa v nasledujúcich rokoch zrýchli. V súčasnosti tak zamestnanci aj zamestnávatelia majú čas pripraviť sa na zmeny. Firmy by mali prepracovať svoje programy v oblasti ľudských zdrojov a prehodnotiť spôsob, ako školia zamestnancov. Zamestnanci by zasa mali absolvovať školenia, ktoré prehĺbia ich schopnosti tvorivého myslenia.

Zdroj: venturebeat.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

FIFA plánuje využiť umelú inteligenciu na pískanie ofsajdov

13.02.2020 00:20

Medzinárodná futbalová federácia chce použiť umelú inteligenciu v nádeji, že bude môcť lepšie identifikovať postavenie mimo hry pomocou systému videorozhodcu (VAR - Video Assistant Referee). V súčasno ...

Technológie 7

Niečo pre ostreľovačov. Smart puška vystrelí iba v prípade, ak je zásah istý

04.02.2020 00:10

Americká armáda v súčasnosti vyhodnocuje doterajšie výsledky projektu vývoja špeciálnej smart pušky. Tá vystrelí iba v prípade, ak jej softvér vyhodnotí, že projektil zasiahne svoj cieľ. Podľa servera ...

Technológie

Liečba založená na umelej inteligencii sa má prvýkrát použiť na ľuďoch

03.02.2020 00:10

Molekula lieku vytvorená pomocou umelej inteligencie sa prvý krát v histórii použije na testoch s ľuďmi. Liek bol vytvorený v spolupráci medzi britským startupom Exscientia a japonskou farmaceutickou ...

2 Comments

 1. Blbosť reakcia na: Umelá inteligencia zmení každú prácu a zvýši dopyt po tvorivých schopnostiach
  31.10.2019 07:10
  Vždy mi prídu choré tieto štúdie o nezmenenej zamestnanosti. Takže tie plné autobusy ľudí k montážnym linkám sa premenia do IT-čkárov a ľudí programujúcich spomínanú AI? Tak to sú celkom blbí, že už teraz nerobia niekde v kancli za dvojnásobné platy.
  Proste je to celé somarina, áno, bude potreba nových pozícií, ale ľudia, ktorých AI o prácu pripraví, nebudú schopní zaplniť tie miesta a iné miesta pre nich nebudú.
  Reagovať
  • RE: Blbosť reakcia na: Blbosť
   31.10.2019 10:10
   tak tak, preto ich chlacholia kadejakymi akymito studiami ze pohodicka budu nove pracovne miesta a vy vsetci jak tam stojite pri tej linke a nieviete si v pocitaci poziet ani email alebo za pokladnou budete potom uz iba posedavat, pit kavicku a davat pozor na roboty. Ako? to vas nemusi trapit, vy len dalej robte a nechajte to na nas. Kym niesu pripraveni na nasadenie robotov a vyrazit ludi na dlazbu tak si nemozu dovolit ist do debaty co potom, ake pozicie a hlavne kolko novych pozicii s akymi zrucnostami lebo zrazu by sa kazdy clovek schopny transformovat zamyslel a isiel robit nieco ine ak by mohol. Potom uz bude neskoro sa transformovat ked nebudes mat co do ust a na ulicu sa vyrutia tisice ludi bez prace, kto ti zaplati preskolenie na inu poziciu ak vobec nieco bude? Nejaka zakladna mzda pre kazdeho kto pride o pracu co sa tu omiela? a z coho? Korporacie si nasadenim robotiky chcu zdvihnut zisky a nie len presunut prachy do dani a dalej platit tisice ludi sediacich doma. Este bude veselo :)
   Reagovať

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá