Umelá inteligencia vie lepšie predpovedať infarkt ako lekári

0

Výskumníci z Nottinghamskej univerzity preukázali, že algoritmy strojového učenia by mohli lepšie predpovedať riziká kardiovaskulárnych ochorení než medicínske modely, ktoré sa používajú v súčasnosti. V štúdii boli zaradené štyri algoritmy: „náhodný les“, logistická regresia, zvyšovanie gradientu a neurónové siete.

Tím pozostávajúci z lekárov a počítačových vedcov použil dátový set zahŕňajúci údaje viac ako 378 000 pacientov z takmer 700 zdravotníckych zariadení v Spojenom kráľovstve. Ukázalo sa, že všetky štyri algoritmy dosiahli vyššiu predikčnú presnosť v porovnaní so zavedenou metodikou predikcie. Zlepšenie sa pohybovalo v rozmedzí 1,7 až 3,6 percenta. Najúspešnejšie boli neurónové siete, kde zlepšenie presnosti predpovedí dosiahlo 7,6 %.

„Kardiovaskulárne ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete,“ povedal Dr.

Stephen Weng z Národného inštitútu pre výskum zdravia pri Nottinghamskej univerzite. „Naša štúdia ukazuje, že umelá inteligencia by mohla výrazne pomôcť v boji proti nim tým, že zvýši počet pacientov, ktorí budú presne určení ako vysoko rizikoví, čím sa umožní včasný zásah lekára, aby sa zabránilo závažným udalostiam, ako je zastavenie srdca a mŕtvica.“

Na základe výsledkov štúdie je tím presvedčený, že techniky umelej inteligencie a strojového učenia zohrajú kľúčovú úlohu pri doladení stratégií na riadenie rizík u jednotlivých pacientov.

Zdroj: Digitaltrends

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať