Image
17.6.2016 0 Comments

Umelá inteligencia už dokáže vytvoriť realistický zvuk a vie aj oklamať ľudský sluch

Vedci z MIT použili strojové učenie a tisícky príkladov a naučili umelú inteligenciu vytvoriť zvuk, ktorý zodpovedá realite.

Vo videu možno vidieť človeka udierajúceho palicou na rôzne predmety, pričom počuť aj príslušný zvuk. Ľudia zapojení do testu mali rozlišovať, či ide o zvuk vytvorený algoritmom alebo skutočný. Ukázalo sa, že vytvorený zvuk bol niekedy na nerozoznanie od skutočného a umelá inteligencia vedela oklamať ľudí.

Tím použil techniku z oblasti „hlbokého učenia“ (deep learning), v ktorej sa používa obrovské množstvo dát a počítač v nich má nájsť určité vzory. Na trénovanie algoritmu na tvorbu zvuku využili asi 1000 videí a 46-tisíc zvukov reprezentujúcich údery na rôzne objekty, škrabkanie, štuchnutie paličkou a pod. Úlohou algoritmu bolo potom rekonštruovať zvuky a analyzovať ich výšku, hlasitosť a ďalšie faktory.

„Pri predikcii zvuku v novom videu algoritmus sleduje zvukové vlastnosti každej snímky v rámci tohto videa a priraďuje k nim najviac podobné zvuky zo svojej databázy,“ vysvetľuje doktorand Andrew Owens, vedúci autor štúdie. „Potom systém tieto kúsky zvuku skladá a vytvorí jeden súvislý zvuk.“ Algoritmus tak dokáže úspešne simulovať rôzne zvuky, ako je búchanie, klopkanie či cvakanie.

Výskumníci hovoria, že ich projekt je viac než len obyčajný počítačový trik a mohol by sa využiť na automatickú výrobu zvukových efektov pre filmy a televízne relácie, ale takisto pomôcť robotom lepšie pochopiť vlastnosti objektov. Zatiaľ však má technológia isté obmedzenia, pretože dokáže simulovať len zvuk, ktorý je priamo spojený s vizualizáciou.

Celá štúdia je k dispozícii na arXiv:1512.08512.

Zdroj: dailymail.co.uk

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Fotogrametria v praxi: Japonský nadšenec premenil 2D fotografie na neskutočné 3D videá

21.01.2020 00:02

Istý japonský fanúšik fotogrametrie s prezývkou Photogrammetrer Eiji zverejnil na svojom účte na Twitteri 3D videá z tokijských ulíc, ktoré vytvoril iba z 2D fotografií. Výsledky sú neuveriteľné. Ohro ...

Technológie

3D tlačený elektrický skúter môže plávať pod vodou rýchlosťou až 20 km/h

20.01.2020 13:30

Nemecká spoločnosť Jamade predstavila ľahký elektrický vodný skúter Amazea, ktorý je tvarovaný podľa anatómie delfínov, je vyrobený z biologicky odbúrateľných materiálov a dokáže jazdiť pod vodou. Oko ...

Technológie

Niečo pre profíkov. Viete, čo je RTX Studio?

21.01.2020 00:10

Špeciálny projekt Využívať na niektoré všeobecné výpočty prostriedky grafickej karty je možné už viac než dekádu. Mnohé úlohy, ktoré kedysi obstarávalo výhradne CPU, sú už pomerne dlho schopné na seb ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá