Image
29.9.2019 0 Comments

Umelá inteligencia pre dobro Slovenska!

Slovenská republika sa radí medzi krajiny, ktoré azda najviac ovplyvní vývoj umelej inteligencie. Veľká vlna globalizácie ustupuje a obchodné bariéry sa zvyšujú. Strata pracovných miest sa možno nateraz zmiernila, ale môže sa objaviť nová hrozba zamestnanosti. Rýchlo sa meniace nové technológie vystavia pomerne dobre platené pracovné miesta novej konkurencii. Roboty, algoritmy a umelá inteligencia k nám prichádzajú síce postupne, ale už dnes spôsobujú zmenu. Treba sa preto umelej inteligencie skutočne báť? Nie, pretože prináša zmenu, ktorá prináša presnejšiu diagnostiku chorôb, zvyšuje kvalitu zdravotnej starostlivosti, zvyšuje bezpečnosť a ponúka príležitosť na riešenie globálnych problémov našej planéty. 

Výskumy ukazujú, že až 70% pracovných miest na Slovensku bude do 10 rokov významne zmenených. „Machine learning (strojové učenie) a umelá inteligencia zmenia charakter takmer každého zamestnania, prinesú však nové možnosti a vytvoria pracovné profily, o ktorých sme doposiaľ ani nesnívali. Výzvou bude nielen dokonalé osvojenie si tejto zmeny, ale taktiež chuť učiť sa a spolupracovať so strojmi,hovorí Nima Motazed, výkonný riaditeľ Swiss Re Slovensko.  

Technológie na báze umelej inteligencie majú obrovský potenciál posilniť ľudskú vynaliezavosť, aby pomohli zlepšovať životy nás všetkých. „Dnes už na celom svete vznikajú riešenia na báze umelej inteligencie, ktoré pomáhajú zlepšovať náš život. Napríklad zrakovo postihnutým ľuďom pomáha rozpoznávať okolie bezplatná zvuková aplikácia Seeing AI, farmárom umožňuje analýza dát zvýšiť udržateľnú výrobu potravín či riešenie slovenskej firmy Sensoneo umožňuje monitorovanie a efektívny vývoz odpadu,uvádza generálny riaditeľ Microsoft Česká republika a Slovensko Rudolf Urbánek.  

Aj preto bude v transformácii na nové zručnosti budúcnosti potrebná intenzívnejšia spolupráca vlády, vzdelávacieho systému, podnikateľskej komunity, ale aj záujem jednotlivcov v procese adaptácie na zmeny. „Umelá inteligencia už dnes významne ovplyvňuje naše životy, fungovanie spoločnosti a ekonomiku. Tento vplyv je revolučný a exponenciálny. Ako každá významná zmena prinesie úžitok pripraveným a stratu tým druhým. Slovensko musí do tejto oblasti investovať rozumne a inovatívne cez našu výskumnú a podnikateľskú elitu. Musí zároveň na túto zmenu pripraviť všetkých občanov prostredníctvom kvalitného a reformovaného vzdelávania, lebo táto revolučná zmena sa dotkne nás všetkých,hovorí generálny riaditeľ Joint Research Centre Vladimír Šucha.

 Firmy na Slovensku si uvedomujú obrovský potenciál umelej inteligencie. Michal Hudec, manažér vývoja aplikácií/softwaru spoločnosti Adient v tejto súvislosti uvádza:Umelú inteligenciu už dnes využíva viacero firiem na Slovensku pri zefektívňovaní interných procesov, napríklad pri správe finančných dát či riešení formulárových požiadaviek. V najbližšej dobe očakávame, že umelú inteligenciu budú firmy využívať na vybavenie ďalších nenáročných a opakujúcich sa úloh, čo im prinesie aj očakávané úspory."

 Konferenciu pod záštitou Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku zorganizovala Americká obchodná komora v SR v spolupráci so slovenským centrom pre výskum umelej inteligencie slovak.AI. “Americká obchodná komora v SR už od roku 2018 intenzívne diskutuje na tému umelej inteligencie a verejných dátových setov, čo vyústilo do vytvorenia slovak.AI platformy, ktorej misiou je zjednotiť zamestnávateľov, akademických a výskumných pracovníkov a verejné inštitúcie s cieľom maximálne využiť potenciál umelej inteligencie pre podporu hospodárskeho rastu na Slovensku. Rozvoj umelej inteligencie je pre ďalšie napredovanie Slovenska kľúčové a znamená akceleráciu digitalizácie priemyslu, poľnohospodárstva, inovácií v oblasti zdravotníctva a ďaľších odvetví slovenskej ekonomiky,uzatvára Gabriel Galgóci, Prezident Americkej obchodnej komory v SR.

Hlavnými partnermi konferencie boli spoločnosti Adient, Microsoft a Swiss Re. Podujatie podporili spoločnosti Dell, HB Reavis, IBM Academy a SAP a taktiež ASBIS, AT&T, Slovnaft, T-Systems a Tatra Banka. In-kind partneri CARSEN, eDocu, DoubleTreebyHilton a Hurricane. Cieľom konferencie bolo poukázať na fakt, že umelú inteligenciu netreba vnímať ako hrozbu, ale ako perspektívnu oblasť, ktorá nám môže pomôcť vo viacerých oblastiach nášho života. 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Facebook naučil umelú inteligenciu matematiku a riešiť diferenciálne a integrálne rovnice

16.01.2020 00:15

Facebook vyškolil svoju umelú inteligenciu na riešenie najťažších matematických problémov. V skutočnosti naučil neurónovú sieť vidieť komplexné matematické rovnice „ako druh jazyka a potom ich riešiť ...

Technológie

Video: Triedič lego kociek ovládaný umelou inteligenciou

02.01.2020 00:08

Ak chcete urobiť poriadok vo svojej zbierke lego kociek, iste by sa vám hodil doma tento stroj, ktorý by vykonal prácu za vás. Je postavený takmer výlučne z lego súčastí (okrem toho obsahuje ešte Rasp ...

Technológie

Umelá inteligencia DeepMind Dreamer sa učí podľa minulosti predpovedať budúcnosť

31.12.2019 00:00

Niektoré systémy umelej inteligencie dosahujú ciele na základe minulých skúseností. Zovšeobecňujú ich na nové situácie a prostredia, s ktorými sa predtým nestretli. Ukázalo sa, že reinforcement learni ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá