SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 Advertisement

Umelá inteligencia „oživila“ Salvadora Dalího

Technológie
0

Návštevníkov múzea v St. Petersburgu na Floride bude vítať digitálne oživená simulácia Salvadora Dalího. Je vytvorená pomocou strojového učenia a technológií deepfake a naprogramovaná tak, aby komunikovala rôznymi spôsobmi – od komentovania aktuálneho počasia až po zhotovenie selfie s návštevníkom.

Projekt s názvom Dali Lives vznikol pri príležitosti 115. výročia narodenia legendárneho surrealistického umelca. Na vytvorenie jeho digitálne generovaného vzhľadu algoritmus AI analyzoval stovky rozhovorov, aby sa naučil jedinečné pohyby a výrazy umelcovej tváre. Pomohli mu aj videá s hercom fyzicky podobným Dalímu, natočené v rôznych scenároch. Potom technológia známa ako deepfake bez problémov zasadila umelo vytvorenú Dalího tvár na telo herca.

Pri hlasových nahrávkach poslúžili ako podklad citácie a rozhovory s Dalím. Vzniklo tak viac ako 100 unikátnych klipov, siahajúcich od úvah o vlastnom živote až po komentovanie počasia. Dalího digitálna reinkarnácia bude vítať návštevníkov pri vstupe do múzea a pri odchode im ponúkne možnosť zhotovenia rozlúčkovej selfie. Návštevníci si ju môžu „vyčariť“ na rozmernej obrazovke v životnej veľkosti jednoduchým stlačením tlačidla.

V posledných rokoch sa horlivo diskutuje o digitálnom oživovaní mŕtvych osobností. Za pomoci technológií dnes možno vytvoriť fotorealistické simulácie kohokoľvek, kto je zachytený na fotografiách či filmoch. Ako jeden z prvých na tento trend pamätal vo svojom závete Robin Williams, ktorý obmedzil posmrtné použitie svojej podoby a obrázkov.

Osoba Salvadora Dalího sa však dokonale hodí k myšlienke digitálnej reinkarnácie. Raz sa umelec vyjadril, že dúfa, že po jeho smrti budú ľudia v kaviarňach hovoriť: „Dali zomrel, ale nie úplne.“

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI Digital dáta umenie dizajn displej

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať