Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Umelá inteligencia našla potenciálny nový liek iba za 21 dní

Výskum a vývoj
0

Uvedenie nového lieku na trh je veľmi nákladné a časovo náročné, pričom drvivá väčšina kandidátov zlyhá ešte vo fáze testovania. Niet divu, že na urýchlenie tohto procesu sa už využíva aj umelá inteligencia. Tímu farmaceutického AI startupu Insilico Medicine, v spolupráci s vedcami z University of Toronto, trvalo 21 dní, aby vytvorili 30 000 návrhov molekúl, ktoré sa zameriavajú na proteín spojený s fibrózou (súvisí so zjazvením tkanív).

Šesť z týchto molekúl syntetizovali v laboratóriu a dve následne testovali priamo v bunkách; pričom najsľubnejšia bola testovaná na myšiach. Úlohou systému je skúmať predchádzajúci výskum a patenty na molekuly, o ktorých je známe, že pôsobia proti zameraniu liečiva – pričom je potrebné, aby zároveň uprednostňoval nové štruktúry, ktoré by sa mohli syntetizovať v laboratóriu. Tento proces je podobný postupu, ktorý by pri hľadaní nových liečiv vykonal aj „ľudský chemik“, ale trvá mu to oveľa dlhšie – v tomto prípade 46 dní.

Vedci dospeli k záveru, že umelo vytvorená molekula je odolná voči bielkovinám a vykazuje vlastnosti podobné liekom. Aj keď výskum vyzerá sľubne, stále je vo fáze konceptu. Nachádzame sa ešte ďaleko od vytvárania liekov navrhnutých umelou inteligenciou, natož ich predaja pacientom.

Výskum bol publikovaný v Nature Biotechnology.

Zdroj: echnologyreview.com.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia zdravie AI technológie veda vyskum liecba

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať