Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Umelá inteligencia nVidie dokáže meniť počasie, ročné obdobie či dennú dobu na fotografiách

Technológie
1

Chcete zmeniť zimnú fotografiu na letnú alebo dennú snímku na nočnú? Možno v budúcnosti si to bude vyžadovať len jedno kliknutie.

Výskumníci spoločnosti NVIDIA použili dvojicu generatívnych konfliktných sietí (generative adversarial network – GAN) a metódu tzv. nekontrolovaného učenia (unsupervised learning) na vytvorenie prekladovej siete typu image-to-image, ktorá by umožnila skrátiť čas výcviku umelej inteligencie.

blogovom príspevku vedci vysvetľujú, ako svoje siete GAN vyškolili na rôznych súboroch údajov, pričom však zdieľali „predpoklad latentného priestoru“, čo umožňuje vytváranie obrázkov tým, že prenesú znázornenie obrázka z jednej siete na druhú. Siete tak dokázali vcelku vierohodne transformovať snímku zhotovenú v zime na letnú fotografiu.

Vďaka tomuto postupu by si trénovanie neurónových sietí vyžadovalo menej označených dát. Napríklad autonómne vozidlá by si tak mohli natrénovať údaje raz a potom by boli simulované v rôznych virtuálnych podmienkach – pri slnečnom či zamračenom počasí, snežení, v daždi, v noci a pod.

NVIDIA takisto ukázala, ako by sa obraz domácej mačičky mohol použiť na vytváranie snímok levov, tigrov či púm.

Zatiaľ čo pri transformácii obrázkov s vysokým rozlíšením na nízke alebo naopak môžete neurónovú sieť „nakŕmiť“ fotografiami s vysokým rozlíšením a ich náprotivkami s nízkym rozlíšením, pri premene daždivej scény na slnečnú je ťažké nájsť presné páry. Preto výskumníci použili nekontrolované učenie.

„Naučili sme umelú inteligenciu transformovať obrázok z jednej sféry do druhej bez toho, že by vo výcvikovom dátovom sete boli korešpondujúce obrázky z oboch sfér,“ vysvetľujú výskumníci.

Viac podrobností o tomto projekte nájdete na webovej stránke NVIDIA.

Zdroj: zdnet.competapixel.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia NVIDIA foto

1 komentár

Buducnost? reakcia na: Umelá inteligencia nVidie dokáže meniť počasie, ročné obdobie či dennú dobu na fotografiách

12.12.2017 14:12
Neviem či sa chcem dožit tejto buducnosti. Už teraz ma človek problem rozpoznat realné od photoshopu,neviem čo bude,keď sa do toho zapojí AI a správne vytvorý každý detail (bez chýb). Nedajbože keď bude super PC do vrecka + bateria a toto všetko bude zvládat v realnom čase cez okuliare. Fantázia? Nie,blízká realita...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať