
Umelá inteligencia nVidie dokáže meniť počasie, ročné obdobie či dennú dobu na fotografiách
Chcete zmeniť zimnú fotografiu na letnú alebo dennú snímku na nočnú? Možno v budúcnosti si to bude vyžadovať len jedno kliknutie.
Výskumníci spoločnosti NVIDIA použili dvojicu generatívnych konfliktných sietí (generative adversarial network – GAN) a metódu tzv. nekontrolovaného učenia (unsupervised learning) na vytvorenie prekladovej siete typu image-to-image, ktorá by umožnila skrátiť čas výcviku umelej inteligencie.
V blogovom príspevku vedci vysvetľujú, ako svoje siete GAN vyškolili na rôznych súboroch údajov, pričom však zdieľali „predpoklad latentného priestoru“, čo umožňuje vytváranie obrázkov tým, že prenesú znázornenie obrázka z jednej siete na druhú. Siete tak dokázali vcelku vierohodne transformovať snímku zhotovenú v zime na letnú fotografiu.
Vďaka tomuto postupu by si trénovanie neurónových sietí vyžadovalo menej označených dát. Napríklad autonómne vozidlá by si tak mohli natrénovať údaje raz a potom by boli simulované v rôznych virtuálnych podmienkach – pri slnečnom či zamračenom počasí, snežení, v daždi, v noci a pod.
NVIDIA takisto ukázala, ako by sa obraz domácej mačičky mohol použiť na vytváranie snímok levov, tigrov či púm.
Zatiaľ čo pri transformácii obrázkov s vysokým rozlíšením na nízke alebo naopak môžete neurónovú sieť „nakŕmiť“ fotografiami s vysokým rozlíšením a ich náprotivkami s nízkym rozlíšením, pri premene daždivej scény na slnečnú je ťažké nájsť presné páry. Preto výskumníci použili nekontrolované učenie.
„Naučili sme umelú inteligenciu transformovať obrázok z jednej sféry do druhej bez toho, že by vo výcvikovom dátovom sete boli korešpondujúce obrázky z oboch sfér,“ vysvetľujú výskumníci.
Viac podrobností o tomto projekte nájdete na webovej stránke NVIDIA.
Zdroj: zdnet.com, petapixel.com
Zobrazit Galériu