Image
12.12.2017 1 Comments

Umelá inteligencia nVidie dokáže meniť počasie, ročné obdobie či dennú dobu na fotografiách

Chcete zmeniť zimnú fotografiu na letnú alebo dennú snímku na nočnú? Možno v budúcnosti si to bude vyžadovať len jedno kliknutie.

Výskumníci spoločnosti NVIDIA použili dvojicu generatívnych konfliktných sietí (generative adversarial network – GAN) a metódu tzv. nekontrolovaného učenia (unsupervised learning) na vytvorenie prekladovej siete typu image-to-image, ktorá by umožnila skrátiť čas výcviku umelej inteligencie.

blogovom príspevku vedci vysvetľujú, ako svoje siete GAN vyškolili na rôznych súboroch údajov, pričom však zdieľali „predpoklad latentného priestoru“, čo umožňuje vytváranie obrázkov tým, že prenesú znázornenie obrázka z jednej siete na druhú. Siete tak dokázali vcelku vierohodne transformovať snímku zhotovenú v zime na letnú fotografiu.

Vďaka tomuto postupu by si trénovanie neurónových sietí vyžadovalo menej označených dát. Napríklad autonómne vozidlá by si tak mohli natrénovať údaje raz a potom by boli simulované v rôznych virtuálnych podmienkach – pri slnečnom či zamračenom počasí, snežení, v daždi, v noci a pod.

NVIDIA takisto ukázala, ako by sa obraz domácej mačičky mohol použiť na vytváranie snímok levov, tigrov či púm.

Zatiaľ čo pri transformácii obrázkov s vysokým rozlíšením na nízke alebo naopak môžete neurónovú sieť „nakŕmiť“ fotografiami s vysokým rozlíšením a ich náprotivkami s nízkym rozlíšením, pri premene daždivej scény na slnečnú je ťažké nájsť presné páry. Preto výskumníci použili nekontrolované učenie.

„Naučili sme umelú inteligenciu transformovať obrázok z jednej sféry do druhej bez toho, že by vo výcvikovom dátovom sete boli korešpondujúce obrázky z oboch sfér,“ vysvetľujú výskumníci.

Viac podrobností o tomto projekte nájdete na webovej stránke NVIDIA.

Zdroj: zdnet.competapixel.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Bude takto vyzerať smartfón budúcnosti? Spolutvorca Androidu predstavil Project Gem

10.10.2019 14:15

Zatiaľ sú o novom zariadení k dispozícii len obrázky od Andyho Rubina, výkonného manažéra spoločnosti Essential a spolutvorcu Androidu, na ktorých vidíme podlhovastý telefón s veľmi vysokým používateľ ...

Technológie

Robotika: musia byť roboty humanoidné?

09.10.2019 00:10

Rovnaký názov, ako nadpis článku mala aj prednáška profesora Dennisa Honga, riaditeľa RoMeLa (Robotics and Mechanism Laboratory) UCLA na konferencii Slovak TechForum. Dennis predstavil niekoľko veľmi ...

Technológie

Blockwalks: Ako funguje sledovanie a hodnotenie obyvateľov v Číne?

08.10.2019 00:09

Predstavte si, že ako chodec prejdete na červenú, zachytí to jedna z miliónov pouličných kamier a systém vás potrestá tým, že vám nabudúce nedovolí kúpiť si lístok na vlak. Zdanlivé scény zo sci-fi č ...

1 Comments

  1. Buducnost? reakcia na: Umelá inteligencia nVidie dokáže meniť počasie, ročné obdobie či dennú dobu na fotografiách
    12.12.2017 14:12
    Neviem či sa chcem dožit tejto buducnosti. Už teraz ma človek problem rozpoznat realné od photoshopu,neviem čo bude,keď sa do toho zapojí AI a správne vytvorý každý detail (bez chýb). Nedajbože keď bude super PC do vrecka + bateria a toto všetko bude zvládat v realnom čase cez okuliare. Fantázia? Nie,blízká realita...
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019