Umelá inteligencia je už v čítaní a porozumení obsahu lepšia ako ľudia

Technológie
5

Alogitmy umelej inteligencie vytvorené spoločnosťami Alibaba a Microsoft porazili ľudí v čítaní s porozumením. Bolo to prvýkrát, keď stroj prekonal ľudí na takomto teste.

Test navrhli odborníci na umelú inteligenciu zo Stanfordovej univerzity a určený bol na zmeranie čitateľských schopností počítačov. Softvér Alibaba ako prvý prekonal skóre dosiahnuté ľuďmi.

Luo Si, vedúci vedecký pracovník čínskej spoločnosti v oblasti spracovania prirodzeného jazyka, nazval túto udalosť medzníkom, no zároveň pripustil, že pravdepodobne povedie k ďalšiemu nahrádzaniu ľudských pracovníkov strojmi. Technológia sa môže aplikovať v oblastiach, ako je zákaznícky servis, on-line odpovede na otázky týkajúce sa zdravia od pacientov, ale aj v sprievodcovských službách v múzeách.

Stanfordský test čítania generuje otázky na množstvo článkov z Wikipédie. Napríklad ľudia aj počítačový program prečítajú pasáž o histórii britskej televíznej show Doctor Who a potom majú odpovedať na otázky typu: „Ako sa volá kozmická loď doktora Who?“

Hlboká neurónová sieť Alibaby dosiahla 11. januára skóre 82,44, čím tesne porazila ľudských účastníkov so skóre 82,304. O deň neskôr AI softvér Microsoftu tiež prekonal skóre ľudí s výsledkom 82,650. V rámci stanfordského projektu boli už prv otestované AI programy spoločností Facebook, Tencent a Samsung.

Umelá inteligencia mení fungovanie priemyslu po celom svete. Ruský prezident Vladimir Putin predpovedal v septembri, že ktokoľvek, kto sa stane lídrom v oblasti umelej inteligencie, „sa stane vládcom sveta“. Veľké ambície v tomto smere má aj Čína. Pekinská vláda sa vyjadrila, že chce, aby sa krajina stala lídrom v oblasti umelej inteligencie do roku 2020.

Zdroj: money.cnn.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI Alibaba Microsoft Facebook Samsung

5 komentárov

treba povedať jedno reakcia na: Umelá inteligencia je už v čítaní a porozumení obsahu lepšia ako ľudia

21.1.2018 05:01
Pre pcrevue má koliečko z ručičkových hodín väčšiu inteligenciu ako oni. Pre nich je už všetko inteligencia, aj vrabec na drôte. Ich články čítam z nostalgie. Ale terajší redaktori sú asi z nového času :(

ten test netestuje citanie s porozumenim reakcia na: Umelá inteligencia je už v čítaní a porozumení obsahu lepšia ako ľudia

19.1.2018 07:01
Test co sa tu spomina netestuje citanie s porozumenim ale skor pamat. Citanie s porozumenim by sa testovalo roznymi slovnymi hrackami alebo rozborom diela a nie memorovanim clankov z wikipedie. Ked vie citat s porozumenim tak nech sa na zaklade ucebnice matematiky nauci pocitat alebo nech precita skripta a spravi statnice na vysokej skole.

nie je, je lepšia iba od pisateľov v pcrevue reakcia na: Umelá inteligencia je už v čítaní a porozumení obsahu lepšia ako ľudia

19.1.2018 00:01
bodaj by už za vás písala články a nadpisy, ktoré majú logiku

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať