Umelá inteligencia dokáže rýchlo rozpoznať zbraň vo videu. Pozrela si filmy s Jamesom Bondom

Technológie
1

Vedci z univerzity v Granade vytvorili počítačový systém založený na novej technológii umelej inteligencie, ktorý automaticky v reálnom čase rozpozná, že osoba vo videu vytiahla zbraň.

Táto ich priekopnícka práca má veľa spôsobov praktickej aplikácie – od zvýšenia bezpečnosti na letiskách a v nákupných centrách až po kontrolu násilného obsahu vo videách publikovaných na sociálnych sieťach, ako je Facebook, YouTube či Twitter.

Na zabezpečenie správneho fungovania a efektívnosti počítačového modelu autori Francisco Herrera Triguero, Roberto Olmos a Siham Tabik využili analýzu videí z YouTube a filmov z 90. rokov, ako napríklad Pulp Fiction, Mission Impossible či filmov o Jamesovi Bondovi.

Algoritmus preukázal účinnosť viac ako 96,5 % a je schopný rozpoznať zbrane s vysokou presnosťou, pričom zvládne analyzovať päť snímok za sekundu v reálnom čase. Keď sa v obraze objaví zbraň, systém pošle upozornenie vo forme červeného políčka na obrazovke v mieste, kde sa zbraň nachádza.

Model sa dá jednoducho spojiť s poplachovým systémom a možno ho realizovať lacno pomocou videokamier a počítača s mierne vyšším výkonom. Systém môže byť nasadený vnútri alebo vonku a nevyžaduje priamy ľudský dohľad.

Doterajšie systémy na odhaľovanie zbraní na letiskách a verejných podujatiach v uzavretých priestoroch boli založené na detekcii kovov. Hoci dokážu objaviť skrytú strelnú zbraň, majú aj niekoľko nevýhod. Môžu kontrolovať osobu len pri prechode konkrétnym bodom (ak osoba so zbraňou týmto bodom neprejde, systém je zbytočný). Navyše vyžadujú stálu prítomnosť ľudského operátora a sú problematické pri veľkom dave ľudí. Okrem toho detegujú aj bežné kovové predmety, napr. mince, spony na opasku či mobilné telefóny, preto vyžadujú aj použitie dopravného pása a röntgenových snímačov, čo celý proces spomaľuje a zvyšuje náklady. Pritom tieto systémy dokážu odhaliť iba kovové zbrane a unikajú im zbrane, ktoré nie sú vyrobené z kovu a vznikli napr. 3D tlačou.

Z toho dôvodu je detekcia zbraní pomocou videokamier užitočný doplnkový bezpečnostný systém, ktorý nájde uplatnenie aj v oblasti kontroly videoobsahu.

Zdroj: Phys

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia

1 komentár

skor je to asi urcene pre bary a verejne priestranstna reakcia na: Umelá inteligencia dokáže rýchlo rozpoznať zbraň vo videu

14.7.2017 08:07
aby sa silove zlozky dozvedeli ze/kde sa nieco deje okamzite a nie az z hlavnych sprav.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať