Image
1.12.2017 3 Comments

Umelá inteligencia by sa v budúcnosti mala dokázať poučiť z vlastných chýb

Nedávno sa v uliciach Las Vegas stala drobná dopravná nehoda. Malý linkový autobus Navya ťukol do dodávky. Nikto sa nezranil a nevznikla prakticky ani žiadna škoda. Dôvod, prečo o nehode informovali médiá, bol ten, že autobus neriadil človek, ale autopilot. A čo je nepríjemné, pokojne by sa mohol do podobného incidentu zapliesť znova, pretože robil všetko správne, nehodu spôsobil vodič dodávky. Skutočný problém je v tom, že autobus sa z incidentu nemôže poučiť, ako by to mohol urobiť človek.

O riešenie sa pokúša agentúra DARPA, ktorá sa v rámci programu L2M (Lifelong Learning Machines) snaží zmeniť spôsob, ako funguje umelá inteligencia. Chce vytvoriť systémy, ktoré sa neustále učia, prispôsobujú sa novým úlohám a vedia, čo sa učiť a kedy. „Chceme spojiť precíznosť automatizácie s flexibilitou človeka,“ hovorí Hava T. Siegelmann, riaditeľ tohto 65-miliónového programu.

Veľký problém umelej inteligencie vyplýva z jej súčasnej štruktúry. Neurónové siete sú prispôsobivé systémy, ktorých schopnosť učiť sa súvisí s upevňovaním spojenia medzi umelými neurónmi. Dnes sa tieto siete školia na dátových setoch, napríklad na obrázkoch áut a ľudí. Ak je spojenie dosť silné, systém môže začať plniť svoju úlohu.

Problém nastane vtedy, keď sa umelá inteligencia stretne s niečím, na čoho rozpoznanie nebola vyškolená. Bez rekvalifikácie by systém dookola robil tú istú chybu. Umelá inteligencia však nemôže byť preškolená pri práci. Pokusy o to vedú pri dnešných systémoch k javu nazývanému „katastrofálne zabudnutie“ (catastrophic forgetting). Je to situácia, keď učenie novej položky vedie k narušeniu všetkých ostatných vecí, pri ktorých už systém vedel, ako postupovať.

V podstate aj ľudia trpia istým poklesom výkonnosti, ak sa stretnú s niečím novým. Ak napríklad umiestnite basketbalový kôš o 30 cm vyššie, hráči si na to musia zvykať, ale môžu pokračovať v hre. Netreba ich stiahnuť z ihriska, aby sa celý zápas učili odznovu.

Práve to je úlohou nového programu DARPA - vyvinúť systémy, ktoré sa môžu neustále učiť, prispôsobovať sa novým úlohám a okolnostiam a chápať vstupy podľa toho, aké je poslanie systému (nazýva sa to vnímanie riadené cieľom - goal-driven perception). Zámerom ďalšieho tímu je identifikovať nové mechanizmy celoživotného učenia z biológie alebo fyziky a previesť tento mechanizmus do algoritmu zdokonaľujúceho umelú inteligenciu.

Zdroj: Spectrum.ieee

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

WhiteSmoke používa umelú inteligenciu na opravu hrúbok, preklepov aj chýbajúcej interpunkcie

24.05.2018 00:20

Keď celý deň píšete e-maily a správy, ľahko môžete urobiť preklep. Správa s chybami však môže vyvolať u prijímateľa rozpaky. WhiteSmoke je aplikácia, ktorá používa inteligentné algoritmy na vyhľadanie ...

Technológie 3

Lasery by mohli urobiť počítače miliónkrát rýchlejšími

23.05.2018 00:20

Nová výpočtová technika využívajúca impulzy laserového svetla by sa mohla prepínať medzi stavmi 0 a 1 miliónkrát rýchlejšie ako dnešné počítače. Súčasné polovodičové počítače zvládnu okolo jednej mil ...

Technológie

Exkurzia do robotizovaného distribučného centra Amazonu v Štetíne

23.05.2018 00:05

Amazon pri budovaní svojich distribučných centier jednoznačne vsadil na roboty. Najskôr túto koncepciu vyskúšal v niekoľkých centrách v USA, v roku 2015 sme navštívili takéto pracovisko pri San Franci ...

3 Comments

 1. ... reakcia na: Umelá inteligencia by sa v budúcnosti mala dokázať poučiť z vlastných chýb
  3.12.2017 13:12
  V prvej vete si si nasral do huby, ostatné sú kecy, blablabla.
  Reagovať
 2. :D reakcia na: Umelá inteligencia by sa v budúcnosti mala dokázať poučiť z vlastných chýb
  1.12.2017 17:12
  Umela inteligencia sa nemoze poucit zo svojich chyb- pretoze to potom nie je umela inteligencia ak to este nedokaze.

  Umela inteligencia bude skutocne inteligencia ked bude vediet abstraktne uvazovat. A nielen uvazovat o svojom konani, ale dokonca uvazovat o sbe samej, o svojich uvahach a myslienkach. Kym tohoto nebude ten konstrukt schopny, dovtedy to nebude inteligencia.
  Reagovať
  • RE: :D reakcia na: :D
   3.12.2017 13:12
   V prvej vete si si nasral do huby, ostatné sú kecy, blablabla.
   Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_05

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button