Image
1.12.2017 3 Comments

Umelá inteligencia by sa v budúcnosti mala dokázať poučiť z vlastných chýb

Nedávno sa v uliciach Las Vegas stala drobná dopravná nehoda. Malý linkový autobus Navya ťukol do dodávky. Nikto sa nezranil a nevznikla prakticky ani žiadna škoda. Dôvod, prečo o nehode informovali médiá, bol ten, že autobus neriadil človek, ale autopilot. A čo je nepríjemné, pokojne by sa mohol do podobného incidentu zapliesť znova, pretože robil všetko správne, nehodu spôsobil vodič dodávky. Skutočný problém je v tom, že autobus sa z incidentu nemôže poučiť, ako by to mohol urobiť človek.

O riešenie sa pokúša agentúra DARPA, ktorá sa v rámci programu L2M (Lifelong Learning Machines) snaží zmeniť spôsob, ako funguje umelá inteligencia. Chce vytvoriť systémy, ktoré sa neustále učia, prispôsobujú sa novým úlohám a vedia, čo sa učiť a kedy. „Chceme spojiť precíznosť automatizácie s flexibilitou človeka,“ hovorí Hava T. Siegelmann, riaditeľ tohto 65-miliónového programu.

Veľký problém umelej inteligencie vyplýva z jej súčasnej štruktúry. Neurónové siete sú prispôsobivé systémy, ktorých schopnosť učiť sa súvisí s upevňovaním spojenia medzi umelými neurónmi. Dnes sa tieto siete školia na dátových setoch, napríklad na obrázkoch áut a ľudí. Ak je spojenie dosť silné, systém môže začať plniť svoju úlohu.

Problém nastane vtedy, keď sa umelá inteligencia stretne s niečím, na čoho rozpoznanie nebola vyškolená. Bez rekvalifikácie by systém dookola robil tú istú chybu. Umelá inteligencia však nemôže byť preškolená pri práci. Pokusy o to vedú pri dnešných systémoch k javu nazývanému „katastrofálne zabudnutie“ (catastrophic forgetting). Je to situácia, keď učenie novej položky vedie k narušeniu všetkých ostatných vecí, pri ktorých už systém vedel, ako postupovať.

V podstate aj ľudia trpia istým poklesom výkonnosti, ak sa stretnú s niečím novým. Ak napríklad umiestnite basketbalový kôš o 30 cm vyššie, hráči si na to musia zvykať, ale môžu pokračovať v hre. Netreba ich stiahnuť z ihriska, aby sa celý zápas učili odznovu.

Práve to je úlohou nového programu DARPA - vyvinúť systémy, ktoré sa môžu neustále učiť, prispôsobovať sa novým úlohám a okolnostiam a chápať vstupy podľa toho, aké je poslanie systému (nazýva sa to vnímanie riadené cieľom - goal-driven perception). Zámerom ďalšieho tímu je identifikovať nové mechanizmy celoživotného učenia z biológie alebo fyziky a previesť tento mechanizmus do algoritmu zdokonaľujúceho umelú inteligenciu.

Zdroj: Spectrum.ieee

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

MASTERCLASSES 2018: Stredoškoláci sa ponoria do časticovej fyziky

19.02.2018 00:00

V najbližších týždňoch stredoškoláci na celom svete navštívia blízke univerzity, aby si v celodennom programe vyskúšali prácu na hrane základného výskumu. Medzinárodné Masterclasses dajú žiakom prílež ...

Technológie 4

Video: Prvé skúšobné lety pasažierskeho dronu Ehang 184. Zvládne hmlu aj tajfún

16.02.2018 00:20

Na CES 2016 pútal veľkú pozornosť návštevníkov dron Ehang 184, ktorý dokáže niesť pasažiera. V týchto dňoch čínsky výrobca dronov Ehang prezentoval videá, ktoré dokazujú, že to s pasažierskym dronom m ...

Technológie

Video: Ako funguje nakupovanie za kryptomeny a bankomat na kryptomeny v Alze

15.02.2018 00:07

Kryptomeny sú jednou z najaktuálnejších a najkontroverznejších tém. Popísalo sa o tom veľa článkov, odznelo veľa diskusných príspevkov a čoraz viac ľudí má s investovaním do kryptomien a nakupovaním z ...

3 Comments

 1. ... reakcia na: Umelá inteligencia by sa v budúcnosti mala dokázať poučiť z vlastných chýb
  3.12.2017 13:12
  V prvej vete si si nasral do huby, ostatné sú kecy, blablabla.
  Reagovať
 2. :D reakcia na: Umelá inteligencia by sa v budúcnosti mala dokázať poučiť z vlastných chýb
  1.12.2017 17:12
  Umela inteligencia sa nemoze poucit zo svojich chyb- pretoze to potom nie je umela inteligencia ak to este nedokaze.

  Umela inteligencia bude skutocne inteligencia ked bude vediet abstraktne uvazovat. A nielen uvazovat o svojom konani, ale dokonca uvazovat o sbe samej, o svojich uvahach a myslienkach. Kym tohoto nebude ten konstrukt schopny, dovtedy to nebude inteligencia.
  Reagovať
  • RE: :D reakcia na: :D
   3.12.2017 13:12
   V prvej vete si si nasral do huby, ostatné sú kecy, blablabla.
   Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá