Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Umelá inteligencia bude už v roku 2022 vedieť o emočnom stave svojho majiteľa viac ako jeho vlastná rodina

Technológie
1

Systémy emočnej umelej inteligencie (AI) a detekcia emócií umožňujú bežným predmetom detekovať, analyzovať, spracovať a reagovať na ľudské emočné stavy a nálady - chápať tak lepšie kontext a vytvárať osobnejší užívateľský zážitok.  Ak si chcú udržať svoju pozíciu, musia dodávatelia technológií integrovať AI do všetkých aspektov svojich zariadení. 

Súčasná vlna systémov emočnej AI súvisí najmä s nástupom virtuálnych osobných asistentov (VOA) a ďalších technológií z oblasti konverzačných systémov postavených na AI. S nástupom druhej vlny budú AI technológie vytvárať pridanú hodnotu čoraz väčšiemu počtu scenárov zákazníckej skúsenosti vrátane vzdelávacieho softvéru, videohier, diagnostického softvéru, vyhodnocovania športovej výkonnosti a zdravotného stavu alebo autonómnych áut.

Už dnes existujú prototypy aj komerčne dostupné produkty pracujúce s emočným kontextom prostredníctvom analýzy dátových bodov zo snímaného výrazu v tvári, intonácie hlasu alebo behaviorálnych vzorcov, ktoré tak zlepšujú užívateľský zážitok. Po smartfónoch a zariadeniach v pripojenej domácnosti bude zbierať, analyzovať a spracovávať užívateľské emočné dáta pomocou počítačového zraku, zvuku a senzorov zachytávajúcich behaviorálne dáta, tiež nositeľná elektronika a pripojené vozidlá - s cieľom prispôsobiť sa alebo reagovať na potreby a túžby užívateľa.

Analytici vydali v súvislosti s osobnými zariadeniami a AI aj ďalšiu trojicu predpovedí:

1. Do roku 2021 zmení 10 percent užívateľov nositeľných zariadení svoj životný štýl a predĺži si život v priemere o šesť mesiacov.
S tým, ako sa budú systémy vybavené emočnou AI rozvíjať, objaví sa obrovská príležitosť pre špecializované zariadenia ako sú zdravotné náramky, ktoré môžu predvídať život ohrozujúce situácie a aktivovať systém včasnej reakcie. Zároveň sú vyvíjané špecializované aplikácie pre diagnostické a liečebné služby, ktoré pomôžu detekovať stavy, ako je depresia alebo pomôcť deťom s autizmom.

Dokonca aj najjednoduchšie nositeľné zariadenie môže mať pozitívny vplyv na zdravie svojho majiteľa. Vidíme, ako stále väčší počet užívateľov aktívne mení svoje správanie a návyky potom, čo si kúpili nositeľné zariadenia. Nielen, že sa zvyšuje čas, ktorý venujú fyzickej aktivite - z výskumov tiež vyplýva, že jeden až dva z desiatich užívateľov, ktorí si zaobstarali smart hodinky alebo fitness náramok, vďaka nemu objavia zdravotné problémy, o ktorých doteraz nevedeli - napríklad spánkovú poruchu alebo srdcovú arytmiu.

2. Do roku 2020 začne 60 percent výrobcov osobných zariadení používať cloudové AI služby tretích strán pre rozšírenie ich funkcií a doplnkové služby.
Cloudové AI je za pôsobivými schopnosťami radu pripojených zariadení. Riešenie od významných hráčov, ako sú Google, Microsoft, Amazon, Tencent, Baidu a IBM, sa postupne presadzujú vďaka atraktívnym cenovým modelom, jednoduchosti integrácie a možnosti vytvoriť s ich pomocou komplexné služby. Jedným z hlavných katalyzátorov, kvôli ktorému výrobcovia zariadení začínajú používať AI služby, je rastúca miera využívania VPA (virtuálnych osobných asistentov) a technológií pre spracovanie prirodzeného jazyka. S tým, ako rastie popularita VPA zariadení bez obrazovky, ako sú Amazon Echo alebo Google Home, rastie aj záujem o cloudové AI služby.

Stále častejšie vidíme, ako tieto služby nasadzujú známi výrobcovia pre zvýšenie atraktivity svojich produktov. Fitbit používa Alexa Skills, aby užívateľom sprístupnil štatistiky a funkcie cez VPA reproduktor, podobne ako Netflik používa Actions for Google Assistant pre hlasové ovládanie svoje služby. Dodávatelia tak nakoniec budú súťažiť o najlepší užívateľský zážitok a najchytrejší produkt - nie o to, kto má vo vnútri najlepšiu technológiu.

3. V roku 2022 budeme vďaka bezpečnostným technológiám kombinujúcim strojové učenie, biometriu a užívateľské správanie používať heslá v menej ako 10 percentách prípadov digitálneho overenia.
Overenie užívateľa založené na klasických heslách sa stáva u osobných zariadení čoraz menej efektívnym. Dokonca aj dnes populárne biometrické technológie, ako je overovanie pomocou odtlačkov prstov, sú kvôli kontaminácii špinou či potem úspešné len asi zo 75%.

Používatelia potrebujú pohodlnejšie a presnejšie alternatívy pre odomykanie svojich zariadení. Bezpečnostné technológie kombinujúce strojové učenie, biometriu a užívateľské správanie, sa stanú nevyhnutnými s ohľadom na jednoduchosť použitia, samoobslužnosť a bezproblémovosť. Počas najbližších piatich rokov začnú nové bezpečnostné technológie rozpoznávať užívateľa, predchádzať podvodom a automaticky rozpoznávať hrozby ako sú malware, vzdialene pristupujúce trójske kone a škodliví boti.

Zobrazit Galériu

Gartner

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI Cloud Google Microsoft Amazon IBM biometria VOA

1 komentár

Pokrok reakcia na: Umelá inteligencia bude už v roku 2022 vedieť o emočnom stave svojho majiteľa viac ako jeho vlastná rodina

21.1.2018 13:01
Smutne je, ze ludia sa stale zenu za progressom, ktory nas ludi postupne nahradi strojmi, clovek sa stane nepotrebnym. Ked nebude splnat v praci, ako otrok svoje aktivity na 100%, tak bude okazmite nahradeny. Ludia su tak sprosti, ze sa nechaju do radu vsetci zacipovat, ked uz naramky stacit nebudu. Naco ma potom vyznam plodit dalsie deti do tohto systemu? Roboti su ekonomickejsi.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať