Image
7.8.2018 0 Comments

Umelá inteligencia bude môcť aj vám predpovedať, aký ste typ osobnosti. Iba sledovaním pohybu vašich očí

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. Ak blafujete v pokeri, je dobré vyvarovať sa nervóznych pohybov očí, ktoré by vás mohli prezradiť. No oči o vás môžu veľa povedať nielen pri tejto hre. A to až do tej miery, že umelá inteligencia dokáže predpovedať typ osobnosti jednoducho sledovaním očí človeka.

„Vďaka nášmu prístupu k strojovému učeniu sme nielen potvrdili úlohu osobnosti pri vysvetľovaní pohybov očí v každodennom živote, ale odhalili sme aj nové charakteristiky pohybov očí ako prediktory osobnostných čŕt,“ vysvetľuje neuropsychológ Tobias Loetscher z University of South Australia.

Už veľa predchádzajúcich výskumov naznačilo, že pohyby našich očí signalizujú, ako myslíme a cítime. A túto skutočnosť ľudia vedome alebo nevedome využívajú v medziľudských vzťahoch. No mohli by tieto očné pohyby a všetko, čo prezrádzajú o človekovi, vyhodnocovať aj roboty?

Loetscher a jeho tím požiadali 50 dobrovoľníkov, aby vyplnili dotazníky, ktoré naznačujú osobnostné charakteristiky účastníkov, napr. otvorenosť, svedomitosť, neurotickosť, extrovertnosť, prívetivosť. Každého zo zúčastnených študentov potom vybavili náhlavnou súpravou zaznamenávajúcou pohyby očí a vyslali ich do obchodu niečo kúpiť.

Tím potom dal umelej inteligencii analyzovať dáta zaznamenané softvérom na sledovanie očí a zistil, že je schopná odhaliť vzory v pohyboch očí a priradiť ich základným psychologickým profilom. Pravda, umelá inteligencia nedosiahla mimoriadne vysokú presnosť, ale odhadla tieto vlastnosti o 15 % spoľahlivejšie, ako keby postupovala náhodne.

Vedci sa nazdávajú, že zdokonalením tejto technológie by sa mohli výrazne zlepšiť interakcie ľudí so strojmi. Umožnila by napríklad virtuálnym asistentom lepšie zisťovať náladu alebo osobnosť používateľa.

Dnešné roboty a počítače nemajú sociálne informácie, a tak sa nemôžu prispôsobiť neverbálnym podnetom. „Tento výskum poskytuje príležitosť na vývoj robotov a počítačov, ktoré by sa stali prirodzenejšími a lepšie by interpretovali ľudské sociálne signály,“ hovorí Loetscher.

Štúdia bola publikovaná v časopise Frontiers in Human Neuroscience.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Strojové učenie môže identifikovať hekerov a plagiátorských programátorov podľa ich „odtlačkov prstov“

16.08.2018 00:25

Programátori majú vlastné štýly, odlišné od ostatných, ale tie sa dajú zistiť len preštudovaním mnohých riadkov kódu a hľadaním stôp prezrádzajúcich autora. V budúcnosti to však nebude treba. Výskumní ...

Technológie

Nový telefón Oppo F9 má výrez, ktorý na rozdiel od konkurencie vyzerá naozaj dobre

16.08.2018 00:20

Spoločnosť Oppo ohlásila nový telefón F9 s výrezom, ktorý vyzerá skvelo. Je menší a menej rušivý ako na ostatných telefónoch. Nevyžaduje extra hrubú stavovú lištu na obrazovke a pôsobí ako prirodzená ...

Technológie 2

Komentár: 32-jadrový AMD Threadripper je výzva pre Intel v počte jadier aj cene

16.08.2018 00:15

AMD v týchto dňoch ohlásilo štyri nové modely z druhej generácie procesorov Ryzen Threadripper (nazývanej aj Threadripper 2) za zabijacke ceny vzhľadom na Intel. Druhá generácia Ryzen Threadripper 29 ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button