Image
7.8.2018 0 Comments

Umelá inteligencia bude môcť aj vám predpovedať, aký ste typ osobnosti. Iba sledovaním pohybu vašich očí

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. Ak blafujete v pokeri, je dobré vyvarovať sa nervóznych pohybov očí, ktoré by vás mohli prezradiť. No oči o vás môžu veľa povedať nielen pri tejto hre. A to až do tej miery, že umelá inteligencia dokáže predpovedať typ osobnosti jednoducho sledovaním očí človeka.

„Vďaka nášmu prístupu k strojovému učeniu sme nielen potvrdili úlohu osobnosti pri vysvetľovaní pohybov očí v každodennom živote, ale odhalili sme aj nové charakteristiky pohybov očí ako prediktory osobnostných čŕt,“ vysvetľuje neuropsychológ Tobias Loetscher z University of South Australia.

Už veľa predchádzajúcich výskumov naznačilo, že pohyby našich očí signalizujú, ako myslíme a cítime. A túto skutočnosť ľudia vedome alebo nevedome využívajú v medziľudských vzťahoch. No mohli by tieto očné pohyby a všetko, čo prezrádzajú o človekovi, vyhodnocovať aj roboty?

Loetscher a jeho tím požiadali 50 dobrovoľníkov, aby vyplnili dotazníky, ktoré naznačujú osobnostné charakteristiky účastníkov, napr. otvorenosť, svedomitosť, neurotickosť, extrovertnosť, prívetivosť. Každého zo zúčastnených študentov potom vybavili náhlavnou súpravou zaznamenávajúcou pohyby očí a vyslali ich do obchodu niečo kúpiť.

Tím potom dal umelej inteligencii analyzovať dáta zaznamenané softvérom na sledovanie očí a zistil, že je schopná odhaliť vzory v pohyboch očí a priradiť ich základným psychologickým profilom. Pravda, umelá inteligencia nedosiahla mimoriadne vysokú presnosť, ale odhadla tieto vlastnosti o 15 % spoľahlivejšie, ako keby postupovala náhodne.

Vedci sa nazdávajú, že zdokonalením tejto technológie by sa mohli výrazne zlepšiť interakcie ľudí so strojmi. Umožnila by napríklad virtuálnym asistentom lepšie zisťovať náladu alebo osobnosť používateľa.

Dnešné roboty a počítače nemajú sociálne informácie, a tak sa nemôžu prispôsobiť neverbálnym podnetom. „Tento výskum poskytuje príležitosť na vývoj robotov a počítačov, ktoré by sa stali prirodzenejšími a lepšie by interpretovali ľudské sociálne signály,“ hovorí Loetscher.

Štúdia bola publikovaná v časopise Frontiers in Human Neuroscience.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Obľúbené elektrické kolobežky Xiaomi sa dajú hacknúť. Na diaľku možno ovládať brzdu a akceleráciu

15.02.2019 00:05

Elektrické kolobežky Xiaomi sa tešia obľube najmä vďaka službám na zdieľanú jazdu. Bezpečnostná firma Zimperium však na svojom blogu upozornila, že pre chybu v ich bluetoothovom module ich môžu ovládn ...

Technológie 1

Dron ovládaný UI, dokázal lietať po chodbách, ktoré predtým nevidel

15.02.2019 00:20

Metóda výcviku algoritmov s názvom deep reinforcement learning, ktorá na motivovanie umelej inteligencie pre dosiahnutie cieľa používa odmeny, sa ukazuje veľmi sľubnou v oblasti navigácie založenej na ...

Technológie

Hightech textília umožní vyrábať oblečenie ktoré automaticky chladí alebo hreje podľa okolitého prostredia

14.02.2019 00:15

Napriek desaťročiam inovácií v textilných výrobkoch zatiaľ neexistuje materiál, ktorý by dokázal meniť svoje izolačné vlastnosti v reakcii na životné prostredie. Teraz však vedci z Marylandskej univer ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button