PC REVUE
Image
7.8.2018 0 Comments

Umelá inteligencia bude môcť aj vám predpovedať, aký ste typ osobnosti. Iba sledovaním pohybu vašich očí

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. Ak blafujete v pokeri, je dobré vyvarovať sa nervóznych pohybov očí, ktoré by vás mohli prezradiť. No oči o vás môžu veľa povedať nielen pri tejto hre. A to až do tej miery, že umelá inteligencia dokáže predpovedať typ osobnosti jednoducho sledovaním očí človeka.

„Vďaka nášmu prístupu k strojovému učeniu sme nielen potvrdili úlohu osobnosti pri vysvetľovaní pohybov očí v každodennom živote, ale odhalili sme aj nové charakteristiky pohybov očí ako prediktory osobnostných čŕt,“ vysvetľuje neuropsychológ Tobias Loetscher z University of South Australia.

Už veľa predchádzajúcich výskumov naznačilo, že pohyby našich očí signalizujú, ako myslíme a cítime. A túto skutočnosť ľudia vedome alebo nevedome využívajú v medziľudských vzťahoch. No mohli by tieto očné pohyby a všetko, čo prezrádzajú o človekovi, vyhodnocovať aj roboty?

Loetscher a jeho tím požiadali 50 dobrovoľníkov, aby vyplnili dotazníky, ktoré naznačujú osobnostné charakteristiky účastníkov, napr. otvorenosť, svedomitosť, neurotickosť, extrovertnosť, prívetivosť. Každého zo zúčastnených študentov potom vybavili náhlavnou súpravou zaznamenávajúcou pohyby očí a vyslali ich do obchodu niečo kúpiť.

Tím potom dal umelej inteligencii analyzovať dáta zaznamenané softvérom na sledovanie očí a zistil, že je schopná odhaliť vzory v pohyboch očí a priradiť ich základným psychologickým profilom. Pravda, umelá inteligencia nedosiahla mimoriadne vysokú presnosť, ale odhadla tieto vlastnosti o 15 % spoľahlivejšie, ako keby postupovala náhodne.

Vedci sa nazdávajú, že zdokonalením tejto technológie by sa mohli výrazne zlepšiť interakcie ľudí so strojmi. Umožnila by napríklad virtuálnym asistentom lepšie zisťovať náladu alebo osobnosť používateľa.

Dnešné roboty a počítače nemajú sociálne informácie, a tak sa nemôžu prispôsobiť neverbálnym podnetom. „Tento výskum poskytuje príležitosť na vývoj robotov a počítačov, ktoré by sa stali prirodzenejšími a lepšie by interpretovali ľudské sociálne signály,“ hovorí Loetscher.

Štúdia bola publikovaná v časopise Frontiers in Human Neuroscience.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Kvôli vybaveniu úveru už nemusíte chodiť do banky. V mobile všetko vybavíte rýchlo a jednoducho

18.10.2018 17:06

Mobilné bankové aplikácie sa zvyknú nazývať aj „banka v mobile“ a musíme konštatovať, že takéto označenie vystihuje podstatu. Jednou z charakteristických atribútov nielen biznisu, ale aj osobného živo ...

Technológie 4

Budúcnosť s autonómnymi autami bude bez semaforov. Autá sa budú míňať naozaj tesne

18.10.2018 00:20

Predstavte si svet, v ktorom nebudete musieť na rušných križovatkách zastaviť na červené svetlo a jediný dôvod na zastavenie vášho auta bude ten, že ste dorazili na miesto určenia. Automobilka Ford n ...

Technológie

Príbeh žiarovky: Tie prvé skôr hriali ako svietili, tie súčasné viete ovládať aj hlasom

18.10.2018 00:05

V roku 1879 oficiálne skončila nadvláda petrolejových lámp. Presne 21. októbra totiž Thomas Alva Edison rozsvietil prvú žiarovku na svete. Žiarenie, ktoré vydávalo viac svetla ako tepla, sa postupne p ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_jesen2018

Najnovšie videáPC forum button