Image
7.8.2018 0 Comments

Umelá inteligencia bude môcť aj vám predpovedať, aký ste typ osobnosti. Iba sledovaním pohybu vašich očí

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. Ak blafujete v pokeri, je dobré vyvarovať sa nervóznych pohybov očí, ktoré by vás mohli prezradiť. No oči o vás môžu veľa povedať nielen pri tejto hre. A to až do tej miery, že umelá inteligencia dokáže predpovedať typ osobnosti jednoducho sledovaním očí človeka.

„Vďaka nášmu prístupu k strojovému učeniu sme nielen potvrdili úlohu osobnosti pri vysvetľovaní pohybov očí v každodennom živote, ale odhalili sme aj nové charakteristiky pohybov očí ako prediktory osobnostných čŕt,“ vysvetľuje neuropsychológ Tobias Loetscher z University of South Australia.

Už veľa predchádzajúcich výskumov naznačilo, že pohyby našich očí signalizujú, ako myslíme a cítime. A túto skutočnosť ľudia vedome alebo nevedome využívajú v medziľudských vzťahoch. No mohli by tieto očné pohyby a všetko, čo prezrádzajú o človekovi, vyhodnocovať aj roboty?

Loetscher a jeho tím požiadali 50 dobrovoľníkov, aby vyplnili dotazníky, ktoré naznačujú osobnostné charakteristiky účastníkov, napr. otvorenosť, svedomitosť, neurotickosť, extrovertnosť, prívetivosť. Každého zo zúčastnených študentov potom vybavili náhlavnou súpravou zaznamenávajúcou pohyby očí a vyslali ich do obchodu niečo kúpiť.

Tím potom dal umelej inteligencii analyzovať dáta zaznamenané softvérom na sledovanie očí a zistil, že je schopná odhaliť vzory v pohyboch očí a priradiť ich základným psychologickým profilom. Pravda, umelá inteligencia nedosiahla mimoriadne vysokú presnosť, ale odhadla tieto vlastnosti o 15 % spoľahlivejšie, ako keby postupovala náhodne.

Vedci sa nazdávajú, že zdokonalením tejto technológie by sa mohli výrazne zlepšiť interakcie ľudí so strojmi. Umožnila by napríklad virtuálnym asistentom lepšie zisťovať náladu alebo osobnosť používateľa.

Dnešné roboty a počítače nemajú sociálne informácie, a tak sa nemôžu prispôsobiť neverbálnym podnetom. „Tento výskum poskytuje príležitosť na vývoj robotov a počítačov, ktoré by sa stali prirodzenejšími a lepšie by interpretovali ľudské sociálne signály,“ hovorí Loetscher.

Štúdia bola publikovaná v časopise Frontiers in Human Neuroscience.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

HONOR 20 Pro konkuruje špičkovým fotoaparátom aj vlajkovým lodiam. Poznáme parametre a cenu

21.05.2019 08:38

HONOR dnes predstavil v Londýne kompletný produktový rad, ktorý sa skladá z už predstaveného modelu HONOR 20 a novo predstavených modelov HONOR 20 PRO a HONOR 20 Lite. Stredobodom pozornosti je najno ...

Technológie

Platenie bez hotovosti, mobilu alebo bez karty je oslobodzujúce a tiež sexi!

21.05.2019 00:10

Špeciálny projekt Minule mi skoro oči vyskočili: chlapík prišiel do kaviarne, vypil svoje kafé, prečítal si správy a keď siahol do vrecka, zistil, že si peňaženku nechal v kancelárii. Servírka už prí ...

Technológie

Kvalitný systém CRM ako hlavná konkurenčná výhoda firiem

15.05.2019 00:10

Špeciálny projekt Riadenie vzťahov so zákazníkmi je súhrn obchodných, servisných, komunikačných a marketingových procesov podporovaných zákaznícky orientovanou kultúrou spoločnosti a moderným CRM sys ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

FORPSI 042019

Najnovšie videá

RECFRUIT 2019


PC forum button