Image
7.8.2018 0 Comments

Umelá inteligencia bude môcť aj vám predpovedať, aký ste typ osobnosti. Iba sledovaním pohybu vašich očí

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. Ak blafujete v pokeri, je dobré vyvarovať sa nervóznych pohybov očí, ktoré by vás mohli prezradiť. No oči o vás môžu veľa povedať nielen pri tejto hre. A to až do tej miery, že umelá inteligencia dokáže predpovedať typ osobnosti jednoducho sledovaním očí človeka.

„Vďaka nášmu prístupu k strojovému učeniu sme nielen potvrdili úlohu osobnosti pri vysvetľovaní pohybov očí v každodennom živote, ale odhalili sme aj nové charakteristiky pohybov očí ako prediktory osobnostných čŕt,“ vysvetľuje neuropsychológ Tobias Loetscher z University of South Australia.

Už veľa predchádzajúcich výskumov naznačilo, že pohyby našich očí signalizujú, ako myslíme a cítime. A túto skutočnosť ľudia vedome alebo nevedome využívajú v medziľudských vzťahoch. No mohli by tieto očné pohyby a všetko, čo prezrádzajú o človekovi, vyhodnocovať aj roboty?

Loetscher a jeho tím požiadali 50 dobrovoľníkov, aby vyplnili dotazníky, ktoré naznačujú osobnostné charakteristiky účastníkov, napr. otvorenosť, svedomitosť, neurotickosť, extrovertnosť, prívetivosť. Každého zo zúčastnených študentov potom vybavili náhlavnou súpravou zaznamenávajúcou pohyby očí a vyslali ich do obchodu niečo kúpiť.

Tím potom dal umelej inteligencii analyzovať dáta zaznamenané softvérom na sledovanie očí a zistil, že je schopná odhaliť vzory v pohyboch očí a priradiť ich základným psychologickým profilom. Pravda, umelá inteligencia nedosiahla mimoriadne vysokú presnosť, ale odhadla tieto vlastnosti o 15 % spoľahlivejšie, ako keby postupovala náhodne.

Vedci sa nazdávajú, že zdokonalením tejto technológie by sa mohli výrazne zlepšiť interakcie ľudí so strojmi. Umožnila by napríklad virtuálnym asistentom lepšie zisťovať náladu alebo osobnosť používateľa.

Dnešné roboty a počítače nemajú sociálne informácie, a tak sa nemôžu prispôsobiť neverbálnym podnetom. „Tento výskum poskytuje príležitosť na vývoj robotov a počítačov, ktoré by sa stali prirodzenejšími a lepšie by interpretovali ľudské sociálne signály,“ hovorí Loetscher.

Štúdia bola publikovaná v časopise Frontiers in Human Neuroscience.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Dvojnohé roboty môžu pomôcť ľuďom znovu chodiť. Teraz sa učia udržať rovnováhu a chodiť v piesku či snehu

14.12.2018 00:10

Na univerzite Caltech v Kalifornii sa nachádza AMBER Lab (Advanced Mechanical Bipedal Experimental Robotics Lab), kde sa venujú výskumu dvojnohých robotov, ktoré by mohli v blízkej budúcnosti pomôcť p ...

Technológie 1

Sen každého chlapa realitou. Automat HomeBrew na domácu výrobu piva z kapsúl

13.12.2018 00:30

Spoločnosť LG ohlásila „systém na remeselnú výrobu piva“. Pritom remeselná výroba tu znamená len jednoduché ovládanie jedným tlačidlom. Prístroj sa nazýva LG HomeBrew a bude predstavený na budúcoročne ...

Technológie

17-palcový Gram od LG je „najľahší“ notebook na svete. Váži len 1,34 kg

13.12.2018 00:20

Spoločnosť LG predstaví na veľtrhu CES 2019 dve nové zariadenia z ultraľahkého radu Gram - 17-palcový notebook pre tých, ktorí uprednostňujú veľké displeje, a konvertibilné zariadenie 2-v-1. Nový 17- ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button