SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B Advertisement

Umelá inteligencia bude dizajnovať nové účinnejšie lieky na základe algoritmov strojového učenia

Technológie
0

Po zhromaždení obrovského množstva dát o liekoch bude môcť systém strojového učenia (machine learning) navrhnúť pacientom alternatívy, ktoré ešte neskúsili.

Čo sa dosiahne spojením aspirínu s ibuprofénom? Profesor chémie na Harvardovej univerzite Alán Aspuru-Guzik si tým nie je celkom istý, ale jeho vyškolený softvér mu môže dať odpoveď tým, že navrhne molekulárnu štruktúru, ktorá kombinuje vlastnosti oboch liekov.

Program umelej inteligencie by mohol pomôcť pri hľadaní nových liekov. Farmaceutický výskum sa spolieha na softvér, ktorý sa prehrabáva v databázach jednotlivých molekúl a hľadá vhodného kandidáta  podľa pravidiel, ktoré určia chemici. Užitočné štruktúry sa potom snaží identifikovať pomocou simulácií.  

Systém profesora Aspuru-Guzika môže vymyslieť štruktúry nezávisle od ľudí a bez zdĺhavých simulácií. Využíva totiž vlastné skúsenosti a algoritmy strojového učenia vybudované na základe údajov o státisícoch molekúl liekov.

Nový systém používa techniku nazývanú hlboké učenie, ktorá je bežná v oblasti výpočtovej techniky, no už menej na poli prírodných vied. Môže generovať nové štruktúry liekov tým, že kombinuje vlastnosti existujúcich liekov a navrhuje molekuly s dôrazom na určité vlastnosti, ako je napr. rozpustnosť či ľahké syntetizovanie.

Výskumníci ešte musia zlepšiť jeho schopnosti v oblasti chémie, pretože ním naznačené štruktúry niekedy nedávajú zmysel.  

Zdroj: technologyreview.com

Redakcia

Všetky autorove články
umela inteligencia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať