Image
9.11.2016 0 Comments

Umelá inteligencia bude dizajnovať nové účinnejšie lieky na základe algoritmov strojového učenia

Po zhromaždení obrovského množstva dát o liekoch bude môcť systém strojového učenia (machine learning) navrhnúť pacientom alternatívy, ktoré ešte neskúsili.

Čo sa dosiahne spojením aspirínu s ibuprofénom? Profesor chémie na Harvardovej univerzite Alán Aspuru-Guzik si tým nie je celkom istý, ale jeho vyškolený softvér mu môže dať odpoveď tým, že navrhne molekulárnu štruktúru, ktorá kombinuje vlastnosti oboch liekov.

Program umelej inteligencie by mohol pomôcť pri hľadaní nových liekov. Farmaceutický výskum sa spolieha na softvér, ktorý sa prehrabáva v databázach jednotlivých molekúl a hľadá vhodného kandidáta  podľa pravidiel, ktoré určia chemici. Užitočné štruktúry sa potom snaží identifikovať pomocou simulácií.  

Systém profesora Aspuru-Guzika môže vymyslieť štruktúry nezávisle od ľudí a bez zdĺhavých simulácií. Využíva totiž vlastné skúsenosti a algoritmy strojového učenia vybudované na základe údajov o státisícoch molekúl liekov.

Nový systém používa techniku nazývanú hlboké učenie, ktorá je bežná v oblasti výpočtovej techniky, no už menej na poli prírodných vied. Môže generovať nové štruktúry liekov tým, že kombinuje vlastnosti existujúcich liekov a navrhuje molekuly s dôrazom na určité vlastnosti, ako je napr. rozpustnosť či ľahké syntetizovanie.

Výskumníci ešte musia zlepšiť jeho schopnosti v oblasti chémie, pretože ním naznačené štruktúry niekedy nedávajú zmysel.  

Zdroj: technologyreview.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Pozvánka na veľtrh Hannover Messe 2020

20.02.2020 00:05

Na medzinárodnom veľtrhu Hannover Messe, ktorý sa bude konať v termíne 20 – 24 apríl bude nosnou témou priemyselná transformácia. Očakáva sa účasť 5 500 vystavovateľov zo 70 krajín. Tento rok je partn ...

Technológie

Prvý akrobatický dron predviedol extrémne letecké manévre

19.02.2020 00:15

Video nakrútené v Chorvátsku ukazuje 12-rotorovú koaxiálnu multikoptéru zostrojenú spoločnosťou Drone Champions AG s cieľom propagovať jej videohru Drone Champions League (DCL). Zo šasi z uhlíkových v ...

Technológie

Autonómne roboty pomáhajú šľachtiteľom vytvárať plodiny budúcnosti

17.02.2020 00:10

Vedci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign testujú na pokusnom poli robot TerraSentia, pripomínajúci odolnejšiu verziu kosačky na trávu. Robot je vybavený terénnymi kolesami a kamerou s vysokým ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá