Umelá inteligencia Skychain, založená na blockchaine, sľubuje revolúciu v zdravotníctve

1

Od svojho vzniku našla umelá inteligencia (AI) uplatnenie v mnohých rôznych odvetviach vrátane zdravotnej starostlivosti. Množstvo zdravotných údajov je astronomické, a preto je mimoriadne dôležité vyriešiť problém ich systematizácie, ukladania a predovšetkým využívania.

Ľudia už oddávna dúfajú, že počítače budú robiť presné diagnózy a odstránia chyby lekárov. Ale nikto ešte nevytvoril účinného AI lekára. Projekt Skychain sľubuje revolúciu v zdravotníctve pomocou umelej inteligencie a technológie blockchainu.

Skychain poskytne infraštruktúru na hosťovanie lekárskej neurónovej siete, ktorá bude vyškolená pomocou rozsiahlych súborov údajov (klinické záznamy pacientov, zdravotné referenčné údaje a údaje z lekárskych výskumov), ktoré odovzdajú do systému poskytovatelia údajov.

Vďaka tomu Skychain potom presnejšie diagnostikuje pacienta, predpíše liečbu alebo upraví už predpísanú liečbu ihneď, ako budú k dispozícii nové informácie. Službu Skychain budú môcť používať pacienti, lekári a ďalší poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, pričom za každé použitie neurónovej siete Skychainu budú platiť internou menou skycoin.

Skychain nie je prvý projekt AI poradcu pre lekárov. Najznámejší je Watson Health, superpočítačový systém postavený spoločnosťou IBM. No hoci Watson a Skychain majú podobné ciele a funkcie, Skychain má niekoľko významných výhod. Tie mu azda pomôžu prekonať prekážky, ktoré doteraz zabránili tomu, aby sa Watson stal najlepším lekárom na svete.

Prvá výhoda Skychainu vyplýva z množstva údajov potrebných na výcvik neurónových sietí. Umelá inteligencia sa musí neustále učiť, takže potrebuje obrovské kvantá údajov, ktoré treba ustavične aktualizovať.

Problém je v tom, že veľké objemy medicínskych údajov sú veľmi drahé. Napríklad Watson Health získal prístup k 100 miliónom pacientov tým, že spoločnosť IBM za 2,6 miliardy dolárov kúpila Truven Health Analytics, vedúceho poskytovateľa cloudových dát a analýz v oblasti zdravotnej starostlivosti. Podľa niektorých odborníkov na to, aby sa Watson mohol správne rozvíjať, by bola potrebná investícia vo výške približne 137 miliárd dolárov. Takéto výdavky si však nemôže dovoliť ani veľká spoločnosť ako IBM.

Vysoká cena lekárskych údajov je teda limitujúci faktor pri výcviku lekárskej neurónovej siete. Skychain prekoná toto obmedzenie tým, že bude odmeňovať vývojárov lekárskych neurónových sietí a poskytovateľov zdravotných údajov, ktorí sa pripoja k systému.

Vývojári neurónových sietí dostanú odmenu zakaždým, keď ich neurónové siete použijú koncoví používatelia Skychainu, a poskytovatelia dát dostanú odmenu vždy, keď koncoví používatelia využijú neurónovú sieť vyškolenú na ich dátových súboroch.

Skychain poskytne otvorenú, distribuovanú a bezpečnú hostingovú platformu pre nezávislé neurónové siete, čo takisto znamená, že duševné vlastníctvo každého účastníka bude zabezpečené. Majitelia veľkých zdravotníckych údajov budú mať záujem o odovzdanie informácií do systému Skychain, pretože poplatky za každé použitie neurónovej siete vyškolenej na základe ich údajov sa budú rozdeľovať primerane k množstvu poskytnutých údajov.

Druhý problém, na ktorý narazil Watson, je jeho dogmatizmus. Watson sa naučil rozpoznať a liečiť rakovinu len od zdravotníckych pracovníkov Sloanovho–Ketteringovho centra na liečbu rakoviny v New Yorku, takže všetky jeho rozhodnutia týkajúce sa diagnostiky a liečby sú založené výlučne na koncepciách a terapiách prijatých v tejto zdravotníckej inštitúcii. To bolo prekážkou pri podpisovaní zmlúv inými lekármi, ktorí jednoducho neboli ochotní prijať taký obmedzený systém konceptov.

Na rozdiel od Watsona Skychain zabezpečuje lekársky pluralizmus. Každý účastník môže hostiť svoje lekárske neurónové siete v systéme Skychain. Každej neurónovej sieti sa nakoniec priradí hodnotenie založené na spätnej väzbe, takže v systéme bude prirodzený výber. A ďalší dôležitý rozdiel je použitie distribuovaných výpočtových technológií Skychainom na základe princípov blockchainu.

Mnoho tisíc kryptoťažbárov poskytne svoje výpočtové zdroje Skychainu za odmenu zakaždým, keď nezávislá neurónová sieť vykoná výpočty na žiadosť koncového používateľa, alebo vždy, keď sa bude na požiadanie vývojára školiť neurónová sieť.

Dá sa povedať, že inherentná otvorenosť, nevýlučnosť, bezpečnosť údajov a motivácia účastníkov hostiť stále viac neurónových sietí alebo odovzdať viac zdravotníckych údajov do systému (čo zaručuje, že neurónové siete sa budú stále učiť) pomôže projektu a jedného dňa sa možno stane najpresnejším a najskúsenejším lekárom na svete.

IBM odhaduje, že trh s umelou inteligenciou v sektore zdravotníctva dosiahne o niekoľko rokov hodnotu 200 miliárd dolárov. Cieľom Skychainu je kontrolovať viac ako 70 percent tohto trhu.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI Skychain Blockchain skycoin kryptomena

1 komentár

Pri tej rychlosti reakcia na: Umelá inteligencia Skychain, založená na blockchaine, sľubuje revolúciu v zdravotníctve

27.12.2017 11:12
Aby clovek nezomrel kym sa operacia cez blockchain vykona.
Reagovať

Pridať komentár