Image
20.12.2017 0 Comments

Umelá inteligencia Googlu vytvára vlastných potomkov, ktorí prekonajú systémy vytvorené ľuďmi

V máji 2017 sa výskumníci z Google Brain pochválili, že vytvorili technológiu AutoML (Automated Machine Learning), umelú inteligenciu (AI), ktorá dokáže tvoriť vlastné „AI deti“. Vedci automatizovali návrh modelov strojového učenia pomocou prístupu, ktorý sa nazýva reinforcement learning.

AutoML slúži ako ovládač neurónovej siete, ktorá vyvíja detskú sieť AI na konkrétnu úlohu. Úlohou AI dieťaťa, ktoré výskumníci nazvali NASNet, bolo rozpoznávať objekty (ľudí, autá, semafory, kabelky, batohy atď.) vo videu v reálnom čase.

AutoML vyhodnotil výkonnosť systému NASNet a použil tieto informácie na zlepšenie svojej detskej umelej inteligencie, pričom tento proces sa opakoval tisíckrát. Pri testoch klasifikácie obrázkov ImageNet a detekcie objektov v dátových setoch NASNet prekonal všetky ostatné systémy počítačového videnia.

V teste ImageNet dosiahol NASNet presnosť 82,7 % pri rozlišovaní kľúčových prvkov snímky. To je o 1,2 % lepšie ako všetky predchádzajúce publikované výsledky. Systémy typu NASNet môžu mať rôznorodé využitie. Dajú sa použiť na vytvorenie sofistikovaných robotov ovládaných umelou inteligenciou, ale aj na pomoc zrakovo postihnutým ľuďom.

Takisto by mohli zlepšiť technológie autonómnych vozidiel. Čím rýchlejšie totiž takéto vozidlo dokáže rozpoznať objekty na ceste, tým rýchlejšie zareaguje, čím sa zvyšuje jeho bezpečnosť.

Hoci NASNet a AutoML majú široké uplatnenie, umelá inteligencia, ktorá dokáže vytvoriť inú umelú inteligenciu, vyvoláva určité obavy. Čo napríklad zabráni rodičovskej AI, aby previedla nežiaduce sklony na svoje dieťa. Čo ak AutoML bude vytvárať systémy tak rýchlo, že ľudia s nimi nebudú môcť udržať krok?

Nie je ťažké predstaviť si, že by sa NASNet v blízkej budúcnosti mohol použiť v automatizovaných systémoch dohľadu, možno aj skôr, než sa stihnú zaviesť predpisy na kontrolu takýchto systémov. Našťastie svetoví technologickí lídri a vlády mnohých krajín pracujú na tom, aby sa zabránilo používaniu AI na nebezpečné účely a aby výhody, ktoré AI prináša, vysoko prevážili akékoľvek potenciálne úskalia.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Strojové učenie môže identifikovať hekerov a plagiátorských programátorov podľa ich „odtlačkov prstov“

16.08.2018 00:25

Programátori majú vlastné štýly, odlišné od ostatných, ale tie sa dajú zistiť len preštudovaním mnohých riadkov kódu a hľadaním stôp prezrádzajúcich autora. V budúcnosti to však nebude treba. Výskumní ...

Technológie

Nový telefón Oppo F9 má výrez, ktorý na rozdiel od konkurencie vyzerá naozaj dobre

16.08.2018 00:20

Spoločnosť Oppo ohlásila nový telefón F9 s výrezom, ktorý vyzerá skvelo. Je menší a menej rušivý ako na ostatných telefónoch. Nevyžaduje extra hrubú stavovú lištu na obrazovke a pôsobí ako prirodzená ...

Technológie 1

Komentár: 32-jadrový AMD Threadripper je výzva pre Intel v počte jadier aj cene

16.08.2018 00:15

AMD v týchto dňoch ohlásilo štyri nové modely z druhej generácie procesorov Ryzen Threadripper (nazývanej aj Threadripper 2) za zabijacke ceny vzhľadom na Intel. Druhá generácia Ryzen Threadripper 29 ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button