Image
20.12.2017 0 Comments

Umelá inteligencia Googlu vytvára vlastných potomkov, ktorí prekonajú systémy vytvorené ľuďmi

V máji 2017 sa výskumníci z Google Brain pochválili, že vytvorili technológiu AutoML (Automated Machine Learning), umelú inteligenciu (AI), ktorá dokáže tvoriť vlastné „AI deti“. Vedci automatizovali návrh modelov strojového učenia pomocou prístupu, ktorý sa nazýva reinforcement learning.

AutoML slúži ako ovládač neurónovej siete, ktorá vyvíja detskú sieť AI na konkrétnu úlohu. Úlohou AI dieťaťa, ktoré výskumníci nazvali NASNet, bolo rozpoznávať objekty (ľudí, autá, semafory, kabelky, batohy atď.) vo videu v reálnom čase.

AutoML vyhodnotil výkonnosť systému NASNet a použil tieto informácie na zlepšenie svojej detskej umelej inteligencie, pričom tento proces sa opakoval tisíckrát. Pri testoch klasifikácie obrázkov ImageNet a detekcie objektov v dátových setoch NASNet prekonal všetky ostatné systémy počítačového videnia.

V teste ImageNet dosiahol NASNet presnosť 82,7 % pri rozlišovaní kľúčových prvkov snímky. To je o 1,2 % lepšie ako všetky predchádzajúce publikované výsledky. Systémy typu NASNet môžu mať rôznorodé využitie. Dajú sa použiť na vytvorenie sofistikovaných robotov ovládaných umelou inteligenciou, ale aj na pomoc zrakovo postihnutým ľuďom.

Takisto by mohli zlepšiť technológie autonómnych vozidiel. Čím rýchlejšie totiž takéto vozidlo dokáže rozpoznať objekty na ceste, tým rýchlejšie zareaguje, čím sa zvyšuje jeho bezpečnosť.

Hoci NASNet a AutoML majú široké uplatnenie, umelá inteligencia, ktorá dokáže vytvoriť inú umelú inteligenciu, vyvoláva určité obavy. Čo napríklad zabráni rodičovskej AI, aby previedla nežiaduce sklony na svoje dieťa. Čo ak AutoML bude vytvárať systémy tak rýchlo, že ľudia s nimi nebudú môcť udržať krok?

Nie je ťažké predstaviť si, že by sa NASNet v blízkej budúcnosti mohol použiť v automatizovaných systémoch dohľadu, možno aj skôr, než sa stihnú zaviesť predpisy na kontrolu takýchto systémov. Našťastie svetoví technologickí lídri a vlády mnohých krajín pracujú na tom, aby sa zabránilo používaniu AI na nebezpečné účely a aby výhody, ktoré AI prináša, vysoko prevážili akékoľvek potenciálne úskalia.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Roboty sa môžu naučiť vykonávať nové úlohy bez programovania. Iba pozorovaním, ako to robia ľudia

25.05.2018 00:25

Vytvoriť robota, ktorý na prvý pohľad vyzerá a správa sa ako človek, je (relatívne) jednoduché. Jeho správanie je však vopred naprogramované, nie naučené. No existujú aj roboty schopné učiť sa, ako j ...

Technológie

Video: Inteligentný blesk Canon Speedlite 470EX-AI sa automaticky sám naklápa a natáča

25.05.2018 00:15

Fotenie s bleskom je oveľa náročnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Intuitívny postup, čiže fotenie s externým bleskom s reflektorom namiereným priamo dopredu málokedy vedie k uspokojivým výs ...

Technológie

HomeScan pomôže nájsť v byte miesta so slabým signálom pre inteligentné bluetooth zariadenia

25.05.2018 00:10

Aaron Pearce, tvorca aplikácií HomeCass a HomePass pre HomeKit, rozšíril svoj balík o jednoduchú aplikáciu HomeScan na zobrazenie aktuálnej sily signálu pre všetky bluetoothové doplnky HomeKit vo vaše ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AKY OTEC

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button