Image
20.12.2017 0 Comments

Umelá inteligencia Googlu vytvára vlastných potomkov, ktorí prekonajú systémy vytvorené ľuďmi

V máji 2017 sa výskumníci z Google Brain pochválili, že vytvorili technológiu AutoML (Automated Machine Learning), umelú inteligenciu (AI), ktorá dokáže tvoriť vlastné „AI deti“. Vedci automatizovali návrh modelov strojového učenia pomocou prístupu, ktorý sa nazýva reinforcement learning.

AutoML slúži ako ovládač neurónovej siete, ktorá vyvíja detskú sieť AI na konkrétnu úlohu. Úlohou AI dieťaťa, ktoré výskumníci nazvali NASNet, bolo rozpoznávať objekty (ľudí, autá, semafory, kabelky, batohy atď.) vo videu v reálnom čase.

AutoML vyhodnotil výkonnosť systému NASNet a použil tieto informácie na zlepšenie svojej detskej umelej inteligencie, pričom tento proces sa opakoval tisíckrát. Pri testoch klasifikácie obrázkov ImageNet a detekcie objektov v dátových setoch NASNet prekonal všetky ostatné systémy počítačového videnia.

V teste ImageNet dosiahol NASNet presnosť 82,7 % pri rozlišovaní kľúčových prvkov snímky. To je o 1,2 % lepšie ako všetky predchádzajúce publikované výsledky. Systémy typu NASNet môžu mať rôznorodé využitie. Dajú sa použiť na vytvorenie sofistikovaných robotov ovládaných umelou inteligenciou, ale aj na pomoc zrakovo postihnutým ľuďom.

Takisto by mohli zlepšiť technológie autonómnych vozidiel. Čím rýchlejšie totiž takéto vozidlo dokáže rozpoznať objekty na ceste, tým rýchlejšie zareaguje, čím sa zvyšuje jeho bezpečnosť.

Hoci NASNet a AutoML majú široké uplatnenie, umelá inteligencia, ktorá dokáže vytvoriť inú umelú inteligenciu, vyvoláva určité obavy. Čo napríklad zabráni rodičovskej AI, aby previedla nežiaduce sklony na svoje dieťa. Čo ak AutoML bude vytvárať systémy tak rýchlo, že ľudia s nimi nebudú môcť udržať krok?

Nie je ťažké predstaviť si, že by sa NASNet v blízkej budúcnosti mohol použiť v automatizovaných systémoch dohľadu, možno aj skôr, než sa stihnú zaviesť predpisy na kontrolu takýchto systémov. Našťastie svetoví technologickí lídri a vlády mnohých krajín pracujú na tom, aby sa zabránilo používaniu AI na nebezpečné účely a aby výhody, ktoré AI prináša, vysoko prevážili akékoľvek potenciálne úskalia.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %

20.02.2018 00:30

Podľa ich vyjadrenia by zariadenia napájané batériami mohli využívať komplexnejšie systémy neurónových sietí, čip by dokonca umožnil prevádzkovať neurónovú sieť na smartfónoch či domácich spotrebičoch ...

Technológie

Unikátna stolička pre „neposedníkov“

20.02.2018 00:10

Veľkú časť svojho života som presedel za počítačom, a tak som sa na recenziu tejto netradičnej stoličky, navyše Made in Slovakia, naozaj tešil. Dozvedel som sa o nej od Miša Trubana, ktorý projekt pod ...

Technológie 2

Google zrušil vo vyhľadávaní obrázkov možnosť zobraziť obrázok. Dá sa to však obísť

20.02.2018 00:30

Google od piatka 16. februára odstránil z nástroja na vyhľadávanie obrázkov praktické tlačidlo Zobraziť obrázok (View Image), ktoré umožnilo ľuďom ľahko prevziať akýkoľvek obrázok nájdený online. Tot ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá