Umelá inteligencia Googlu sa učí vytvárať ďalšiu umelú inteligenciu

Technológie
0

Hoci nápad, že by umelá inteligencia mohla vytvoriť iný systém UI vyzerá ako zo sci-fi, odborníci sa zhodujú v tom, že by to v budúcnosti  znamenalo lacnejšiu a efektívnejšiu pracovnú silu.

Experti na strojové učenie v súčasnosti dostávajú vysoké platy, pretože ich je k dispozícii len obmedzený počet a po ich cenných znalostiach je vysoký dopyt. No softvér, ktorý je schopný učiť sa, by mohol znamenať, výraznú zmenu.

Výskumníci zo skupín Google Brain, OpenAI a DeepMind a výskumných oddelení najprestížnejších univerzít vyvíjajú systémy strojového učenia, ktoré by dokázali vytvoriť iné takéto systémy. Vedci z Google Brain navrhli softvér, ktorý vytvoril systém umelej inteligencie, aby zistili, do akej miery softvér dokáže spracovať jazyk. Testy ukázali, že systém navrhnutý softvérom funguje lepšie ako ten, ktorý navrhli ľudia.

Ak sa ukáže, že umelá inteligencia vie navrhovať takéto systémy na úrovni pracovníkov Google Brain, mohlo by to viesť k rýchlejšiemu zavádzaniu tejto technológie. Technologickí nadšenci to môžu pokladať za vzrušujúcu perspektívu, no čoraz viac ľudí sa obáva, že systémy UI by mohli siahnuť na ich živobytie. Za zavádzanie takejto lacnejšej a efektívnejšej pracovnej sily však môžeme zaplatiť vysokú cenu.

Automatizácia môže narušiť spôsob, ako ekonomika fungovala po celé stáročia. V dlhodobom horizonte sú stroje lacnejšie ako ľudskí pracovníci. Neberú si dovolenku, netreba im platiť nemocenské a netreba im ani poskytovať ďalšie výhody, ktoré ľudia očakávajú od svojich zamestnávateľov.

Aj odchádzajúci prezident Obama vo svojej rozlúčkovej reči spomenul automatizáciu: „Ďalšia vlna ekonomickej dislokácie nepríde zo zámoria. Bude pochádzať z neúprosného tempa rastu automatizácie, ktorá urobí veľa tradičných pracovných miest zastaranými.“ A počítačoví odborníci s ním súhlasia.

Pritom vývoj naznačuje, že nejde len o nízkokvalifikované pracovné miesta a povolania. Už v súčasnosti existujú systémy umelej inteligencie, ktoré môžu nahradiť filmových producentov, textárov, novinárov a ďalších. Ak je systém umelej inteligencie schopný vytvárať UI lepšie ako ľudia, musíme nevyhnutne spozornieť a uvedomiť si, kam to môže viesť.

Zdroj: Futurism

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia Google

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať