Image
6.11.2017 0 Comments

Umelá inteligencia Case Cruncher dosiahla v právnickej súťaži lepšie výsledky ako človek

Medzi povolaniami, ktoré by podľa predpovedí mohla v budúcnosti nahradiť umelá inteligencia, sa okrem vodičov kamiónov, prekladateľov či predavačov spomínajú aj právnici. K tomuto záveru možno dospieť aj na základe výsledkov nevšednej súťaže, ktorá sa minulý mesiac konala v Londýne. Postavilo sa v nej 100 právnikov z renomovaných firiem proti programu s umelou inteligenciou s názvom Case Cruncher Alpha.

Ľudia aj umelá inteligencia dostali základné informácie o stovkách prípadov nesprávneho predaja poistenia platobnej neschopnosti, pričom mali predpovedať, či bude nárok schválený. Z predložených 775 predpovedí Case Cruncher dosiahol mieru presnosti 86,6 %, zatiaľ čo u právnikov to bolo  66,3 %.

Case Cruncher je pritom dielo štyroch študentov práva z Cambridgeskej univerzity. Tí začali jednoduchým četovacím robotom, ktorý odpovedal na právne otázky. Potom prešli na niečo sofistikovanejšie – program, ktorý by mohol predpovedať výsledok právnických prípadov. A čo je najzaujímavejšie, nikto z tímu nemal skúsenosti s informatikou, hoci výkonný riaditeľ startupu Ludwig Bull sa počas svojej právnickej prípravy učil aj o umelej inteligencii.

Na súťaž dohliadala dvojčlenná porota - Felix Steffek a Ian Dodd zo spoločnosti Premonition, ktorá spravuje najväčšiu databázu súdnych sporov na svete, prednášajúci právo na Cambridgei. Podľa nich veľa prípadov, ktoré nie sú veľmi komplikované, môže vyriešiť stroj, a to oveľa rýchlejšie a efektívnejšie ako človek.

Majú sa teda právnici obávať, že prídu o prácu? Felix Steffek je v tejto veci opatrný. Umelá inteligencia podľa neho môže ťažiť z väčšej výpočtovej sily. No zlepšiť by sa mohli aj výsledky právnikov, keby išlo výlučne o odborníkov na poistenie platobnej neschopnosti, v súťaži sa však zúčastnili všeobecne komerční právnici.

Ian Dodd si myslí, že umelej inteligencii by sa mohli zveriť niektoré úkony, ktoré dnes vykonávajú mladí právnici a advokátski pomocníci, ale žiadny stroj zatiaľ nemôže rokovať s klientom a nemôže ho obhajovať na súde.

Zdroj: Bbc

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Batérie prvých mobilov vážili ako jedenásťročné dieťa. Budúcnosť patrí silikónu alebo síre

19.02.2018 00:10

Telefóny, tablety, hodinky, hračky. Väčšina zariadení, ktoré používame každý deň, môže fungovať len vďaka batériám. Práve kvôli svojej nepostrádateľnosti si batérie dokonca vyslúžili aj vlastný medzin ...

Technológie

Video: Počas olympiády súťažili na lyžiarskom svahu aj roboti. Nešlo im to veľmi slávne

19.02.2018 00:35

V Južnej Kórei sa popri zimnej olympiáde uskutočnili aj iné zaujímavé lyžiarske preteky. Sily si v nich zmerali humanoidní roboti. Súťaž Ski Robot Challenge sa uskutočnila neďaleko dejiska olympiády a ...

Technológie

Nová vlajková loď od LG bude využívať umelú inteligenciu na krajšie fotky a hlasové ovládanie

19.02.2018 00:30

Spoločnosť LG oznámila vydanie svojho najnovšieho vlajkového telefónu na rok 2018 LG V30. V tlačovej správe ho charakterizuje ako „najmodernejší vlajkový smartfón“ a uvádza, že bude predstavený na pod ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá