Umelá fotosyntéza umožní vyrábať palivo zo vzduchu

1

Aj keď solárne panely zaznamenali v posledných rokoch veľký pokrok, stali sa lacnejšími a efektívnejšími, poskytujú iba elektrinu, nie skladovateľné kvapalné palivá, ktoré sú stále veľmi žiadané. Pritom elektrina pokrýva len asi 20 – 25 % globálneho energetického portfólia. Inšpiráciou by nám mohli byť rastliny, pretože sa za milióny rokov naučili, ako zachytávať slnečné svetlo a ukladať energiu v nosičoch energie.

Pri fotosyntéze rastliny absorbujú vodu a oxid uhličitý a pomocou slnečného žiarenia premieňajú tieto suroviny na sacharidy, ktoré potrebujú na svoj rast. Vedci sa snažia replikovať tento proces, ibaže nechcú vyrábať sacharidy, ale ľahšie použiteľné palivo. Navyše fotosyntéza rastlín nie je veľmi účinná – na palivo premieňa iba asi jedno alebo dve percentá slnečnej energie. Na to, aby bola umelá fotosyntéza ekonomicky životaschopná, musí účinnosť stúpnuť na 5 až 10 %.

Tím profesora Reisnera z Cambridgeskej univerzity pracoval na mnohých postupoch napodobňujúcich prírodnú fotosyntézu. Azda najperspektívnejší je vývoj malého zariadenia, ktoré premieňa slnečné svetlo, oxid uhličitý a vodu na kyslík a kyselinu mravčiu, čo je kvapalné palivo s vysokou hustotou energie.

HYUNDAI_112020

Prístroj obsahuje panel, ktorý je umiestnený vo vani s vodou a oxidom uhličitým. Vplyvom slnečného žiarenia panel uvoľňuje elektróny, ktoré sa kombinujú s oxidom uhličitým a protónmi vo vode a vytvárajú kyselinu mravčiu. Azda najpôsobivejšia vec na zariadení je skutočnosť, že je samostatné, nevyžaduje externý zdroj energie ani doplnenie ďalších katalyzátorov. Napriek tomu, že umelá fotosyntéza naráža na množstvo problémov, veľa sa do nej investuje. 

Napríklad americké ministerstvo energetiky nedávno oznámilo financovanie vo výške 100 mil. USD počas piatich rokov. Integrácia jednotlivých komponentov do systému schopného umelej fotosyntézy je však obrovská výzva. Takisto je ťažké zabezpečiť, aby reakcie produkovali komerčne životaschopné palivo, pričom veľa katalyzátorov, ktoré to môžu dosiahnuť, je na použitie vo veľkom príliš nákladných alebo neefektívnych.

Výsledkom je, že umelá fotosyntéza stále nedokáže vyrobiť kvapalné palivo dostatočne lacno, aby konkurovala fosílnym palivám. Vedci sú však napriek tomu optimistickí. Veď napokon kto by bol predpokladal, že cena elektriny z fotovoltických článkov sa za 10 rokov zníži o neuveriteľných 85 %.

Zdroj: bbc.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

. reakcia na: Umelá fotosyntéza umožní vyrábať palivo zo vzduchu

15.10.2020 16:10
Retardi pcrevue, kde ste prisli na to klamstvo, ze to umoznuje?! Precitajte si posledny odstavec po sebe a neklamte v nadpise...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať