Ultratenké šošovky z nanomateriálov by mohli nahradiť sklené šošovky. Fotoaparáty budú menšie.

0

Výskumníci z Harvard's School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) nedávno predviedli prelomový „metaobjektív“ z nanomateriálu, ktorý by mohol v budúcnosti nahradiť objemnú sklenú optiku. Problém bol v tom, že pracoval len s jednou farbou naraz, čo znamená, že smartfón by mohol zhotovovať len monochromatické fotografie. Teraz však rovnaký tím predstavil nový materiál, ktorý pracuje so spektrom farieb od modrej po zelenú, a tak umožní potenciálnu aplikáciu v spektroskopii a v snímacích a zobrazovacích zariadeniach.

Metašošovky sú rovnako ako predtým tvorené nanostĺpikmi z oxidu titaničitého, tenšími ako vlas. Ich usporiadaním do špecifických vzorov sa láme svetlo v spoločnom ohnisku ako v bežnej šošovke. Na rozdiel od sklenej optiky sú však metašošovky veľmi tenké a ich použitie by mohlo viesť k podstatnému zmenšeniu fotoaparátov a smartfónov.

Ladením tvarov a vzorov nanostĺpikov chce tím SEAS eliminovať chromatickú aberáciu. Konečným výsledkom by bol ultratenký materiál bez optických chýb, ktorý by sa dal potenciálne vyrobiť lacnejšie ako sklené šošovky.

Metaobjektív môže ponúknuť jemnejšie detaily (až do 400 nm) ako bežné objektívy. Obmedzenie na vlnové dĺžky 490 až 550 nm (od modrej farby po zelenú) ho robí vhodným pre vedecké prístroje a špecifické typy zobrazovania. Je zrejmé, že vo fotoaparátoch sa nemôže uplatniť, kým nezvládne kompletné spektrum svetla od červenej farby až po fialovú (390 až 700 nm). Potom však môže priniesť prevratnú zmenu pre zariadenia všetkých druhov.

Zdroj: Engadget

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
sosovky

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať